Παγκράτι – Ερμής Λαγκαδά 69-79

Σε τροχοπέδη τείνει να εξελιχθεί στην φετινή σεζόν το άλλοτε πανίσχυρο Μετς, με την ομάδα μας μετά την ήττα της από τον Έρμη Λαγκαδά στην παράταση με 79-69 να μετράει μόλις 4 νίκες σε 10 αγώνες και να βρίσκεται μαζί με τους Ίκαρους Σερρών στην προ τελευταία θέση της σχετικής κατάταξης, με την ΚΑΠ να είναι τελευταία με μόλις 2 εντός έδρας νίκες. Για την ιστορία αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη για τους φιλοξενούμενους του Στάθη Καμαράκη, με τον έμπειρο τεχνικό να δημιουργεί μια μίνι παράδοση στο Μετς έχοντας 4 συνεχόμενες νίκες (3 με τους Ίκαρους Σερρών).

Η ομάδα μας έχοντας να αντιμετωπίσει για ακόμα ένα παιχνίδι τους τραυματισμούς των Κωστή Δέδε και Σωκράτη Ψαρόπουλου και ρίχνοντας στην μάχη τον ανέτοιμο Ανδρέα Πετρόπουλο, προσπάθησε με όλες της τις δυνάμεις να κερδίσει το παιχνίδι, απέναντι σε ένα πλήρη αντίπαλο που έπαιζε ουσιαστικά την ύπαρξη του στην κατηγορία, αλλά προδόθηκε από τα φάουλ, την κούραση στην παράταση, και βέβαια το πολύ κακό 6/30 στα τρίποντα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ξεκίνησε με πολύ γρήγορο ρυθμό και τις άμυνες να μην δείχνουν και ιδιαίτερο ζήλο, και έτσι η ομάδα μας κατάφερε με καλάθι του Τάκη Νικολακόπουλου και τρίποντο του Φώτη Βασιλόπουλου να προηγηθεί με 5-0 και 15-10 στο 5′, για να ισοφαρίσει ο Ερμής σε 19-19 στο 7′, και να κλείσει την πρώτη περίοδο με 22-32 χάρη σε τρίποντο του Μίλαν Τρτιτς, με τον Αλέξανδρο Σιγκούνα να έχει κάνει μεγάλη ζημιά στην ομάδα μας στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στην δεύτερη περίοδο, τα δεδομένα άλλαξαν καθώς η είσοδος του Ανδρέα Μπουραζάνη, αλλά και ο ζήλος του Αλέξη Ράπτη δυνάμωσαν την αμυντική μας γραμμή και με αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 26-32 στο 12′ και 31-37 στο 15΄, με την ομάδα μας να μειώνει σε 37-41 στο 19′, και να κλείνει το ημίχρονο με 39-41 έχοντας καλύψει σημαντικό μέρος της διαφοράς, και δεχόμενη μόλις 9 πόντους σε αυτό το διάστημα.

Στο 23′ η ομάδα μας προσπέρασε με 42-41 χάρη σε καλάθι του Αλέξη Ράπτη, για να γίνει το 47-42 στο 25′ μετά από τρίποντο του Φώτη Βασιλόπουλου. Σε εκείνο το σημείο ο Στάθης Καμαράκης απέσυρε τον Παντελή Παπαιωακείμ (δεν τον ξανά έβαλε στο παιχνίδι), βάζοντας στο παιχνίδι τον Χαράλαμπο Σικαλίδη, κίνησε που αποδείχθηκε καθοριστική, με τον Σικαλίδη να κλείνει για τα καλά την ρακέτα του Ερμή και να μαζεύει και 8 ριμπάουντ, ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε με 53-52 υπέρ της ομάδας μας.

Στο 34΄ ο Ερμής με τρίποντο του Μπάμπη Παρίτση προσπέρασε στο σκορ με 55-58, για να απαντήσει η ομάδα μας και με δυο συνεχόμενα τρίποντα του Φώτη Βασιλόπουλου (το δεύτερο από τα 9 μέτρα) να πάρει το προβάδισμα με 61-59 στο 37′, βάζοντας «φωτιά» στις εξέδρες του Μετς. Ο Ερμής με καλάθι του Θ.Ιωακειμίδη πήρε το προβάδισμα με 61-63 στο 38′, ενώ ο ίδιος με φοβερό τρίποντο έκανε το 63-67 στο 1:02 πριν το τέλος, δείχνοντας να κλειδώνει τη νίκη για την ομάδα του. Ωστόσο, υπολόγιζε χωρίς τον Φώτη Βασιλόπουλο, ο οποίος του έκλεψε την μπάλα κερδίζοντας παράλληλα και αντιαθλητικό φάουλ. Ο Βασιλόπουλος με 2/2 βολές στα 44’΄μείωσε σε 65-67, για να ισοφαρίσει από κοντά ο Τόλης Κουτρούλιας στα 17” σε 67-67, με τον Ερμή να αδυνατεί να ευστοχήσει στην τελευταία επίθεση.

Στην παράταση η ομάδα μας μείωσε σε 69-70 με τον Αλέξη Ράπτη στο 42′, αλλά δεν ξανά σκόραρε με αποτέλεσμα ο Ερμής να επικρατήσει αναπάντεχα με 69-79 και να πάρει με το μέρος του την διαφορά από την ήττα του στον πρώτο γύρο.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ-ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ 69-79 (67-67 κ.α.)

Τα δεκάλεπτα: 22-32, 39-41, 53-52, 67-67 (κ.α.), 69-79

Διαιτητές: Κατραχούρας – Τσούνας – Μάλαμας

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλαμπάκος): Νικολακόπουλος 2, Βασιλόπουλος 20 (4/11 τριπ., 5 ασ.), Δερμιτζάκης, Μπουραζάνης 4, Κουτρούλιας 16 (2 τριπ., 11 ριμπ.), Αγγελόπουλος, Μιχάλογλου 7, Πετρόπουλος 3, Ράπτης 17 (7/13 διπ.).

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑΣ (Καμαράκης): Καικλής, Ιωακειμίδης Σ. 16 (6 ασ.), Ιωακειμίδης Θ. 13 (2), Σιγκούνας 23 (1/6 τριπ., 12 ριμπ.), Καλλογιανίδης, Ηλιάδης 1, Τρτιτς 13 (1), Σικαλίδης 2 (8 ριμπ.), Παρίτσης 7 (2), Παπαιωακείμ 4.