Ερμής Λαγκαδά – Παγκράτι 68-76

Σε μια νίκη…πραγματικό χρυσάφι έφτασε η ομάδα μας η οποία με Ολύμπια ψυχραιμία επικράτησε μέσα στον Λαγκαδά του Ερμή με 76-68, και έκανε μια νίκη…από αυτές που αποκαλούμε κλειδί.

Η ομάδα μας ξεκίνησε πολύ καλύτερα το παιχνίδι και με τον Αντώνη Μιχάλογλου κλειδί στην πρώτη περίοδο προηγήθηκε με 17-22, για να ανεβάσει την διαφορά στο 19-30 στο 14′, δείχνοντας ότι ανέβηκε στην Θεσσαλονίκη αποφασισμένη για τη νίκη. Έτσι, με τους παίκτες μας να έχουν τον πλήρη έλεγχο και τον Φώτη Βασιλόπουλο (9 ασίστ) να οργανώνει μαεστρικά την ομάδα, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 35-41 υπέρ μας.

Η ομάδα του Τάκη Ξουρίδα προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι, και το κατάφερε τη στιγμή που η ομάδα μας προσπέρασε με +12, να μειώσει και να κλείσει την 3η περίοδο μόλις στο -2 (56-58).

Οι γηπεδούχοι μέσα σε ενθουσιασμό κατάφεραν να προσπεράσουν με 64-60 στο 35′, αλλά εκεί μίλησαν οι λεγόμενοι μικροί της ομάδας. Αρχικά ο Ράπτης μείωσε σε 64-62, ο Ψαρόπουλος έκανε το 64-64, ενώ ο Νικολακόπουλος με το πρώτο του καλάθι στον αγώνα, με προσωπική ενέργεια έγραψε το 64-66. Οι άμυνες της ομάδας μας, και ειδικά πάνω στον Ηλιάδη τον οποίο είχαν αναλάβει οι Ψαρόπουλος και Πετρόπουλος ήταν εξοντωτικές…για να έρθει ο Δερμιτζάκης με το μοναδικό του τρίποντο να βάλει υπογραφή στη μεγάλη νίκη, γράφοντας το 64-69. Ως το τέλος του αγώνα η ομάδα μας κατάφερε να κρατήσει την πολύτιμη νίκη καθώς αποδείχθηκε ψύχραιμη και στις ελεύθερες βολές. (13/17 με τον Κουτρούλια να έχει 5/6).

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 68-76
Διαιτητές: Σταματόπουλος-Τζαφλέρης-Φακίτσας.
Τα δεκάλεπτα: 17-22, 18-19, 21-17, 12-18.
ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Ξουρίδας): Ιωακειμίδης 14 (2τρ., 7ας.), Καμαριώτης, Καλογιαννίδης 2, Ηλιάδης 17, Τρτιτς 17 (2), Σικαλίδης 4 (14ριμπ.), Παρίτσης 14 (2), Παπαϊωακείμ.
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλαμπάκος): Νικολακόπουλος 2, Δέδες 12 (1), Βασιλόπουλος Φ. 8 (1τρ., 9 ασ.), Ψαρόπουλος Σ. 12 (2), Δερμιτζάκης 5 (1), Ράπτης 4, Κουτρούλιας 13 (11 ριμπ.), Αγγελόπουλος 2, Μιχάλογλου 14 (8ριμπ.), Πετρόπουλος 4, Μπουραζάνης.