ΟΦΗ – Παγκράτι 88-89

Σε μια συγκλονιστική νίκη έφτασε η ομάδα μας η οποία η οποία πραγματοποιώντας ένα από τα καλύτερα εκτός έδρας παιχνίδια της επικράτησε στο ΒΑΚ του πολύ δυνατού ΟΦΗ με 89-88, με τους γηπεδούχους να «εκτελούν» συνολικά 33 βολές έναντι 7 της ομάδας μας, ενώ χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι είχαν 16 έναντι καμίας στο πρώτο ημίχρονο! Επίσης απαρατήρητο δεν πρέπει να περάσει το γεγονός ότι οι Βασιλόπουλος, Κουτρούλιας είχαν 4 φάουλ από το 31′ ενώ λίγο αργότερα σε αυτό τον αριθμό έφτασαν οι Μιχάλογλου και Ψαρόπουλος, ενώ ο Αγγελόπουλος πρόλαβε να χρεωθεί με 3 φάουλ (όλα πάνω στον Τζόρτζεβιτς) σε μόλις 2:31 λεπτά συμμετοχής.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα μας καθώς οι γηπεδούχοι με ενθουσιασμό και ευστοχία έφτασαν γρήγορα στο +11 (20-9) με την ομάδα μας να μειώνει άμεσα σε 20-15 χάρη σε δυο συνεχόμενα τρίποντα του Ψαρόπουλου και να κλείνει την πρώτη περίοδο μόλις στο -2 (28-26), με τους Κουτρούλια και Μιχάλογλου να κάνουν «πάρτι» στην ρακέτα των γηπεδούχων.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα μας ανέβασε την απόδοση της και με εφαλτήριο την πολύ καλή της άμυνα και την άριστη δημιουργία του Φώτη Βασιλόπουλου (10 ασίστ) έτρεξε ένα σερί 8-0 για να προσπεράσει με 28-34, και λίγο αργότερα να φτάσει στο +9 (36-45) βάζοντας βάσεις νίκης. Ωστόσο οι γηπεδούχοι με τρίποντα από Πλιούκα και Μάρτζο και με τον Τζόρτζεβιτς σταθερά καλό έτρεξαν το δικό τους επιμέρους σερί 8-2 για να κλείσει το ημίχρονο με 44-47 υπέρ της ομάδας μας.

Ο Μάρτζος με νέο τρίποντο μείωσε σε 61-62 για την ομάδα του Φώτη Τακιανού στο 27′ ενώ ο Τζόρτζεβιτς με καλάθι και κερδισμένη βολή (προήλθε από ένα απο τα δυο αντιαθλητικά που δόθηκαν εναντίον μας) έκανε το 64-62 βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Ωστόσο η ομάδα μας με τον Μιχάλογλου να σκοράρει όπως αυτός ήθελε προσπέρασε με 64-66 για να κλείσει η 3η περίοδος με 70-71.

Στο 32′ η ομάδα μας με καλάθι του Ράπτη, ο οποίος ήταν συγκλονιστικός στο τέταρτο δεκάλεπτο, προηγήθηκε με 72-75, για να έρθουν οι διαιτητές και να μετατρέψουν ένα επιθετικό φάουλ του Τζόρτζεβιτς για χτύπημα πάνω στον Βασιλόπουλο σε τεχνική ποινή για τον αρχηγό της ομάδας μας (για θέατρο) με αποτέλεσμα ο Σέρβος πάουερ φόργουορντ να εκτελέσει 4 βολές (είχε 14/18 στο παιχνίδι) και φέρει την ομάδα του στο 76-75. Ο Ράπτης έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα μας με 76-80, αλλά ο ΟΦΗ με 2 λεπτά να απομένουν προσπέρασε εκ νέου με 85-84 χάρη σε τρίποντο του Μάρτζου ενώ στην επόμενη φάση ο Τζόρτζεβιτς με 1/2 βολές από φάουλ του Ράπτη έκανε το 86-84. Ο Δέδες με καθοριστικό τρίποντο μετά από φοβερή ασίστ του Βασιλόπουλου έκανε το 86-87, ενώ στα 45” ο Τόλης Κουτρούλιας ολοκλήρωσε ένα φοβερό πικ εν ρολ με τον Βασιλόπουλο για να διαμορφωθεί το 86-89. Ο Τζόρτζεβτις μετά από ασίστ του Ραζή έκανε το 88-89, για να ακολουθήσει άστοχο μακρινό τρίποντο του Βασιλόπουλου με την μπάλα να γίνεται διεκδικήσημη με τους διαιτητές να δίνουν τζάμπολ, με το βελάκι να δείχνει ΟΦΗ. Έτσι, με 6,5” να απομένουν ο Τακιανός πήρε ταιμ άουτ και στην επαναφορά ο Ραζής έδωσε την μπάλα στον ανενόχλητο Βαγενά ο οποίος αστόχησε σε τρίποντο με αποτέλεσμα η ομάδα μας να πανηγυρίσει την σπουδαία νίκη

Φοβερή εμφάνιση με 24 πόντους ο καθένας πραγματοποίησαν οι Τόλης Κουτρούλιας (9/12 διπ.) και Αντώνης Μιχάλογλου (9/11 διπ.) οι οποίοι έσπασαν το tendex, ενώ 9 πόντους με 10 ασίστ είχε ο Φώτης Βασιλόπουλος και 11 πόντους με 3/5 τρίποντα.

ΟΦΗ-ΠΑΓΚΡΑΤΙ 88-89

Διαιτητές: Διαμαντής-Δαρλαμήτσος-Συμεωνίδης

Τα δεκάλεπτα: 28-26, 44-47, 70-71, 88-89

ΟΦΗ (Τακιανός): Βαγενάς 8 (10 ριμπ.), Μάρτζος 11 (3/9 τριπ.), Ραζής 15 (2/9 τριπ.), Τραϊανός 3, Δεληγιώργης 2, Τζόρτζεβιτς 36 (14/18 βολές, 11/14 διπ., 11 ριμπ.), Πλιούκας 16 (2/5 τριπ., 6 ασίστ), Καραγκιολίδης, Γρύλλης, Τόζιος.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλαμπάκος): Νικολακόπουλος, Δέδες 5 (1), Βασιλόπουλος 9 (3/8 τριπ., 10 ασίστ), Ψαρόπουλος 11 (3/5 τριπ.), Δερμιτζάκης 4, Μπουραζάνης 1, Κουτρούλιας 24 (9/12 διπ., 2/4 τριπ., 10 ριμπ.), Αγγελόπουλος, Μιχάλογλου 24 (9/11 διπ., 2/2 τριπ., 8 ριμπ.), Ράπτης 11 (5/7 διπ.).