Παγκράτι – Φίλιππος Βέροιας 73-67

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε η ομάδα μας το νέο πρωτάθλημα της Α2 καθώς σε ένα Μετς…που θύμισε παλιές εποχές, επικράτησε του πολύ δυνατού Φίλιππου Βέροιας με 73-67.

Οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο 20-18 με τον Φώτη Βασιλόπουλο να δείχνει σε πολύ μεγάλο απόγευμα.

Με τον Κωστή Δέδε να «πυροβολεί» και να πετυχαίνει επτά συνεχόμενους πόντους η ομάδα μας προσπέρασε με 29-22, για να καταφέρει να πλησιάσει ο Φίλιππος σε 31-30 χάρη σε καλάθι και φάουλ του Μπράνισλαβ Τόμιτς. Ωστόσο το τρίτο φάουλ του Σέρβου σέντερ του Φίλιππου, και ένα γκολ-φάουλ του Δήμου Αγγελόπουλου έφεραν την ομάδα μας μπροστά με 42-32, πριν η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα με ένα γρήγορο 5-0 δια χειρός του Γιώργου Μπρόζου μειώσει σε 42-37, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα της Βέροιας πίεσε και κατάφερε να μειώσει σε 42-41 με την ομάδα μας να μένει τρία λεπτά χωρίς πόντο. Εκεί με δύσκολο καλάθι ο Φώτης Βασιλόπουλος έδωσε πνοή στην ομάδα μας, για να ολοκληρωθεί η 3η περίοδος με 60-55.

Στην τέταρτη περίοδο οι παίκτες μας έδειξαν πόσο ήθελαν τη νίκη, και με τους Τόλη Κουτρούλια και Αλέξη Ράπτη να ανεβάζουν κατακόρυφα την απόδοση τους έφτασαν στην τελική επικράτηση με 73-67. Εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Φώτης Βασιλόπουλος με 12 πόντους και 14 ασίστ, ενώ 18 πόντους με 6/7 δίποντα είχε ο Κώστας Δέδες, και 11 πόντους με εξαιρετική άμυνα ο Σωκράτης Ψαρόπουλος.

Παγκράτι-Φίλιππος Βέρ. 73-67

Διαιτητές: Διαμαντής, Αναστόπουλος, Κοντίλης

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 42-37, 60-55, 73-67

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλαμπάκος): Νικολακόπουλος, Κακαργιάς 2, Δέδες 18 (6/7 διπ., 2/5 τριπ.), Βασιλόπουλος 12 (1 τριπ., 14 ασ.), Ψαρόπουλος 11 (2), Δερμιτζάκης 3 (1), Μπουραζάνης, Κουτρούλιας 9 (1), Αγγελόπουλος 3, Μιχάλογλου, Πετρόπουλος 5 (1), Ράπτης 10 (5/7 διπ., 6 ριμπ).

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡ.(Γκίμας): Τόμιτς 6, Ακεψιμαΐδης 13 (1), Κούρτης 1, Σιζόπουλος 10 (2/9), Κιτσούλης 18 (2/3 τριπ.,8 ριμπ.), Κασαμαπαλής 4, Μαυρογιάννης, Τριχόπουλος 1, Μπρόζος 14 (1), Βαρυτιμιάδης.