ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΠΣΑ 20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ: ΑΦΟΒΟΣ-ΠΑΓΚΡΑΤΙ 0-3

Πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη για την ομάδα μας απέναντι στον Άφοβο με το ευρύ 0-3. Η νίκη αυτή αφ ενός επετεύχθη απέναντι σε έναν αντίπαλο που επίσης μάχεται να αποφύγει τον υποβιβασμό και αφ ετέρου τονώνει ψυχολογικά τους παίκτες μας που για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική πετυχαίνουν 3 γκολ. Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς καθώς οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι (ιδιαίτερα αυστηρό) μόλις στο 5΄ αλλά για καλή μας τύχη σημάδεψαν το δεξί κάθετο δοκάρι του Ντόι. Το παιχνίδι στα επόμενα λεπτά χαρακτηρίσθηκε από την σκληρότητα και την φτωχή ποιότητα αλλά στο 18΄ο Αϊβάζης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για το Παγκράτι. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με σαφή υπεροχή του Παγκρατίου η οποία μετουσιώθηκε σε γκολ στο 70’ λεπτό με τον Παγιαύλα. Η επίτευξη αυτού του γκολ έδωσε αέρα υπεροχής στους παίκτες μας οι οποίοι στην συνέχεια έχασαν τρία τετ α τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα (δύο ο Κυριάκος και ένα ο Σκούρας) για να έρθει στο 92΄ ο Ηρακλής Γκέντσεφ που είχε μπει ως αλλαγή λίγο νωρίτερα και να διαμορφώσει το τελικό και συνάμα θριαμβευτικό 3-0 για την ομάδα μας. Με αυτή την νίκη φτάσαμε στους 26 βαθμούς και αν καταφέρουμε να νικήσουμε την ερχόμενη αγωνιστική στο γήπεδό μας και τον Ολυμπιακό Κυψέλης αποκτούμε μεγάλες πιθανότητες παραμονής στην κατηγορία.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ: Ντοι, Μπαραδάκης (50΄Σπηλιόπουλος), Πλακάλι, Κολυβάς, Σκούρας, Ντίσιος, Αιβάζης, Τεγονίκος, Παγιαυλάς (90΄Γκέντσεφ), Δριβάκος (75΄Γαλεράκης), Κυριάκος.