ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 76-75

Μια καθοριστική και συνάμα πεντακάθαρη νίκη πέτυχε η ομάδα μας, η οποία στην πρεμιέρα του Κώστα Σορώτου στον πάγκο της επικράτησε στην εκπνοή της Δόξας Λευκάδας με 76-75.

Το παιχνίδι εξελίχθηκε πολύ άσχημα για την ομάδα μας στα τελευταία λεπτά, και παρότι προηγήθηκε με 72-69 20” πριν το τέλος του παιχνιδιού, με την επαναφορά δική της, βρέθηκε 6” πριν το τέλος να ηττάται με 74-75. Εκεί χρειάστηκε ένα καθοριστικό φόλοου του Σάκη Βεσκούκη μισό δευτερόλεπτο πριν την τελική κόρνα (όπως φαίνεται καθαρά και στην φωτογραφία), μετά από άστοχο σουτ του Μακρή για να μας χαρίσει την τέταρτη νίκη μας στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα του Νίκου Βουρνά να πατάει καλύτερα στο παρκέ και να παίρνει το προβάδισμα με 6-16 στο 7′, με τον Τόλη Κουτρούλια να σκοράρει από την δική μας πλευρά. Έτσι η περίοδος έκλεισε με 12-19.

Στην δεύτερη περίοδο η είσοδος του Άγγελου Συριστρατίδη και η πολύ καλή άμυνα της ομάδας μας (δεχτήκαμε μόλις 13 πόντους) μας έδωσε το προβάδισμα στο σκορ 23-22 στο 13′ με ένα σερί 11-3 για να κλείσει αυτή με 38-32 υπέρ μας.

Το ίδιο καλά μπήκε η ομάδα μας και στην 3η περίοδο όπου με τρίποντο του Μακρή στο 25′ προηγήθηκε με +14 (52-38) δείχνοντας να ελέγχει πλήρως το παιχνίδι. Η περίοδος έκλεισε με 58-52 χάρη σε ένα κρεσέντο από 4 συνεχόμενα τρίποντα από πλευράς φιλοξενουμένων.

Το ίδιο κρεσέντο συνεχίστηκε και στην 4η περίοδο καθώς η ομάδα της Λευκάδας είχε 10/13 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο, με αποκορύφωμα το τρίποντο του Πέττα στα 18” (72-72) και το τρίποντο του Πέκοβιτς στα 6” (74-75).Παρόλα αυτά οι παίκτες μας έδειξαν την κατάλληλη ψυχραιμία, και παρά την απουσία των αδελφών Μπρέισι κατάφεραν να πάρουν μια πολύτιμη νίκη ενόψει της συνέχειας.

Τα δεκάλεπτα: 12-19,38-32,58-52,76-75

Παγκράτι (Σορώτος): Αντωνάκης, Βιδάλης, Μακρής 10 (2/3 τρίποντα και 5 ασιστ), Συριστρατίδης 10 (1), Βασιλόπουλος, Ράπτης 2, Δημάκος 7 (1), Κουτρούλιας 21 (9/12 δίποντα), Σιγκούνας 8, Βεσκούκης 18 (2).

Δόξα Λευκάδας (Βουρνάς): Ράλλης 7 (1), Βουρνάς 1, Μάρουσιτς 16 (2/2 τριπ.), Βαγενάς 11 (3/3 τρίποντα), Πέττας (1), Πέκοβιτς 14 (4/5 τρίποντα), Τσότσος 6, Εκινέ 10 (2), Λυμπάρης 5.