Μπάσκετ Ανδρών

ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ 28η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΛΑΥΡΙΟ 81-75

Σημαντική νίκη η οποία μας δίνει οξυγόνο για την συνέχεια στην μεγάλη φετινή προσπάθεια, πέτυχε η ομάδα μας απέναντι στο αξιόμαχο Λαύριο στο άδειο λόγω τιμωρίας ΜΕΤΣ. Με τον Κώστα Μαχαίρα σε επιθετικό οίστρο και από κοντά τους Βασιλόπουλο και Βούλγαρη η ομάδα μας κατάφερε στο 1ο ημίχρονο να έχει αυξημένη παραγωγικότητα στην επίθεση χωρίς κατάχρηση στις προσπάθειες έξω από τα 6,75. Παρά τα υψηλά ποσοστά ευστοχίας μας όμως δεν καταφέραμε να πάρουμε ουσιαστικές διαφορές στο σκορ καθώς η μέτρια αμυντική μας λειτουργία αλλά και ο Καρβούνης που πυροβόλαγε κατά ριπάς έξω από την γραμμή του τρίποντου κράταγαν το Λαύριο σε απόσταση αναπνοής (28-26 το 1ο δεκάλεπτο και 47-43 το ημίχρονο). Στο 2ο ημίχρονο τις λύσεις έδωσε από την περιφέρεια το σταθερό χέρι του αρχηγού μας Νίκου Βούλγαρη με πολύτιμες βοήθειες από τον Βασιλόπουλο που έκανε ένα ώριμο παιχνίδι αλλά και τον Λόλα ο οποίος με 9 πόντους και 14 rebounds ήταν πολύτιμος. Πέραν όμως των παικτών και προπονητών ένα μπράβο για τη νίκη αξίζει και στους φίλους της ομάδας οι οποίοι συγκεντρωμένοι έξω από το γήπεδο έδωσαν τη δική τους μεγάλη βοήθεια με τις φωνές τους και τις παροτρύνσεις τους.

Τα δεκάλεπτα: 28-26, 47-43, 61-53, 81-75.
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Παπαδόπουλος): Σκουζής 2, Λόλας 9 (1), Βασιλόπουλος 16 (1), Βούλγαρης 23 (4), Βαρδιάνος 2, Κωτρότσιος 3 (1), Μαχαίρας 22, Παπαγεωργόπουλος, Τζουγκαράκης 4.
ΛΑΥΡΙΟ (Σερελής): Αθανασόπουλος 9 (1), Καρβούνης 24 (6), Μπάκας 9, Κούσουλας 6 (1), Κακιούζης 5, Σίννης 4, Ζακυνθινός 1, Περάκης 8 (2), Λυκογιάννης 7