Μία νίκη και μια ήττα με ΑΕΚ

Δυο ιστορικά σωματεία συναντήθηκαν χτες, με τα τμήματα του παιδικού και εφηβικού της ομάδας μας, να φιλοξενούνται από την ΑΕΚ, στο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας. Το παιδικό δυσκολεύτηκε αρκετά, αλλά κατάφερε να επικρατήσει της Ένωσης, ενώ το εφηβικό μας τμήμα, παραδόθηκε πλήρως στις ορέξεις του αντίπαλου.

ΠΑΙΔΙΚΟ

Αρκετά άστοχη ξεκίνησε τον αγώνα η ομάδα μας, που δεν μπορούσε να πάρει προβάδισμα, όμως μετά το αρχικό 8-8, ένα 0-7 από μέρους μας, μας έφερε μπροστά με 8-15. Με ένα τρίποντο η ΑΕΚ έκλεισε το δεκάλεπτο στο 11-15, ενώ δυο ακόμα τριποντά στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, της έδωσαν κεφάλι στο σκορ για πρώτη φορά, με 17-15. Με ένα επιθετικό κρεσέντο όμως η ομάδα μας, έτρεξε ένα 0-9 σερί και προηγήθηκε ξανά, ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 24-30.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα της ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά οι παίκτες μας, με δυνατή άμυνα, δεν της επέτρεψαν κάτι παραπάνω από το να κλείσει την τρίτη περίοδο στο -5, με το σκορ στο 35-40.

Στην τελευταία περίοδο, μέχρι το 34ο λεπτό το παιχνίδι ήταν ντέρμπι (40-44), όμως με το Μπεγιο να πετυχαίνει 9 από τους 14 πόντους του σε αυτή την περίοδο, η ομάδα έκανε ένα επιμέρους 2-13 για να εκτοξεύσει τη διάφορα στο +15 (42-57) και τον αγώνα να τελειώνει 45-57, με την ομάδα μας να πανηγυρίζει την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα.

Πρώτος σκόρερ ο Μπεγιο με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 3 ασίστ, ενώ τέλειωσε με double-double ο Τορρες έχοντας 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, αλλά και 6 λάθη. Βοήθησε και ο Πελεκης με 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 ασίστ.

Α.Ε.Κ – ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ 45-57

ΤΣΙΛΙΜΙΔΟΣ, ΠΕΛΕΚΗΣ 9, ΜΠΕΓΙΟ 14(2), ΑΛΓΚΑΟΥΧΑΡΗ 2, ΝΤΑΜΠΟΥΒΑΤΑ, ΨΑΡΡΗΣ, ΤΟΡΡΕΣ 12(2), ΛΑΜΠΡΗΣ 4, ΚΟΥΒΕΛΗΣ 4, ΒΕΛΕΝΤΖΑΣ 2, ΑΡΑΒΙΑΚΗΣ 5(1), ΚΟΛΥΔΑΣ 5

Τα δεκάλεπτα: Α(11-15) Β(13-15) Γ(11-10) Δ(10-17)

ΕΦΗΒΙΚΟ

Ήταν γνωστό ότι ο αγώνας με την πρώτη στον όμιλο ΑΕΚ θα ήταν δύσκολος, αλλά η ομάδα μας κατέθεσε τα όπλα σχετικά νωρίς. Ο αγώνας ξεκίνησε με την ομάδα μας να περνά για πρώτη και τελευταία φορά μπροστά στο σκορ με 3-5. Σε εκείνο το σημείο όμως, με ένα 16-2, η ΑΕΚ έκλεισε το δεκάλεπτο, προηγούμενη με 19-7, με την ομάδα μας να έχει 1/11 σουτ εντός παιδείας.

Ιδία εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο επιθετικά, με την ομάδα μας να μην καταφέρνει να βρει ρυθμό και τους πόντους να μπαίνουν με το σταγονόμετρο, ενώ παρότι η άμυνα ζώνης δούλεψε και κρατήσαμε χαμηλά τους αντίπαλους μέχρι το 16’ (24-12), δεχτήκαμε για ακόμη μια φορά ένα επιμέρους σκορ 12-4, για να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο στο 36-16.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα μας βρέθηκε στο -26 (54-28), όμως αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει τη διάφορα με το τέλος του 3ου δεκαλέπτου, με το σκορ να βρίσκεται στο 54-37.

Στην τελευταία περίοδο, οι παίκτες μας έμειναν τελείως από δυνάμεις και μετά από καλάθι μας, η ΑΕΚ έτρεξε σερί 15-0, για να εκτοξεύσει τη διάφορα στο +30 (69-39). Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 75-45.

Πρώτος σκόρερ ο Φερεται με 15 πόντους, ενώ βοήθησαν οι Σκεντζος με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κοψίματα, 3 κλεψίματα, 1 ασίστ και Λυμπερεας με 7 πόντους, 15 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 2 κοψίματα, 1 ασίστ.

Α.Ε.Κ – ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ 75-45

ΦΕΡΕΤΑΙ 15(2), ΣΚΕΝΤΖΟΣ 13(3), ΣΠΥΡΙ, ΓΚΙΝΗΣ 4, ΚΑΝΤΙΛΗ, ΚΑΚΚΟΣ, ΒΛΑΧΑΚΗΣ, ΚΑΛΗ, ΜΑΡΔΑΣ, ΜΑΝΙΑΤΟΠΟΥΛΟΣ 6(1), ΛΥΜΠΕΡΕΑΣ 7 , ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ

Τα δεκάλεπτα: A(19-7) B(17-9) Γ(18-21) Δ(21-8)