ΑΕΚ – Παγκράτι 88-59

Ένα πολύ δύσκολο απόγευμα πέρασε η ομάδα στην Καισαριανή καθώς ηττήθηκε από την ΑΕΚ με 88-59 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Α2…προσγειώνοντας απότομα την ομάδα μας!

Τα δεδομένα πριν το παιχνίδι έδειχναν ευνοϊκά, καθώς η ΑΕΚ δεν αγωνιζόταν στην φυσική της έδρα, στη Ζωφριά, ενώ το παιχνίδι διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών. Παρόλα αυτά οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου μπήκαν με μεγαλύτερη διάθεση στο παρκέ με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 9-2 στο 4′, με όπλο την πολύ δυνατή τους άμυνα, μια άμυνα στο όριο του φάουλ!

Ο Φώτης Βασιλόπουλος, παρά την σκυταλοδρομία του Βαγγέλη Ζιάγκου στο μαρκάρισμα του (ξεκίνησε ο Παναγιωταράς, συνέχισε ο Τσιότρας, στη συνέχεια ήρθε και ο Παπαδιονυσίου…και για την ιστορία και οι 3 είχαν σύνολο 5 φάουλ) κατάφερε με 3 δικά του τρίποντα να κρατήσει την ομάδα μας σχετικά κοντά στο σκορ (17-11 στο 7′), με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 25-14.

Ο Ανδρέας Μπουραζάνης με την έναρξη του δεύτερης περιόδου με τρίποντο μείωσε σε 25-17, και στη συνέχεια έγινε η φάση που ίσως επηρέασε και τον αγώνα. Ο Κώστας Δέδες αστόχησε σε τρίποντο (η μπάλα μπήκε και βγήκε) ενώ στην επίθεση της ΑΕΚ ο Μιχάλης Πολυτάρχου δεν λάθεψε με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει στο +11 (28-17) και το παιχνίδι να ξεφύγει από κάθε έλεγχο. Η ομάδα μας δεν μπορούσε με τίποτα…να μπει στην ρακέτα των γηπεδούχων, τα λάθη διαδεχόταν το ένα το άλλο (23 έναντι 9 της ΑΕΚ) με αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με 49-21.

Τίποτα δεν άλλαξε σε όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου με αποτέλεσμα το παιχνίδι να ολοκληρωθεί με το βαρύ 88-59.

ΑΕΚ-Παγκράτι 88-59

Διαιτητές: Θεονάς-Μπίκας-Σκούτας

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 49-21, 68-38, 88-59

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Φαλέκας 13(1), Νίκολιτς 6 (1), Πολυτάρχου 11 (1), Τσιότρας, Καράμπουλας 10, Γκιζόγιαννης 13 (2), Παπαντωνάκος 4, Δέσπος 11 (9 ριμπ.), Τσιάκος 10, Παναγιωταράς 2, Δρόσος 2, Παπαδιονυσίου 6 (2) .

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλαμπάκος): Νικολακόπουλος, Κακαργιάς, Δέδες 12 (2), Βασιλόπουλος 16 (3 τριπ., 6 ασ.), Ψαρόπουλος 4, Δερμιτζάκης 5 (1), Μπουραζάνης 3 (1), Κουτρούλιας 2 (1/7 τριπ.), Αγγελόπουλος 2, Μιχάλογλου 9, Πετρόπουλος, Ράπτης 6.