Παγκράτι – Ίκαροι Σερρών 81-71

Στο επιστέγασμα των προσπαθειών της φετινής σεζόν έφτασε η ομάδα μας η οποία επικράτησε του μαχητικού Ίκαρου Σερρών με 81-71, φτάνοντας τις 11 νίκες τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος.

Με διάθεση να αιφνιδιάσουν μπήκαν στο παρκέ του Μετς οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με ντράιβ και κερδισμένο φάουλ του Δήμα και να φτάσουν στο 0-7, με την ομάδα μας να μειώνει σε 13-14 στο 7′, και να προσπερνά με 20-16 στο 9′ και να κλείνει την πρώτη περίοδο με 25-19.

Η ομάδα του Νίκου Οικονόμου έχοντας ως αιχμές τους Συμεωνίδη και Μποχωρίδη κατάφερε να ισοφαρίσει σε 27-27 στο 14′, για να φτάσει η ομάδα μας στο 34-29 στο 16′ χάρη σε συνεχόμενες εύστοχες ενέργειες του Κουτρούλια. Ωστόσο, οι Ίκαροι με συνεχόμενα τρίποντα από Μποχωρίδη και Σταμπουλή κατάφεραν να επανέλθουν και να μειώσουν σε 45-44, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο οι Ίκαροι προσπάθησαν αν πάρουν στον έλεγχο τους τον ρυθμό και με την άμυνα ζώνης να έχει γίνει θεσμός στο παρκέ κατάφεραν να περιορίσουν την ομάδα μας στους 11 πόντους και να προσπεράσουν με 55-60 χάρη σε τρίποντο του Σταμπουλή, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 56-60.

Η ομάδα μας παίζοντας πολύ καλή άμυνα σε όλη την τέταρτη περίοδο, και με τον Μπουραζάνη να περιορίζει τον Μποχωρίδη (πέτυχε μόλις ένα δίποντο και 2 βολές), κατάφερε να προσπεράσει με 61-60 χάρη σε ντράιβ του Βασιλόπουλου και κερδισμένο φάουλ, ενώ με hook του Ράπτη και νέο κερδισμένο φάουλ προσπέρασε με 66-62 δείχνοντας μεγαλύτερη διάθεση στο να κερδίσει το παιχνίδι. Ο Βασιλόπουλος με τρίποντο έκανε το 69-64, για να έρθει ο Πετρόπουλος με τρίποντο στο 1:47 πριν το τέλος να σφραγίσει τη νίκη της ομάδας μας (76-68), με την διαφορά να ανεβαίνει και στο +13 (81-68), λίγο πριν ολοκληρωθεί το παχνίδι.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ 81-71
Διαιτητές: Βαρδάλος – Αναστόπουλος – Μάλαμας
Τα δεκάλεπτα: 25-19, 45-44, 56-60, 81-71
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλαμπάκος): Νικολακόπουλος, Βασιλόπουλος 18 (4 τριπ., 8 ασ.), Ψαρόπουλος 12, Ράπτης 11, Κουτρούλιας 21 (10/16 διπ., 7 ριμπ.), Αγγελόπουλος, Μιχάλογλου 9 (1 τριπ., 9 ριμπ.), Πετρόπουλος 10 (3/4 τριπ.), Μπουραζάνης.
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Οικονόμου): Μποχωρίδης 20 (5/6 διπ., 2/5 τριπ., 5 ασ.), Σταμπουλής 14 (3), Δήμας 4, Γεωργιανός 5, Κουτίνας 3, Συμεωνίδης 18 (11 ριμπ., 6 ασ.), Σιώπης 2, Ναούμης 4, Χορτομάρης 1.