ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 87-85

Μπορεί να έφτασε στην πηγή αλλά για ακόμα ένα εκτός έδρας παιχνίδι η ομάδα μας δεν γεύτηκε την χαρά της νίκης καθώς ηττήθηκε στην Τρίπολη από τον Αρκαδικό με 87-85, σε ένα παιχνίδι που δικαιούται να έχει σοβαρά παράπονα για την διαιτησία των Παναγιώτου, Διαμαντή και Μπούσια.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δυο ομάδες παρουσιάστηκαν συγκρατημένες με αποτέλεσμα αυτό να τελειώσει 18-16 υπέρ των γηπεδούχων , με την ομάδα μας να μπαίνει καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τρίποντο του εκπληκτικού Νεμάνια Βράνιες να φτάνει στο +5 (28-23) στο 14′.Ωστόσο το προβάδισμα της ομάδας μας δεν κράτησε πολύ καθώς η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη με τον Μίροσλαβ Τσουμπρίλο (5/6 τρίποντα) μεγάλο πρωταγωνιστή προσπέρασε με ένα σερί 9-2 με 34-30 στο 17′ για να λήξει το ημίχρονο με 43-38 υπέρ του Αρκαδικού.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου η ομάδα μας έδειξε να παίρνει τα ηνία του αγώνα, και με τον Τόλη Κουτρούλια σε φοβερά κέφια προσπέρασε με 48-53 στο 24′, ενώ στο 27′ ο Βράνιες με νέο τρίποντο έγραψε το 55-59, με τον Τσουμπρίλο ουσιαστικά να κρατάει μόνος του τον Αρκαδικό στο παιχνίδι.Έτσι η ομάδα μας συνέχισε στον ίδιο επιθετικό ρυθμό για να τελειώσει η περίοδος με τρίποντο του Κουτρούλια και το σκορ στο 64-69.

Οι γηπεδούχοι με δυο καλάθια του πρώην δικού μας Θοδωρή Τσιότρα μείωσαν σε 68-69 με τον Βαγγέλη Σκλάβο με τρίποντο να μας δίνει προβάδισμα με +6 (68-74) στο 33′.Από εκεί και πέρα το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 79-79 στο 36′ και να προσπερνούν με 80-79 στην επόμενη φάση με μια βολή του Θεοδόση Γκόβα.Ο Κουτρούλιας με δυο καλάθια έκανε το 80-83 και από εκεί και πέρα άρχισαν τα διαιτητικά λάθη.Με το σκορ στο 80-83 ο Σκλάβος χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ πάνω στον Γκόβα ενώ συνάμα πέτυχε το καλάθι που ακυρώθηκε, ενώ το ίδιο έγινε και με το σκορ στο 82-83 όταν θεωρήθηκε ότι ο Φώτης Βασιλόπουλος απώθησε τον Τσιότρα ώστε να πετύχει καλάθι.Ο δε Τσιότρας στα 45” πέτυχε το 84-83 πριν ο Κουτρύλιας με 2/2 βολές στα 32” κάνει το 84-85 υπέρ μας.Στην επόμενη φάση τα καθαρά βήματα του Γκόβα έγινε 2 εύστοχες βολές (86-85) στα 9” πριν την τελική κόρνα με τον Δημήτρη Λιόγα να ζητάει και να παίρνει ταιμ άουτ.Ο Νεμάνια Βράνιες επιχείρησε το μπάσιμο αλλά οι διαιτητές ουδέποτε είδαν τα φάουλ που του έγιναν.Έτσι ο Γκόβας κέρδισε φάουλ στα 5,8” αστοχώντας όμως και στις δυο βολές, με τον Τσουμπρίλο να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ έπειτα από ολιγωρία της άμυνας μας.Ο Σέρβος φόργουορντ πέτυχε 1/2 βολές κάνοντας το 87-85 με τον Φώτη Βασιλόπουλο να μην ευστοχεί στο τελευταίο τρίποντο από μακρινή απόσταση και υπό στενό μαρκάρισμα.

Πολύ καλή απόδοση για την ομάδα μας είχε ο Νεμάνια Βράνιες με 28 πόντους (5/7 δίποντα και 4/9 τρίποντα) και ο Τόλης Κουτρούλιας με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ.Μελανό σημείο τα 23 λάθη μας.

Τέλος ένα μεγάλο ευχαριστώ αξίζει στον κόσμο της ομάδας μας που βρέθηκε οργανωμένα στην Τρίπολη και υποστήριξε τις προσπάθειες της ομάδας μας.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 43-38, 64-69, 87-85

Διαιτητές: Παναγιώτου, Διαμαντής, Μπούσιας

Αρκαδικός (Καστρίτης): Τζούρτζεβιτς 6, Τσιότρας 14, Μπουρής, Πίνης, Τσουμπρίλο 21 (5/6 τριπ. – 15 ριμπ.), Γκιζογιάννης 16 (10/10 βολές), Γκόβας 12 (1), Σιγκούνας 12, Πάνου 6.

Παγκράτι (Λιόγας): Δερμιτζάκης 9, Δρακόπουλος, Φ.Βασιλόπουλος 9 (1 τριπ. – 6 ασίστ), Μαρίνος, Θ.Βασιλόπουλος 5, Φωτίου 2, Γεώργαρος, Κουτρούλιας 19 (1 τριπ. – 7 ριμπ.), Σκλάβος 5 (1), Βράνιες 28 (4), Πάβλοβιτς 8.