Β’ Εθνική (Νότος): ΑΟ Παγκατίου – ΓΣ Κορωπίου 61-44

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο έκανε πρεμιέρα το αντρικό τμήμα του συλλόγου μας, κερδίζοντας στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, το Κορωπί με 61-44.

Όπως φαίνεται και από το σκορ, το παιχνίδι κρίθηκε από την πολύ καλή αμυντική επίδοση των παικτών μας, ο οποίο δέχθηκαν μόλις 13 πόντους στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, και 6 στην 4η περίοδο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα μας να τρέχει ένα σερί 11-0 και να προηγείται με 11-2 στο 7′, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 15-14 με τρίποντο του Αγόρη στο 10′, και να προσπερνούν στο σκορ, μετά το αρχικό 0-2, με τον Μαλτέσιο στο 19′, γράφοντας στο 30-31. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με 31-31 χάρη σε μια βολή του Καυκή.

Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου η ομάδα μας πέτυχε τα πρώτα της τρίποντα στο παιχνίδι, με τους Χριστόπουλο, Γεωργοπαπαδάκο και Ξιούρα, φτάνοντας στο 39-31 στο 23′, και κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +11 (49-38), με την διαφορά να κλείνει στο τελικό +17 (61-44).

ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ – ΓΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ 61-44

Δεκάλεπτα: 15-14, 31-31, 49-38, 61-44
Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος-Πολυχρόνης
Παγκράτι (Χούμπαυλης) : Ξιούρας 5 (1), Καυκής 6, Γιαννίκος, Γεωργοπαπαδάκος 9 (1), Κούτρας 2, Μήτσιαλος 8, Τζάτζας 2, Λυτόπουλος 6, Φάσουρας, Χριστόπουλος 10 (1), Μπένος 4, Γερονίκος 9.
Κορωπί (Κατσούνης) : Παπαθεωδόρου, Μπουρδάνος, Γκοντόπουλος 3 (1), Σερέτης 2, Αγόρης 12 (2), Σιμιτζής 11 (1), Σπανός, Τσάτας, Μαλτέσιος 13, Γκίνης, Θεοδωράκος, Πετς 3 (1).