Παγκράτι – Αρκαδικός 67-71

Την τρίτη της εντός έδρα ήττα γνώρισε η ομάδα μας, η οποία ηττήθηκε σε ένα σημαντικό παιχνίδι για αυτή, από τον Αρκαδικό με 67-71…και ουσιαστικά ακύρωσε τη νίκη μέσα στο Λαγκαδά.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, και με έμφαση στο περιφερειακό παιχνίδι τους να προηγούνται με 6-9 στο 4′ χάρη σε τρίποντο του Κοψαύτη, ενώ ο Γκόβας με νέο μακρινό σουτ έκανε το 10-16, για να ολοκληρωθεί η 1η περίοδος με 13-20.

Η ομάδα μας μπήκε αποφασισμένη στο παρκέ και με ένα γρήγορο 7-0 στα πρώτα δυο λεπτά της 2ης περιόδου ισοφάρισε σε 20-20, ανεβάζοντας την ένταση και της εξέδρας. Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη με τον Πόπανιτς να σκοράρει κατά βούληση προσπέρασαν με 27-30 στο 17′, για να τρέξει ακόμη ένα σερί 7-0 η ομάδα μας και να προσπεράσει στο 19′ με 34-30, με τον Φώτη Βασιλόπολο να κάνει τα πάντα στο παρκέ. Ωστόσο το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 35-37, χάρη σε τρεις βολές που κέρδισε ο Πόπανιτς από τον Μπουραζάνη στα 1,2” πριν την τελική κόρνα.

Η τρίτη περίοδος ήταν αυτή που ουσιαστικά έμελλε να αποτελέσει την μαύρη τρύπα της ομάδας μας καθώς το ένα λάθος διαδεχόταν το άλλο, και έτσι οι Αρκάδες με σωστές επιθετικές επιλογές προσπέρασαν με 38-45 στο 13′, για να κλείσουν την τρίτη περίοδο με 44-53, βάζοντας πλώρη για τη νίκη, την ίδια στιγμή που η ομάδα μας πέτυχε όλους και όλους 9 πόντους.

Με το σκορ στο 52-65 μετά από τρίποντο του Προδρόμου στο 37’…η ομάδα μας αποφάσισε να παίξει απίστευτη άμυνα και με διαδοχικά κλεψίματα κατάφερε να μειώσει σε 64-67 με κάρφωμα του Κουτρούλια, ενώ ο Δέδες με 2/2 βολές στα 14” διαμόρφωσε το 66-67. Ο Πόπανιτς στη επόμενη φάση ευστόχησε και στις δυο βολές (66-69), για να κερδίσει φάουλ ο Βασιλόπουλος στα 7”. Ο αρχηγός της ομάδας μας ευστόχησε σε 1 βολή αστοχώντας στην δεύτερη (67-69), αλλά κανείς παίκτης της ομάδας μας δεν μπόρεσε να πάρει το επιθετικό ριμπάουντ, με αποτέλεσμα στη συνέχεια να γίνει η φάση του αγώνα. Ο Πόπανιτς πήρε την μπάλα, ενώ οι παίκτες μας έκαναν προσπάθειες για φάουλ, με τον διαιτητή Δημόπουλο να σφυρίζει αντιαθλητικό φάουλ του Ράπτη πάνω στον Σέρβο, ξεσηκώνοντας έντονες διαμαρτυρίες. Ο Πόπανιτς ευστόχησε σε 1 βολή (67-70), και ο Προδρόμου σε ακόμη μια (67-71) για να ολοκληρωθεί το παιχνίδι με άστοχο τρίποντο του Δέδε.

Παγκράτι-Αρκαδικός 67-71

Διαιτητές: Διαμαντής-Χαλαμπαλάκης-Δημόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 35-37, 44-53, 67-71.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλαμπάκος): Νικολακόπουλος 3 (1), Κακαργιάς, Δέδες 11 (1), Βασιλόπουλος 21 (9/10β, 1/5τρ, 8ας) Ψαρόπουλος 2, Δερμιτζάκης, Ράπτης 5, Κουτρούλιας13 (1), Αγγελόπουλος 2, Μιχάλογλου 11 (1), Πετρόπουλος, Μπουραζάνης.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Καραμαλέγκος, Πίνης, Κοψαύτης 18 (1 τρ., 9 ριμπ.), Προδρόμου 17 (2) Πόπαντιτς 20 (4/5τρ), Σάκοτα, Γκόβας 14 (2), Γιαννουλάκος, Πάνου 2.