Μπάσκετ Ανδρών

ΠΕΡΑΜΑ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 82-71

Την δεύτερη της ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια υπέστη η ομάδα μας, καθώς ηττήθηκε στο Πέραμα από την τοπική ομάδα με 82-71, προβληματίζοντας με την απόδοση της αλλά έχοντας και μια αρκετά κακή και “μπερδεμένη” διαιτησία απέναντι της.

Η ομάδα μας μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ με αποτέλεσμα να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +5 (18-23), ενώ κατάφερε να φτάσει και στο +14 (23-37) στο 17΄ αποδίδοντας πολύ ωραίο μπάσκετ και δείχνοντας ψύχραιμη και ικανή να φτάσει στη νίκη, που με βάση την ως τότε εικόνα της δικαιούταν. Σε εκείνο το σημείο ο Τάκης Καλατζής θέλησε να δώσει ανάσες στον Νίκο Μακρή περνώντας στο παιχνίδι τον Χρήστο Βιδάλη χωρίς να λογαριάζει τι θα ακολουθήσει. Η ηρεμία και η συγκέντρωση της ομάδας χάθηκε, αλλά αυτό δεν συνέβη χάρη στον Βιδάλη, αλλά στην διαιτησία η οποία κατάφερε να δώσει και τεχνική ποινή στην…κερκίδα.

Έτσι η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου σε 1΄07” κατάφερε να μειώσει σε 36-37 με ένα απίθανο 13-0 και έτσι το παιχνίδι έγινε εκ νέου ντέρμπι.

Στο δεύτερο ημίχρονο μετά από ένα αρχικό 8-0, με οχτώ προσωπικούς πόντους του Μπράιαν Μπρέισι (39-46), η ομάδα μας έδειξε να κουράζεται και να επιδεικνύεται σε ένα συνεχές παιχνίδι τριπόντων (είχαμε 9/23), το οποίο την οδήγησε να κυνηγάει στο σκορ καθώς οι γηπεδούχοι με τους Κορωνίδη, Μίχαλο και Πασχάλη να κάνουν ζημιά προσπέρασαν με ένα συνολικό σερί 22-5 με 61-51, πριν η ομάδα μας απαντήσει με δικό της σερί 9-0 και κλείσει την τρίτη περίοδο υπολειπόμενη με -1 (61-60).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο εκτός από τις κακές επιλογές στην επίθεση είχαμε να αντιμετωπίσουμε και κάποιες κακές αποφάσεις της διαιτησίας που οδήγησαν τους γηπεδούχους στη νίκη. Για ένα ακόμα παιχνίδι είχαμε κακό ποσοστό στις ελεύθερες βολές (6/15) ενώ ηττηθήκαμε κατά κράτος και στα ριμπάουντ (45-30). Καλή παρουσία είχαν οι Μακρής, Κουτρούλιας ενώ στο τέλος ο Μπρέισι έδειξε να κουράζεται.

Διαιτητές: Σώμος – Καραβίτης – Ντάβαρης.
Τα δεκάλεπτα: 18-23, 39-39, 61-60, 82-71.
ΠΕΡΑΜΑ (Καλαμπάκος): Δελής 6, Καπινιάρης 2, Μίχαλος 17 (2), Τσαρουχάς 13 (3), Κορωνίδης 22 (3), Τραφαλής 1, Σπηλιόπουλος, Σκούταρης 9 (3).
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλατζής): Μπρέισι Μπ. 16 (2), Βιδάλης, Μακρής 17 (3), Συριστρατίδης, Δημάκος 8 (2), Κουτρούλιας 13, Σιγκούνας 2, Ράπτης 5, Βεσκούκης 10 (2).