ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ 60-56

Μία πολύ σημαντική νίκη πήρε η ομάδα μας η οποία στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής επικράτησε του Άρη Πετρούπολης στο Μετς με 60-56.

Τα κορίτσια μας ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και με το καλημέρα προηγήθηκαν με 10-4, πριν το φόρτωμα της Ντόρας Μαστρογιαννίδου με 3 φάουλ και η ταυτόχρονη άνοδος της Ανδριάννας Τσουμάνη φέρουν τον Άρη Πετρούπουλης στο να ισοφαρίσει σε 22-22. Ωστόσο η Ιλιάνα Χασαπίδου σε νεκρό χρόνο έγραψε το 24-22, σκορ με το οποίο έληξε το πρώτο ημίχρονο.

Σε απόλυτο ντέρμπι εξελίχθηκε το δεύτερο ημίχρονο με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, με τις Χασαπίδου και Λιγνού να κρατάνε όρθια την ομάδα μας σε κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού.Στο 35′ η ομάδα μας με καλάθι της Μαστρογιαννίδου προσπέρασε με 48-44 πριν οι φιλοξενούμενες με 2/2 τρίποντα από τις Τζόλου και Σταυράτη προσπεράσουν με 48-50.Σε εκείνο το σημείο η Τούλα Γαζέτα ισοφάρισε σε 50-50 και η Μαστρογιαννίδου με τρίποντο στα 1:20 πριν την τελική κόρνα έκανε το 57-54 το οποίο ουσιαστικά σφράγισε τη νίκη της ομάδας μας.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ. 60-56
Ημίχρονο: 24-22
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Λαγοπόδης): Δεμερτζή 2, Λιγνού 6, Ιντσαμπούν, Χασαπίδου 6, Δέτση 2, Μαστρογιαννίδου 20(1), Γαζέτα 11(1), Γκριτζά 13
ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ. (Ματζάκος): Λαμπροπούλου 2, Σταυράτη 10(2), Αθανασίου 7, Μιχοπούλου 9, Νικολοπούλου 4, Τζώλου 6(2), Χαραλάμπους, Τσουμάνη 14, Βογιατζή 2