ΗΡΑΚΛΕΙΟ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 84-78

Δεν τα κατάφερε η ομάδα μας στο Λίντο απέναντι στο Ηράκλειο όπου γνώρισε ακόμα μια ήττα, την τρίτη συνεχόμενη στο πρωτάθλημα, με 84-78 στην παράταση, και ξεκίνησε με το αριστερό τον δεύτερο γύρο.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και πιο αποφασισμένα το παιχνίδι και μετά το αρχικό 8-5 κατάφεραν να προσπεράσουν με 19-10 για να κλείσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 21-14.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η ομάδα μας μπήκε αποφασιστικά και με τους Βράνιες, Σκλάβο και τους Φώτη και Θοδωρή Βασιλόπουλο κατάφερε με ένα σερί 4-15 να προσπεράσει με 25-29 για να κλείσει τη ημίχρονο με 35-36 υπέρ μας.

Ισορροπημένο συνέχισε και το τρίτο δεκάλεπτο με το προβάδισμα να εναλλάσσετε και την περίοδο να τελειώνει με 54-52 υπέρ της ομάδας του Βασίλη Ράλλη.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο τέταρτο δεκάλεπτο και με μεγάλυ ευστοχία στα τρίποντα προσπέρασαν με 70-63 στο 37′.Από εκείνο το σημείο και μετά ξεκίνησε η αντεπίθεση των παικτών του Δημήτρη Λιόγα με τον Φώτη Βασιλόπουλο να μειώνει αρχικά με τρίποντο σε 70-66.Έτσι η ομάδα μας έτρεξε ένα σερί 1-11 και προσπέρασε με 71-72 στο 39′.

Το Ηράκλειο με 2 βολές του Γκοντόπουλου έκανε το 73-72, ενώ ο Φώτης Βασιλόπουλος στα 25” ευστόχησε σε μια από τις δυο για να κάνει το 73-73.Στην επόμενη φάση οι γηπεδούχοι αστόχησαν σε δυο προσπάθειες και στα 6” έγινε μια φάση που σίγουρα μπορούμε να πούμε ότι έδωσε ζωή στους γηπεδούχους.Συγκεκριμένα ο Βαγγέλης Σκλάβος πήρε το αμυντικό ριμπάουντ, δυο παίκτες του Ηρακλείου του έκαναν πεντακάθαρο φάουλ, σπρώχνοντας τον ως την γραμμή του άουτ…αλλά οι διαιτητές έδωσαν αντί για φάουλ (ήταν αυτόματα δυο βολές) παράβαση τελικής γραμμής, και την μπάλα στο Ηράκλειο, το οποίο αστόχησε οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί το Ηράκλειο φάνηκε αποφασισμένο και με δύο τρίποντα του Στεφανάκη προσπέρασε με 78-75 (είχε προηγηθεί καλάθι για την ομάδα μας από τον Μαρίνο).Στη συνέχεια ο Πέλκιτς έκανε το 81-75, για να μειώσει ο Θοδωρής Βασιλόπουλος με τρίποντο σε 81-78.

Ακολούθησαν δυο άστοχες επιθέσεις από την ομάδα μας, και μια από το Ηράκλειο, για να ολοκληρωθεί η νίκη των γηπεδούχων με βολές του Αγαπιάδη.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 84-78 (73-73 κ.α)

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 35-36, 54-52, 73-73 (κ.αγ.), 84-78

Ηράκλειο (Ράλλης): Μ.Αρανουτάκης, Κωτούλας 1, Στεφανάκης 13 (3/10 τριπ.), Πέλκιτς 15 (10 ριμπ., 6 λάθη, 4 ασίστ), Γ.Αρναουτάκης 4 (9 ριμπ.), Αγαπιάδης 20 (4), Σοχωράκης, Ντιαλό 6 (6 ριμπ.), Γκοντόπουλος 8 (1/5 τριπ.).

Παγκράτι (Λιόγας): Δερμιτζάκης 4, Φ.Βασιλόπουλος 10 (1/6 τρίπ.,7 ασίστ), Μαρίνος 5 (1), Θ.Βασιλόπουλος 8 (2), Φωτίου 9, Γεώργαρος 2, Σκλάβος 17 (3/10 τριπ., 11 ριμπ., 6 ασίστ, 3 κλεψ.), Βράνιες 16 (1/5 τριπ.), Πάβλοβιτς 7 (5 ριμπ.)