Ακαδημίες

ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΚΑΙ ΕΦΗΒΙΚΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΕΝΤΕΛΗ

Νίκες με ευρεία διαφορά πέτυχαν την Τρίτη το βράδυ η παιδική και η εφηβική μας ομάδα στη Πεντέλη με αντίπαλο τη τοπική ομάδα.

Το παιδικό ξεκίνησε καλά τον αγώνα και πήρε από νωρίς το προβάδισμα,  κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 6-12. Στην δεύτερη περίοδο αρίστη επιθετικές επιλογές κατάφερε στην ουσία να κλειδώσει τη νίκη από την  ανάπαυλα, αφού με επιμέρους σκορ 4-20, το σκορ έφτασε στο 10-32. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας διεύρυνε ακόμα πιο πολύ τη διαφορά στο 30′(20-47). Το τελευταίο δεκάλεπτο διαδικαστικού χαρακτήρα με κακής ποιότητα μπάσκετ οδηγώντας στο τελικό 23-54! Εξαιρετική εμφάνιση από τον Ίωνα Στάγκο με 21 πόντους και πολλές βοήθειες από τον Παπανικολάου! Την επομένη αγωνιστική η παιδική ομάδα έχει ρεπό!

Ανάλογο εύκολο απόγευμα είχαν και οι έφηβοι μας, οι οποίοι συνέχισαν τις καλές εμφανίσεις και τις νίκες! Ο αγώνας ξεκίνησε με την ομάδα μας να παίρνει μικρή διαφορά με τη λήξη του δεκαλέπτου(9-13). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η επίθεση δούλεψε καλύτερα και  έτσι η διαφορά πήγε από τους 10 πόντους στο ημίχρονο και το σκορ στο 20-32. Στην τρίτη περίοδο η διαφορά διευρύνθηκε στους 21 πόντους(29-50). Το τελευταίο 10λεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με το  τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 36-69! Και πάλι εξαιρετική εμφάνιση από τον Καραϊνδρο με 24 πόντους, ενώ βοήθησε και ο Δημητράτος με 13! Το  εφηβικό με αυτή τη νίκη έφτασε τις τρεις συνεχόμενες και έπιασε έστω προσωρινά(αφού εκκρεμεί ο αγώνας Αγια Παρασκευη – Πανερυθραικος),  κορυφή παρέα με τη Νίκη και το Λαύριο! Την επόμενη αγωνιστική γίνεται το ντέρμπι κορυφής ανάμεσα στην ομάδα μας και αυτή Αγίας Παρασκευής.

ΠΑΙΔΙΚΟ

ΠΕΝΤΕΛΗ Α.Ε-ΠΑΓΚΡΑΤΙ 23-54. ΝΤΟΝΓΚΙΣΙ 4, ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ, ΣΠΥΡΗ,ΒΛΑΧΑΚΗΣ,ΣΤΑΓΚΟΣ 21(2), ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ 11, ΚΑΚΚΟΣ, ΜΠΕΓΚΟ ,ΣΑΜΙΩΤΗΣ 2 ,ΜΑΝΙΑΤΟΠΟΥΛΟΣ 6(1), ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ 7, ΠΡΟΜΠΟΝΑΣ 3.
ΠΕΝΤΕΛΗ Α.Ε-ΠΑΓΚΡΑΤΙ 36-69 ΣΚΕΝΤΖΟΣ 6(2),ΤΣΑΟΥΣΙ 1,ΚΑΡΑΙΝΔΡΟΣ 24, ΓΚΙΝΗΣ 6, ΚΑΝΤΙΛΗ, ΔΗΜΗΤΡΑΤΟΣ 13(1), ΤΣΙΛΙΜΙΔΟΣ 3,ΦΕΛΕΚΗΣ 6 , ΓΙΑΚΟΥΜΑΚΗΣ 3, ΦΙΛΙΠΠΟΠΟΥΛΟΣ, ΛΥΜΠΕΡΕΑΣ 6, ΡΩΣΣΟΠΟΥΛΟΣ 1.