Μπάσκετ Ανδρών

Παγκράτι – ΑΕΚ 69-75

Σε ένα κατάμεστο Μετς, το οποίο έζησε εποχές Α1, η ομάδα μας δεν κατάφερε να φτάσει στην 8η νίκη της στο πρωτάθλημα καθώς ηττήθηκε από την πρωτοπόρο ΑΕΚ με 69-75.

Από την πρώτη φάση…φάνηκε το δόγμα της ομάδας του Βαγγέλη Ζιάγκου να χτυπήσει με μακρινά σουτ και έτσι ο Πολυτάρχου σημείωσε το 0-3 με την ομάδα μας να προσπερνά με 7-5 στο 4′ χάρη σε τρίποντο του Βασιλόπουλου μπροστά στον Παναγιωταρά. Η ΑΕΚ προσπέρασε εκ νέου με καλάθι του Γκιζογιάννη με 10-12, για να κλείσει την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 16-23, με τον Δερμιτζάκη να έχει πετύχει 5 πόντους για την ομάδα μας.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο όπου οι φιλοξενούμενοι με τους Καράμπουλα και Νίκολιτς έφτασαν την διαφορά στο +10 (19-29) στο 13′, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 31-41.

Με την έναρξη του 3ου δεκαλέπτου η ΑΕΚ ξέφυγε ακόμα περισσότερο στο σκορ καθώς με δυο συνεχόμενα καλάθια του Δέσπου έφτασε την διαφορά στο +15 (31-46) για να μειώσει η ομάδα μας με τρίποντο του Βασιλόπουλου σε 34-46 στο 22′. Ωστόσο με τον Καράμπουλα να πετυχαίνει 4 διαδοχικά καλάθια στην επίθεση και η ομάδα μας να δυσκολεύεται να φτάσει στο καλάθι η ΑΕΚ έφτασε στο +20 (41-61) στο 29′, βάζοντας γερά θεμέλια νίκης. Ωστόσο η περίοδος ολοκληρώθηκε με 46-62 καθώς η ομάδα μας μέσα σε ένα λεπτό έτρεξε ένα μικρό επιμέρους σερί 5-1.

Η ομάδα μας με ασφυκτική πίεση στην άμυνα και φοβερό τρέξιμο στην επίθεση και με αιχμές τους Βασιλόπουλο και Ψαρόπουλο μείωσε στο 36′ σε 58-64 τρέχοντας ένα επιμέρους συνολικό σερί 17-3. Ο Μιχάλογλου κατάφερε να μειώσει σε 65-70 στο 39′ χωρίς ωστόσο η ομάδα μας να καταφέρει να φτάσει στην ολική ανατροπή.

Παγκράτι-ΑΕΚ 69-75

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης-Μαλανδρής-Καραβίτης

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 31-41, 46-62, 69-75

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλαμπάκος): Νικολακόπουλος, Δέδες 2, Βασιλόπουλος 21 π. (4/7 τριπ., 10 ασ.), Ψαρόπουλος 16 (3/4 τριπ.), Δερμιτζάκης 7 (1), Ράπτης 10 (6 ριμπ.), Κουτρούλιας 5 (1), Αγγελόπουλος 4, Μιχάλογλου 4 (5 ριμπ.), Μπουραζάνης.

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παναγιωταράς 2, Παπαντωνάκος, Φαλέκας 4, Καράμπουλας 15 (1), Πολυτάρχου 7 (2), Τσιότρας 10 (4/5 διπ.), Νίκολιτς 17 (2/3 τριπ., 5 ασ.), Γκιζογιάννης 9 (2), Παπαδιονυσίου, Τσιάκος 7 (7 ριμπ.), Δέσπος 4 (5 ριμπ.).