Συνέχεια στις νίκες για παιδικό και εφηβικό!

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη τόσο για το παιδικό, όσο και για το εφηβικό τμήμα, στους αγώνες με τη Νήαρ Ήστ, στο κλειστό της Καισαριανής. Οι παίδες πάρα τα λάθη και τις χαμένες βολές, δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα και έφτασαν στη νίκη με 34-51, ενώ οι έφηβοι μετά από ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη ματς που κρίθηκε στην δεύτερη παράταση, επικράτησαν με 55-57.

ΠΑΙΔΙΚΟ

Εντυπωσιακά μπήκαν οι παίκτες μας στο παιχνίδι, οπού με πιεστική άμυνα, δεν επέτρεψαν στην ομάδα της Νήαρ Ήστ να πετύχει πόντο στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε 0-11. Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα μας χαλάρωσε, με τους αντίπαλους να το εκμεταλλεύονται στο έπακρο και να καταφέρνουν να μειώσουν με τη λήξη του ημιχρόνου σε 21-24. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα σοβαρεύτηκε και με ένα επιμέρους 2-14, κατάφερε να προηγηθεί 23-38, ενώ στο 30’ το σκορ ήταν 27-42. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι παίκτες μας κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά στα ίδια επίπεδα και να φτάσουν στην επικράτηση με τελικό σκορ 34-51. Πρώτος σκόρερ σε ακόμα μια καλή εμφάνιση ο Τόρρες με 20 πόντους, ενώ βοήθησε και ο Μιχαλάρη με 9 πόντους.

ΑΟ ΝΗΑΡ ΗΣΤ – ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ 34-51

ΤΟΡΡΕΣ 20, ΛΑΓΟΣ, ΜΠΕΓΙΟ 2, ΚΙΝΤΑΡΗ 6, ΚΑΡΑ 2, ΨΑΡΡΗΣ 4, ΤΣΑΝΑΙ, ΠΕΛΕΚΗΣ 5, ΜΑΥΡΟΜΑΤΗΣ, ΚΟΛΥΔΑΣ 1, ΝΤΑΜΠΟΥΑΤΕ 2, ΜΙΧΑΛΑΡΗ 9

Τα δεκάλεπτα: Α(0-11) Β(21-13) Γ(2-14) Δ(11-13)

ΕΦΗΒΙΚΟ

Σε ένα παιχνίδι που μόνο για καρδιακούς δεν ήταν έτσι όπως εξελίχθηκε και το οποίο σημαδεύτηκε από μια πολύ κακή διαιτησία, η ομάδα μας έδειξε τρομερή θέληση και πάρα την αστοχία της (21/44 βολές, 16/60 εντός παιδείας) κατάφερε να πάρει τη νίκη μετά από δυο εξτρά πεντάλεπτα. Η ομάδα μας μετά το αρχικό 5-5 στο 7’, κατάφερε με ένα επιμέρους 2-10 να βρεθεί μπροστά με τη λήξη του 1ου δεκάλεπτου με 7-15. Στην δεύτερη περίοδο, η ομάδα της Νήαρ εκμεταλλεύτηκε τα πολλά λάθη, με ένα σερί 10-0 μέσα σε 3 λεπτά, κατάφερε να πάρει για πρώτη φορά το προβάδισμα με 17-15, με το ημίχρονο να λήγει 26-26. Στην τρίτη περίοδο, οι ομάδες συνέχισαν να στηρίζονται στην άμυνα τους, με τους παίκτες μας όμως να καταφέρνουν να πάρουν μια διαφορά, με το σκορ στο 30’ να διαμορφώνεται σε 33-38. Στο 4ο δεκάλεπτο, η ομάδα μας κατάφερε να διατηρήσει ένα προβάδισμα μέχρι το 37’ (38-44), όμως η Νήαρ Ήστ με ένα σερί 7-0 κατάφερε να βρεθεί μπροστά στα τελευταία δευτερόλεπτα με 45-44. Σε εκείνο το σημείο ο Στάγκος με ½ βολές κατάφερε να ισοφαρίσει το ματς, με τους αντίπαλους να αστοχούν στο τελευταίο σουτ και το ματς να οδηγείται στην παράταση. Ίδιο σκηνικό και στο έξτρα πεντάλεπτο με τη Νήαρ Ήστ να προηγείται με 51-49, 30 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και το Σκέντζο να ευστοχεί και στις δυο βολές που κέρδισε, ισοφαρίζοντας τον αγώνα, με τους αντίπαλους να μην μπορούν να βρουν στόχο για άλλη μια φορά στο τελευταίο σουτ. Στην δεύτερη παράταση, η ομάδα μας κατάφερε να ξεπεράσει τις δυσκολίες (Βούλγαρης, Μανιατόπουλος με 5 φάουλ) και την κούραση και να προηγηθεί με 55-57, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, αφού στην τελευταία επίθεση, η μπάλα έμεινε στα χεριά των αντιπάλων. Πρώτοι σκόρερ αλλά άστοχοι, οι Σκέντζος με 14 πόντους (9/12 βολές, 2/14 σουτ), 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 λάθος, Μανιατόπουλος με 10 πόντους (4/8 βολές, 3/14 σουτ), 2 ριμπάουντ και 5 λάθη. Σημαντικές βοήθειες από το Βούλγαρη με 9 πόντους, 18 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 2 κοψίματα, 3 ασίστ, ενώ στα κρίσιμα βοήθησε και ο Σπύρι με 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και ο Στάγκος με 7 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο, 2 ασίστ.

ΑΟ ΝΗΑΡ ΗΣΤ – ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ 55-57 (45-45 κ.α, α’ παρ 51-51)

ΚΑΚΚΟΣ, ΣΠΥΡΙ 8(2), ΜΠΕΓΙΟ 4, ΣΚΕΝΤΖΟΣ 14(1), ΜΑΝΙΑΤΟΠΟΥΛΟΣ 10, ΣΚΥΛΑΚΑΚΗΣ, ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ 3, ΚΑΛΗ 2, ΚΟΥΒΕΛΗΣ, ΣΤΑΓΚΟΣ 7, ΑΡΑΒΙΑΚΗΣ, ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ 9(1)

Τα δεκάλεπτα: Α(7-15) Β(19-11) Γ(7-12) Δ(12-7) Α’ ΠΑΡ(6-6) Β’ ΠΑΡ(4-6)