Μπάσκετ Ανδρών

Παγκράτι – Φιλαθλητικός 68-64

Μία ακόμα σημαντική νίκη, την 6η φετινή, πρόσθεσε στο σακούλι της η ομάδα μας, η οποία σε ένα συναρπαστικό και άκρως δύσκολο παιχνίδι επικράτησε του Φιλαθλητικού με 68-64, σε μια σύγκρουση ομάδων με κοινό στόχο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε και ολοκληρώθηκε με τις δυο ομάδες να προσέχουν πολύ τις άμυνες τους, με σχετικά μικρό rotation παικτών, και το άγχος να κυριαρχεί, ειδικότερα στις προσπάθειες των παικτών της ομάδας μας, η οποία αγωνίστηκε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς τον Σωκράτη Ψαρόπουλο που χειρουργήθηκε στην γνάθο, και με τον Τόλη Κουτρούλια να προέρχεται από διάστρεμμα, ουσιαστικά χωρίς προπόνηση την προηγούμενη εβδομάδα.

Από τα πρώτα λεπτά φάνηκε ότι η ομάδα του Τάκη Ζήβα θέλησε να κάνει ζημιά χτυπώντας μέσα στην ρακετά με τον Άλφα Ντιαλό να γίνεται πρωταγωνιστής και με έξι γρήγορους προσωπικούς πόντους να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του με 3-7 στο 3′. Η ομάδα μας με τρίποντα από τους Φώτη Βασιλόπουλο και Κωστή Δέδε κατάφερε να τρέξει ένα επιμέρους σερί 11-2 και να προσπεράσει με 14-9 στο 6′, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 16-18 για τους φιλοξενούμενους.

Ο Δημήτρης Τσαρουχάς με πέντε προσωπικούς πόντους έφερε την ομάδα του Ζωγράφου στο +5 (20-25), για να απαντήσει η ομάδα μας και με τρίποντο του Τάκη Νικολακόπουλου να ισοφαρίσει σε 25-25 στο 14′, ενώ με νέο τρίποντο του Ανδρέα Μπουραζάνη να προσπεράσει με 30-29 στο 17′, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 38-37.

Στα πρώτα λεπτά της 3η περιόδου με τον Φώτη Βασιλόπουλο δημιουργό και τον Δήμο Αγγελόπουλο να κάνει θραύση σε επίθεση και άμυνα, κερδίζοντας ταυτόχρονα το 4ο φάουλ του Άλφα Ντιαλό, η ομάδα μας διατηρούσε ένα σταθερό προβάδισμα (44-39 στο 24′, 52-47 στο 26′) για να επανέλθει ο Φιλαθλητικός και με προσωπικές ενέργειες του Βαγγέλη Τζόλου να ισοφαρίσει σε 54-54, με την περίοδο να ολοκληρώνεται με 56-54 για την ομάδα μας προδικάζοντας μια σκληρή 4η περίοδο.

Πραγματικά, στην τελευταία περίοδο τα καλάθια έμπαιναν με το σταγονόμετρο, με τις ομάδας να κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο, και την ψυχραιμία να έχει δώσει τη θέση της στο απόλυτο άγχος. Η ομάδα μας κατάφερε με μακρινό τζαμπ σουτ του Φώτη Βασιλόπουλου να κάνει το 60-58, ενώ ο Αντώνης Μιχάλογλου με σουτ από τα τέσσερα μέτρα το 62-60. Ωστόσο ο Βαγγέλης Τζόλος με προσωπικές ενέργειες, και δυο βολές έδωσε την προβάδισμα στην ομάδα του με 62-64 στο 1:45.

Σε εκείνο το σημείο, και μετά από τάιμ άουτ που πήρε ο Ντίνος Καλαμπάκος η ομάδα μας με πικ εν ρολ ανάμεσα σε Φώτη Βασιλόπουλο και Τόλη Κουτρούλια (το μοναδικό του δίποντο) κατάφερε να ισοφαρίσει σε 64-64, ενώ ο Αλέξης Ράπτης με δίποντο μετά από συνεργασία με τους Βασιλόπουλο και Κουτρούλια έκανε το 66-64 στα 44” πριν το τέλος. Στην τελευταία επίθεση ο Τζόλος αστόχησε σε ντράιβ που επιχείρησε για να πάρει το επιθετικό ριμπάουντ ο Μιχάλης Καμπερίδης, ο οποίος στην προσπάθεια του να γυρίσει με πρόσωπο προς το καλάθι πάτησε την τελική γραμμή στα 10”.

Έτσι ο Φώτης Βασιλόπουλος με 2/2 βολές στα 5” διαμόρφωσε το τελικό 68-64, με τον Τσαρουχά να αστοχεί στο τελευταίο τρίποντο του αγώνα. Εκτός από το παιχνίδι, εντυπωσιακή ήταν και η παρουσία του κόσμο στο κλειστό του Μετς, σπρώχνοντας την ομάδα μας προς μια μεγάλη επιτυχία.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ 68-64
Δεκάλεπτα: 16-18, 38-37, 58-56, 68-64
Διαιτητές: Τσώνος – Θεονάς – Αποστολίδης
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλαμπάκος): Νικολακόπουλος 3 (1), Καλλής, Δέδες 8 (1/4τρ), Βασιλόπουλος 18 (2/6τρ, 7ασ), Δερμιτζάκης, Μπουραζάνης 3 (1τρ), Κουτρούλιας 4 (1/6δ), Αγγελόπουλος 9 (6ρ), Μιχάλογλου 11 (1/3τρ, 9 ρ), Πετρόπουλος 5, Ράπτης 7 (1/1τρ, 11ρ).
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Ζήβας): Τσαρουχάς 10 (2), Λάκκας 11, Παπαδημητρίου, Σκάνδαλος, Τζόλος 17 (5/6δ, 1/4τρ, 7 ρ), Χάλαρης 2 (9ρ), Καμπερίδης 6 (10ρ), Μουρίκης, Χείλαρης 8 (1/6τρ), Ντιαλλό 10 (10ρ).