Φίλιππος Βέροιας – Παγκράτι 69-86

Καταπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε η ομάδα μας στην Βέροια, όπου στο κλειστό του Μακροχωρίου επικράτησε του Φίλιππου με 86-69 και διπλασίασε τις νίκες της απέναντι στην ομάδα της Ημαθίας. Παράλληλα αυτή ήταν η τρίτη εκτός έδρας νίκη μας στην Βόρεια Ελλάδα (είχαν προηγηθεί αυτές σε Σέρρες και Λαγκαδά).

Η ομάδα μας με τον τραυματία Φώτη Βασιλόπουλο να σφίγγει τα δόντια και να αγωνίζεται κανονικά στο παιχνίδι, κατάφερε να προηγηθεί με 10-13 στο 7′ έχοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού. Ωστόσο η πρώτη περίοδος έκλεισε με 23-22 για τους γηπεδούχους με λει απ του Γιώργου Τριχόπουλου!

Τα πάντα υπέρ της ομάδας μας άλλαξαν στο δεύτερο μαγικό δεκάλεπτο, ίσως το καλύτερο που έχουμε κάνει εδώ και αρκετές σεζόν, καθώς μετά το 25-26 που μείωσαν οι γηπεδούχοι πετύχαμε ένα φοβερό σερί 22-0 με αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με 25-48 για την ομάδα μας, η οποία δέχθηκε μόλις 2 πόντους σε ολόκληρη την περίοδο, επίδοση που σίγουρα αποτελεί αμυντικό ρεκόρ.

Το σερί δεν σταμάτησε εκεί…καθώς η διαφορά έφτασε το +29 (28-57) στο 23′ με το επιμέρους σερί να φτάνει στο φοβερό 5-35! Οι γηπεδούχοι με τους Κούρτη και Σιζόπουλο να αφυπνίζονται μείωσαν σε 40-57 τρέχοντας το δικό τους 12-0 σερί στο 24′, για να απαντήσουν οι παίκτες μας με ένα μικρό 4-0 σημειώνοντας το 40-61. Έτσι η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 50-71, ενώ τίποτα δεν άλλαξε ούτε στην 4η περίοδο, με τον Φώτη Βασιλόπουλο να υποχωρεί υποβασταζόμενος μετά από νέο τραυματισμό στο 33′ , και τους συμπαίκτες του να κρατάνε με άνεση τη νίκη ως το φινάλε.

Μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησαν, όσοι αγωνίστηκαν ενώ φοβεροί ήταν οι Φώτης Βασιλόπουλος με 25 πόντους και 10/11 δίποντα και Τόλης Κουτρούλιας με 22 πόντους και 10/12 δίποντα. Στο παιχνίδι δεν αγωνίστηκε ο Ανδρέας Πετρόπουλος ο οποίος έσπασε τον καρπό του σε προπόνηση μέσα στην εβδομάδα!

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 69-86

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Συμεωνίδης-Γερακίνης

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 25-48, 50-71, 69-86

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Τόμιτς 5, Σαμαράς 3 (1), Ακεψιμαΐδης 5 (1), Κούρτης 13 (1), Σιζόπουλος 24 (3), Κιτσούλης 11, Μαυρόγιαννης 6,Τριχόπουλος 2, Βαρυτιμιάδης.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλαμπάκος): Νικολακόπουλος, Καλλής, Δέδες 7 (1), Βασιλόπουλος 25 (1), Ψαρόπουλος 9, Δερμιτζάκης 3, Μπουραζάνης, Κουτρούλιας 22, Αγγελόπουλος 6, Μιχάλογλου 8, Ράπτης 6.