ΘΡΙΑΜΒΟΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 61-58

Άλλη μια ήττα στις λεπτομέρειες για την ομάδα μας, η οποία ηττήθηκε στο κλειστό “Μιχάλης Μουρόυτσος” με 61-58 από τον Θρίαμβο Αθηνών στην αυλαία του πρώτου γύρου.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκεια του, με την ομάδα μας να καταφέρνει σε δύο περιπτώσεις να παίρνει το προβάδισμα, αλλά αυτόματα να δέχεται διαδοχικά σερί από τα κορίτσια του Θριάμβου και να μένει πίσω στο σκορ.

Συγκεκριμένα με τρίποντο της Τούλας Γαζέτα (πέτυχε 20 πόντους και για ένα ακόμα παιχνίδι ξεχώρισε) προσπέρασε στο 24′ με 37-40 για να μείνει πίσω με 47-40 δεχόμενη ένα σερί 10-0.

Στην συνέχεια κατάφερε να προσπεράσει εκ νέου στην τέταρτη περίοδο με 48-47 αλλά εκ νέου δέχθηκε ένα σερί 7-0 και βρέθηκε στο 37′ να χάνει με 55-48. Από εκεί και πέρα ένα τρίποντο της Γαζέτα και ένα καλάθι συνοδευόμενο με εύστοχη βολή της Ελένης Μηνά έφερε την ομάδα μας σε απόσταση αναπνοής (55-54) 55” πριν το φινάλε.

Τα κορίτσια του Χρήστου Τζαμάλη είχαν την ευκαιρία να πάρουν το προβάδισμα με την Δέτση να αστοχεί σε λέι απ (υπό πίεση) στα 24”, για να ακολουθήσουν 10 εύστοχες βολές εκατέρωθεν (10/10) οι οποίες χάρισαν τη νίκη στον Θρίαμβο.

Έτσι η ομάδα μας έκλεισε το πρώτο γύρο με 3 νίκες σε 11 παιχνίδια και θα πρέπει να προσπαθήσει αρκετά στο δεύτερο γύρο.

Θρίαμβος – Παγκράτι 61-58 (33-32)

Θρίαμβος (Σοϊλεμετζίδης): Ζέρβα 13 (1), Δροσοτσάκη 8, Στρατήγη, Μ.Αποσπόρη, Τσιμτσιλή 17 (2), Α.Αποσπόρη, Χρονοπούλου 3 (1), Ρουμελιώτη, Θεοδωράτου 17, Καραπιπέρη 3 (1), Γκόλια, Μικεδάκη.

Παγκράτι (Τζαμάλης): Δέτση 8, Δασιοπούλου 7(1), Γαζέτα 20 (3), Κολοβού 8, Σταματοπούλου 2, Πεσκατζίου 8, Πάνου 2, Μηνά 3.