ΛΑΥΡΙΟ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 89-79

Μια ακόμα μέτρια εμφάνιση πραγματοποίησε η ομάδα μας, γνωρίζοντας την ήττα με 89-79 από το Λαύριο εκτός έδρας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν πολύ δυνατά και να προηγούνται με το “καλημέρα” με 6-0. Ένα γρήγορο σερί 5-0 από την ομάδα μας έφερε το παιχνίδι στο 6-5, αλλά ως εκεί, καθώς οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη εμφανίστηκαν με τρομερή ευστοχία κλείνοντας την πρώτη περίοδο με “διπλό σκορ” υπέρ τους (28-14).
Ένα τρίποντο του Ψυλέα έφερε το παιχνίδι στο +17 με την έναρξη της δεύτερης περιόδου (31-14), αλλά από εκείνο τη σημείο και μετά, και με την είσοδο του θετικού Τάσου Αντωνάκη η ομάδα μας κατάφερε να μειώσει ως το -11 (41-30) με τους Μπράιαν Μπρέισι και Τόλη Κουτρούλια να σκοράρουν. Το ημίχρονο έκλεισε με το Λαύριο στην πρωτοπορία με 51-41, χάρη σε ένα μικρό σερί 7-0 που πραγματοποίησε η ομάδα μας στα τελευταία 20” με προσωπικούς πόντους του Αμερικανού φόργουορντ. Οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο είχαν 17/21 δίποντα και 7/11 τρίποντα.
Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και η τρίτη περίοδος με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν και με +22 (71-49) στο 28΄για να κλείσει αυτή με 75-56.
Η μοναδική αναλαμπή της ομάδα μας έγινε στις αρχές της 4ης περιόδου όπου με πρωτεργάτη τον εκπληκτικό Μπράιαν Μπρέισι (26 πόντους με 7/7 βολές, 8/15 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη, 4 κλεψίματα και 2 κοψίματα) μειώσαμε ως το 77-69 με ένα σερί 2-13 αλλά σε εκείνο το σημείο 2 καθοριστικά λάθη της ομάδας μας στοίχησαν την όποια διεκδίκηση της νίκης.