ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΛΑΥΡΙΟ 89-82

Πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε η ομάδα μας, η οποία επικράτησε του Λαυρίου με 89-82 όντας με μόλις έξι παίκτες στο ρόστερ της.

Μετά και την αποχώρηση του Νίκου Μακρή από την ομάδα μας, μια μέρα μόλις πριν το παιχνίδι,ο Δημήτρης Λιόγας έπρεπε να αντιμετωπίσει το πολύ ποιοτικό Λαύριο ουσιαστικά χωρίς πλέι μέικερ.

Έτσι αυτό τον δύσκολο ρόλο, εκτός από τον Γιάννη Δημάκο (7 ασίστ και 24 πόντους) ανέλαβε και ο συγκλονιστικός Σάκης Βεσκούκης ο οποίος εκτός από τους 15 πόντους που πέτυχε μάζεψε και πέντε ριμπάουντ ενώ είχε και ισάριθμες ασίστ.

Η ομάδα μας ξεκίνησε το παιχνίδι με αρκετά γρήγορο τέμπο (αυτό μαρτυρούν και οι 10/10 αιφνιδιασμοί) και κατάφερε πολύ γρήγορα να ξεφύγει με +10 (14-4) στο 5′. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με τον Γιάννη Κακιούζη να σκοράρει κατά βούληση κατάφεραν να τρέξουν ένα δικό τους σερί 2-16, και να προηγηθούν 16-20 για να κλείσει η πρώτη περίοδος με 22-26.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα μας πέτυχε ένα συνολικό σκορ 26-14 παίζοντας πολύ καλή άμυνα, και με απίστευτο επιθετικό πλουραλισμό στην επίθεση (18 ασίστ).Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι έξι από τους επτά παίκτες που αγωνίστηκαν πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων ενώ κέρδισαν και την μάχη των αιθέρων (38-31 τα ριμπάουντ) με τον Αλέξανδρο Σιγκούνα να έχει 10 και τον Τόλη Κουτρούλια 8. Έτσι παρά τα δύο διαδοχικά τρίποντα του Νίκου Ψηλέα (είχε 15 από τους 22 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο) στο φινάλε της περιόδου το ημίχρονο έκλεισε με 48-40 υπέρ μας.

Η άμυνα μας πάνω στην Ψηλέα με την έναρξη της τρίτης περιόδου βελτιώθηκε κατακόρυφα, καθώς ο Τάσος Αντωνάκης έκανε πολύ καλή δουλεία σε αυτό τον τομέα, και έτσι η ομάδα μας με ένα 6-0 στα πρώτα τρία λεπτά της περιόδου προηγήθηκε με 54-40 (+14) για να μειώσει η ομάδα του Χρήστου Σερέλη με προσπάθειες του Γιαννακόπουλου σε 56-50. Ωστόσο και αυτή η περίοδος έκλεισε με 63-53 υπέρ μας.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που σφράγισε τη τρίτη διαδοχική νίκη της ομάδας μας, καθώς το μόνο που κατάφερε το Λαύριο ήταν να μειώσει σε 81-76 στο 38′ μετά από προσπάθειες του Βασίλη Κούνα.

Το τελικό 89-82 βρήκε άπαντες να πανηγυρίζουν με αυτή τη συγκλονιστική ομάδα, που πραγματικά με μόλις έξι παίκτες καταβάλει φοβερή προσπάθεια στο να εξαντλήσει τις όποιες πιθανότητες παραμονής της αναλογούν.

Βέβαια, ξεχωριστή μνεία χρειάζεται για τους Δημήτρη Λιόγα, ένα προπονητή πολεμιστή, τον βοηθό του Άκη Παπαδάκη, τον έφορο της ομάδας Θοδωρή Σχίζα και τον φυσιοθεραπευτή της Γιώργο Κάκια.

Επόμενο και ουσιαστικά καθοριστικό παιχνίδι, με την Δόξα στην Λευκάδα.

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος, Μαλανδρής, Ντάβαρης

Τα δεκάλεπτα: 22-26,48-40,63-53,89-82

Παγκράτι (Λιόγας): Αντωνάκης 10, Βασιλόπουλος, Ράπτης 12 (7 ριμπ.), Δημάκος 24 (1) (7 ασιστ), Κουτρούλιας 15 (7/9 δίποντα – 8 ριπμ.), Σιγκούνας 13 (1) (10 ριμπ.), Βεσκούκης 15 (1) (5 ριμπ. – 5 ασίστ).

Λαύριο (Σερελής): Καρβούνης, Κακιούζης 15 (1), Σίννης 15 (2), Κούνας 13 (1), Γιαννακόπουλος 10 (1), Περάκης, Τύρλας 12, Ψωμαδέρης, Ψηλέας 22 (2)