Μπάσκετ Ανδρών

ΑΜΥΝΤΑΣ ΔΑΦΝΗΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 82-81

Κάθε νόμισμα λένε ότι έχει δυο πλευρές, και έτσι την χαρά που γεύτηκε η ομάδα μας για τη νίκη την προηγούμενη αγωνιστική στην εκπνοή με την Δόξα Λευκάδας, ήρθε να διαδεχθεί η “πίκρα” για την ήττα με 82-81 στο φινάλε από τον Αμύντα Δάφνης με καλάθι 4,5” πριν το τέλος από τον Λεωνίδα Ζούπα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ιδανικές συνθήκες για την ομάδα μας καθώς ο κόσμος του Παγκρατίου είχε μετατρέψει το κλειστό “Μιχάλης Μουρόυτσος” σε Μετς (φώτο) κάνοντας παίκτες και τεχνικό τιμ να αισθανθούν πιο άνετα.

Με το καλημέρα στο παιχνίδι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 9-3 χάρη σε 2 τρίποντα του Βαρδιάνου, ενώ λίγο αργότερα με ένα ακόμα δικό μας παιδί, τον Κώστα Βαρδαβά προσπέρασαν με 14-7. Η ομάδα μας από την πλευρά της με τον Τόλη Κουτρούλια σε καλή βραδιά, αλλά και τους Μακρή και Συριστρατίδη να σκοράρουν από την περιφέρεια, κατάφερε με τρίποντο του πρώτου να κλείσει την πρώτη περίοδο ισόπαλη με 25-25.

Στην δεύτερη περίοδο ο Κώστας Σορώτος πέρασε στο παιχνίδι τον Μπράιαν Μπρέισι, ο οποίος προερχόμενος από τραυματισμό δεν μπόρεσε να βοηθήσει (παρόλα αυτά είχε 7 ριμπάουντ), και έτσι το 30-30 του 15′ μετατράπηκε σε 38-30, με την ομάδα μας χάρη σε τρίποντα του Συριστρατίδη και του Δημάκου να μειώνει σε 38-37 για να κλείσει το ημίχρονο με 41-37 υπέρ των γηπεδούχων.

Στην τρίτη περίοδο με τους Ζούπα και Λόλα να σκοράρουν κατά βούληση η ομάδα του Αλέξη Ζαβού άνοιξε την διαφορά για να κλείσει αυτή με 64-56, χωρίς τίποτα να προδικάζει τα τελευταία δραματικά λεπτά που θα ακολουθούσαν.

Με το σκορ στο 79-71 στο 38′ ο Νίκος Μακρής αρχικά και έπειτα ο Τόλης Κουτρούλιας με τρίποντα μείωσαν σε 79-77, για να ισοφαρίσει έπειτα από κλέψιμο του Μακρή ο Βεσκούκης σε 79-79 58” πριν το τέλος του αγώνα. Στην επόμενη επίθεση ακολούθησε άστοχο σουτ του Σουρλή, ενώ και για την ομάδα μας αστόχησε ο Μακρής σε τρίποντο.

Έτσι με 1/2 βολές ο Ζούπας στα 14” έδωσε το προβάδισμα στον Αμύντα με 80-79, για να έρθει ο Δημάκος με 2/2 βολές 8” πριν το φινάλε να μας βάλει στην θέση του οδηγού με 81-80. Στα 4,5” πριν την τελική κόρνα ο Ζούπας με μπάσιμο έκανε το 82-81, με τον Ράπτη να κάνει λάθος επαναφορά σφραγίζοντας την δραματική νίκη των γηπεδούχων.

Συγχαρητήρια αξίζουν σε παίκτες και προπονητικό τιμ παρά την ήττα, ενώ ο κόσμος της ομάδας ήταν πραγματικά ο 6ος της παίκτης στο κλειστό της Δάφνης.

Επόμενο παιχνίδι με την ΑΕ Νέας Κηφισιάς στο Μετς.

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Θεονάς, Θεοδωρόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 25-25,41-37,64-56,82-81

Αμύντας Δάφνης (Ζαβός): Ζούπας 17 (7/8 δίποντα), Βαρθακοκοίλης, Βαρδιάνος 15 (2), Λόλας 11 (12 ριμπ.), Σαμοθράκης 2, Παγώνης 5, Χείλαρης 1, Σουρλής 7 (2), Βαρδαβάς 16, Τζουγκαράκης 8.

Παγκράτι (Σορώτος): Μ.Μπρέισι 4, Βιδάλης, Μακρής 17 (2), Συριστρατίδης 9 (1), Ράπτης 12 (4/5 δίποντα), Δημάκος 10 (2), Κουτρούλιας 19 (6 ριμπ.), Αντωνάκης, Σιγκούνας 6 (6 ριμπ.), Βεσκούκης 4.