Νίκη για το παιδικό, ήττα για τους εφήβους

Στους αγώνες με τον Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας, το παιδικό μας τμήμα, είχε ένα εύκολο απόγευμα επικρατώντας με 43-29. Ιδανικός αυτόχειρας η ομάδα του εφηβικού, που παρότι προηγήθηκε ακόμα και με 17 πόντους, κατάφερε να χάσει το ματς με φοβερή ανατροπή του Ιωνικού στα τελευταία λεπτά.

ΠΑΙΔΙΚΟ: Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Ιωνικού δυσκόλεψε τους παίκτες μας, που δεν κατάφεραν να βρουν εύκολα καλάθια, με το δεκάλεπτο να τελειώνει 9-9. Με επιθετική αιχμή το Μπεγιο Μ. που πέτυχε τους 11 από τους 13 πόντους της η ομάδα μας στη δεύτερη περίοδο, καταφέραμε να ξεφύγουμε στο 20’ με 22-15. Από εκείνο το σημείο και μετά η ομάδα μας κατάφερε να διατηρήσει μια διάφορα κοντά στους 10 πόντους μέχρι το τέλος του αγώνα και να πάρει ένα εύκολο ροζ φύλλο, επικρατώντας με τελικό σκορ 43-29. Μεγάλη εμφάνιση από το Μπεγιο Μ. που πέτυχε 26 πόντους.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΙΩΝΙΚΟΣ 43-29

ΤΣΙΛΙΜΙΔΟΣ 2, ΠΕΛΕΚΗΣ 7, ΜΠΕΓΙΟ Μ. 26(2), ΜΠΕΓΙΟ Φ. 2, ΤΣΑΝΑΙ, ΨΑΡΡΗΣ, ΤΟΡΡΕΣ 1, ΛΑΜΠΡΗΣ, ΚΟΥΒΕΛΗΣ 5, ΝΤΑΜΠΟΥΒΑΤΑ, ΜΙΧΑΛΑΡΗΣ, ΛΑΓΟΣ
Τα δεκάλεπτα: Α(9-9) Β(13-6) Γ(11-7) Δ(10-7)

ΕΦΗΒΙΚΟ: «Από τον παράδεισο, στην κόλαση» Μόνο έτσι μπορεί να περιγράφει το παιχνίδι, με την ομάδα μας να χάνει μια νίκη μέσα από τα χεριά της. Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Ιωνικός μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να προηγηθεί με 2-8, με τους παίκτες μας όμως να βρίσκουν λύσεις και να ισοφαρίζουν στο δεκάλεπτο σε 10-10. Η δεύτερη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα μας, που έτρεξε ένα επιμέρους 20-6, για να βρίσκεται μπροστά στο ημίχρονο με 30-16. Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα μας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και βρέθηκε μπροστά ακόμα και με 17 πόντους (35-18), όμως σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Ιωνικού άρχισε να ανακάμπτει και κατάφερε να μαζέψει τη διάφορα, με το σκορ στο 30’ να είναι 38-27. Η ομάδα μας στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου έδειχνε να ελέγχει το ματς και 6 λεπτά πριν το τέλος προηγούνταν με 43-31. Κάπου εκεί όμως, το ματς έκανε στροφή 180 μοιρών. Η ομάδα του Ιωνικού έτρεξε ένα σερί 0-16 και πέρασε μπροστά με 43-47, δυο λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού, με τους παίκτες μας να δείχνουν ανήμποροι να αντιδράσουν. Ο ψυχωμένος Ιωνικός, ήταν ψύχραιμος στα τελευταία δευτερόλεπτα από τη γραμμή της φιλανθρωπίας και έτσι κατάφερε να πάρει τη νίκη με τελικό σκορ 50-54. Καλή εμφάνιση, αλλά χωρίς αντίκρισμα πραγματοποίησαν οι Σκέντζος με 17 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 ασίστ, Μανιατοπούλος με 11 πόντους, 2 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 1 ασίστ, Καλη με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 κόψιμο και Φερεται με 5 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 7 ασίστ.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΙΩΝΙΚΟΣ 50-54

ΦΕΡΕΤΑΙ 5(1), ΣΚΕΝΤΖΟΣ 17(3), ΣΠΥΡΙ, ΓΚΙΝΗΣ, ΚΑΝΤΙΛΗ, ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ, ΣΤΑΓΚΟΣ 4, ΚΑΛΗ 10, ΜΑΡΔΑΣ, ΜΑΝΙΑΤΟΠΟΥΛΟΣ 11(1), ΛΥΜΠΕΡΕΑΣ 1, ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ 2
Τα δεκάλεπτα: Α(10-10) Β(20-6) Γ(8-11) Δ(12-26)