ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 87-68

Σε μέτρια αγωνιστικά ημέρα βρέθηκε η ομάδα μας στο κλειστό του Ζωγράφου και ηττήθηκε δίκαια από τον καλύτερο και πρωτοπόρο της βαθμολογίας Φιλαθλητικό με 87-68.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ισορροπημένα και από τις δυο πλευρές με τον Νίκο Γκίκα να δίνει το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 5-3 στο 2′, και τον πολύ θετικό στο συγκεκριμένο παιχνίδι Μάρκο Πάβλοβιτς να φέρνει μπροστά την ομάδα μας με 12-13 (6′).Ο Γκίκας με νέο τρίποντο έγραψε το 15-13 με τον Φιλαθλητικό με ένα συνολικό σερί 10-0 να ανεβάζει την διαφορά στο +9 (22-13) στο 8′ για να τελειώσει η πρώτη περίοδος με 26-19.

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου η ομάδα μας μείωσε σε 26-21, αλλά ένα τυχερό τρίποντο, από την γωνία με την βοήθεια του ταμπλό του Θανάση Αντετοκούμπο και ένα έμμεσο έφεραν με ένα 6-0 τους γηπεδούχους στο +11 (32-21) με την διαφορά στο σκορ να ξεφεύγει επικίνδυνα όταν στο 18′ έφτασε τους +19 (46-27) για να τελειώσει το ημίχρονο στο +21 (53-32).

Με την είσοδο του Χρήστου Μαρίνου και του Θοδωρή Βασιλόπουλο στο δεύτερο ημίχρονο η άμυνα της ομάδας μας έσφιξε με αποτέλεσμα η διαφορά να πέσει αρκετά χάρη σε δυο τρίποντα του Μαρίνου και προσωπικά καλάθια του Δήμου Φωτίου.Έτσι στο 27′ οι παίκτες του Δημήτρη Λιόγα μείωσαν ως το -12 (63-51) έχοντας δεχθεί μόλις 10 πόντους σε 7 αγωνιστικά λεπτά…για να ξεχάσουν κάπου εκεί την αμυντική τους προσήλωση και να δεχθούν άλλους 8 πόντους σε 3 αγωνιστικά λεπτά, με αποτέλεσμα τη τρίτη περίοδος να τελειώσει με 71-56.

Ωστόσο ο Φιλαθλητικός πάτησε εκ νέου το γκάζι στην τέταρτη περίοδο για να ανεβάσει την διαφορά και στο +26 (86-60) στο 37′ με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται στο 87-68.

Δεκάλεπτα: 26-19, 53-32, 71-56, 87-68

Φιλαθλητικός (Ζήβας): Γ.Αντετοκούμπο 4, Πέρβι 3 (1), Αγγέλου 1, Θ.Αντετοκούμπο 12 (2), Γκίκας 20 (4 τριπ. – 6 ασίστ), Κελαϊδής, Σαμοθράκης 7 (1), Σαλούστρος 11 (1 τριπ. – 9 ριμπ. – 7 ασίστ – 3 κλεψ.), Γεωργιάδης 8 (7 ριμπ.), Καμπερίδης 13 (1), Ανδρεόπουλος 2, Γιαννουλάκος 6.

Παγκράτι (Λιόγας): Δερμιτζάκης 6, Δρακόπουλος, Φ.Βασιλόπουλος 4, Μαρίνος 6 (2), Θ.Βασιλόπουλος 3 (1), Φωτίου 11 (1), Γεώργαρος 4, Σκλάβος 3, Βράνιες 13 (2 τριπ. – 6 ασίστ), Πάβλοβιτς 18 (12 ριμπ.)