ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 92-89

Δεν τα κατάφερε η ομάδα μας να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από το κλειστό της Νέας Ιωνίας του Βόλου καθώς ηττήθηκε από την τοπική Νίκη με 92-89 και έμεινε για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη.

Ο Δημήτρης Λιόγας για ακόμα ένα παιχνίδι δεν είχε στην διάθεση του τους Νεμάνια Βράνιες και Μάρκο Πάβλοβιτς, ενώ απών ήταν και ο τραυματίας Γιώργος Δρακόπουλος.Αντίθετα επέστρεψε ο Τάσος Κοκορόγιαννής ο οποίος έκανε πολλή καλή εμφάνιση με 7 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 14:43.

Παρά τις απουσίες, και με τον Φώτη Βασιλόπουλο να ακολουθεί την αποστολή την τελευταία στιγμή η ομάδα μας ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της.Έτσι προηγήθηκε από το ξεκίνημα με 0-4 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 16-24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας κατάφερε να προσπεράσει και με +14 (23-37) για να κλείσει το ημίχρονο με την ίδια ακριβώς διαφορά (39-53).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι επιχείρησαν την πρώτη προσπάθεια αντεπίθεσης και κατάφεραν να μειώσουν σε 57-63, πριν η ομάδα μας με πρωταγωνιστές του Φωτίου, Φ.Βασιλόπουλο και Γεώργαρο ξεφύγει με 57-69 για να κλείσει η περίοδος με 65-73.

Ωστόσο στο τέταρτο δεκάλεπτο είχαμε την πλήρη ανατροπή του σκηνικού καθώς η ομάδα του Γιώργου Ζαφειρούδη κατάφερε να μετατρέψει το 69-77 σε 78-77 χάρη σε κάρφωμα του Θεοδωράκου και να γυρίσει υπέρ της την ροή του αγώνα.Ο Βαγγέλης Σκλάβος με δικό του καλάθι έβαλε την ομάδα μας μπροστά με 80-82 αλλά οι Καραγκολίδης και Μυστιλιάδης κατάφεραν να ευστοχούν σε διαδοχικά σουτ τριών πόντων.Η ομάδα μας κατάφερε να προηγηθεί με 88-89 ενώ στην επόμενη φάση ο Θ.Βασιλόπουλος αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο.Ο Κουτίνας με λει απ έκανε το 90-89 για να μπερδευτούν Φωτίου και Φ.Βασιλόπουλος στα 9” πριν το τέλος και να χάσουν την μπάλα.Το τελικό 92-89 διαμόρφωσε με 2/2 βολές ο Μαλτέτσιος.

Στην ομάδα μας στοίχισε η κούραση και τα 17 λάθη.Αντίθετα ήταν κυρίαρχη στους αιθέρες με 34 ριμπάουντ έναντι 24 της Νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 39-53, 65-73, 92-89

Νίκη Βόλου (Ζαφειρούδης): Φωσσές, Σαμαράς 6, Μαυρογιάννης 18 (3), Κουτίνας 8 (1), Στάμος, Καραγκιολίδης 23 (3), Μαλτέτσιος 9, Θεοδωράκος 8, Μυστηλιάδης 20 (3).

Παγκράτι (Λιόγας): Δερμιτζάκης 10 (7 ριμπ.), Φ.Βασιλόπουλος 18 (4 τριπ. – 10 ασίστ), Μαρίνος 3 (1), Θ.Βασιλόπουλος, Φωτίου 19 (5), Γεώργαρος 17 (3), Σκλάβος 15 (12 ριμπ.), Κοκορόγιαννης 7 (1).