Ίκαροι Σερρών – Παγκράτι 86-91

Μια νίκη…χρυσάφι πήρε η ομάδα μας στις Σέρρες καθώς κατάφερε να επικρατήσει των Ικάρων με 91-86 και να επιστρέψει στην Αθήνα με μια επιτυχία διπλής σημασίας, καθώς αφενός ανάσανε βαθμολογικά, αλλά όπως και στον Λαγκαδά, έγινε επί ενός αντιπάλου με τους ίδιους στόχους με την ομάδα μας.

Ωστόσο, το ξεκίνημα ήταν εφιαλτικό καθώς οι γηπεδούχοι μπήκαν με φόρα στο παιχνίδι και μετέτρεψαν το αρχικό 7-5 (2′) σε 18-6 στο 5′, και 23-8 λίγο αργότερα έχοντας πετύχει 6 τρίποντα (από δυο είχαν Λυμπερόπουλος, Μποχωρίδης και Κουτίνας). Έτσι η πρώτη περίοδος έκλεισε με 28-18 για τους Σερραίους.

Ως και το 15′ λεπτό οι Ίκαροι συνέχισαν να κρατούν ένα προβάδισμα ασφαλείας (38-29), αλλά με τον Φώτη Βασιλόπουλο με τρίποντες βόμβες και τον Τόλη Κουτρούλια να σκοράρει διαδοχικά η ομάδα μας κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο στο -5 (44-39) παίρνοντας ανάσες για τη συνέχεια.

Στα πρώτα πέντε λεπτά της τρίτης περιόδου η ομάδα μας ήταν απολαυστική και με ένα επιμέρους σερί 12-2 χάρη σε τρίποντα των Δέδε και Βασιλόπουλου κατάφερε να προσπεράσει με 51-46 (25′) για να επανέλθουν οι γηπεδούχοι και να προσπεράσουν με 58-56 στο 29′. Ο Φώτης Βασιλόπουλος με τρίποντο στην εκπνοή της 3ης περιόδου (60-62) και στην αρχή της τέταρτης (60-65) ήταν αυτός που κυριολεκτικά έκοψε τα πόδια της ομάδας του Νίκου Οικονόμου, οδηγώντας την ομάδα μας στο 62-75 του 35′. Το σκορ στο 39′ ήταν 87-77 υπέρ μας, με τους Ίκαρους στην τελευταία τους προσπάθεια να επιστρέψουν στο παιχνίδι να μειώνουν ως το 86-90 στα 7” πριν το τέλος, με τον Πετρόπουλο με 1 εύστοχη βολή να διαμορφώνει το τελικό 86-91.

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 86-91

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 44-39, 60-62, 86-91

Διαιτητές: Γεωργιάδης – Πουρσανίδης Κ. – Λαζαρίδης

Ίκαροι Σέρρων (Οικόνμου): Μποχωρίδης 13 (3/4), Σταμπουλής 10 (2/4), Δήμας 4 (1/1), Λυμπερόπουλος 16 (4/9), Κουτίνας 21 (2/4), Συμεωνίδης 6, Σιώπης 2, Νάουμης 13 (1/2), Κίντερ 1.

Παγκράτι (Καλαμπάκος): Nικολακόπουλος, Καλλής, Δέδες 23 (4/8), Βασιλόπουλος 20 (4/6 τριπ. – 7 ασιστ), Ψαρόπουλος 11 (1/3), Δερμιτζάκης, Ράπτης 3, Κουτρούλιας 26 (8/11 βολές, 9/13 δίποντα, 7 ριμπ.), Αγγελόπουλος, Μιχάλογλου 6, Πετρόπουλος 2, Μπουραζάνης