Μπάσκετ Ανδρών

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 79-70

Δεν κατάφερε να προκριθεί στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας η ομάδα μας καθώς παρά την πολύ καλή της απόδοση ηττήθηκε από τον Φιλαθλητικό με 79-70 στο κλειστό του Ζωγράφου.

Η νέα ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου παρουσιάστηκε με ενθουσιασμό στο παρκέ και παρά το αρχικό 5-0 και 8-2 των γηπεδούχων ισορρόπησε και με αιχμή την πολύ καλή της άμυνα και τους Ράπτη, Βασιλόπουλο και Δερμιτζάκη να σκοράρουν κατάφερε να προσπεράσει με 16-19 για να κλείσει η πρώτη περίοδος με 21-20 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και η δεύτερη περίοδος με τον Φιλαθλητικό με ένα 7-0 να προσπερνά με 28-20 χάρη σε τρίποντο του Αντετοκούμπο, με την ομάδα μας να βάζει τον Τόλη Κουτρούλια στην εξίσωση και να καταφέρνει να κλείσει το ημίχρονο στο -2 (44-42).

Το τρίτο δεκάλεπτο αποδείχθηκε καταστροφικό για το συγκρότημα του Ντίνου Καλαμπάκου καθώς οι γηπεδούχοι με βασικό άξονα τον Χάλαρη κατάφεραν να ξεφύγουν με +10 (56-46) κρατώντας ουσιαστικά τη νίκη ως το τέλος.

Φιλαθλητικός – Παγκράτι 79-70

Διαιτητές: Θεονάς-Μπίκας-Θεοδωρόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 44-42, 63-52, 79-70.

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Ζήβας): Πρέκας, Θ. Αντετοκούνμπο 15 (1), Παπαδιονυσίου 10 (1), Λάκκας 1, Σμυρλής, Τζόλος 12 (2), Χάλαρης 19 (4), Καμπερίδης 14 (2), Μουρίκης 4, Χείλαρης, Ντιαλό 4.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλαμπάκος): Νικολακόπουλος 3 (1), Κακαργιάς 3, Δέδες 15 (1), Βασιλόπουλος 10 (1), Ψαρόπουλος 2, Δερμιτζάκης 7, Ράπτης 17, Κουτρούλιας 10 (1), Αγγελόπουλος, Μιχάλογλου 3, Μπουραζάνης.