Δόξα Λευκάδας – Παγκράτι 93-84

Δεν μπόρεσε να επαναλάβει την επιτυχία του Κυπέλλου Ελλάδας η ομάδα μας, καθώς αυτή τη φορά ηττήθηκε στην Λευκάδα από τον ισχυρή Δόξα με 93-84, και υπέστη την δεύτερη της ήττα στο πρωτάθλημα της Α2.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καταστροφικά για την ομάδα μας καθώς μετά το αρχικό 13-12 στο 5′, δέχθηκε ένα σερί 15-0 από την ομάδα του Γιώργου Ζαφειρούδη και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 28-12, στο 9′, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 31-16. Στο ίδιο τέμπο κυμάνθηκε και η δεύτερη περίοδος, με το ημίχρονο να τελειώνει με 50-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα μας κατάφερε να μαζέψει την διαφορά, και σταδιακά να μπει στο παιχνίδι. Έτσι, από την στιγμή που βρέθηκε με 69-56 πίσω στο σκορ στο 28′, έκλεισε το δεκάλεπτο στο -6 (72-66), με προσπάθειες των Ψαρόπουλου και Ράπτη, ενώ διευρύνοντας το σερί της στο 3-16 έφερε το παιχνίδι στα ίσια (72-72) στο 32′ μετά από προσπάθειες των Παπαντωνάκου και Κοβάσεβιτς.

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 77-72, με τον Δέδε με τρίποντο να μειώνει σε 77-75, και τον Χίμπερτ με φόλοου κάρφωμα στο 36′ να πετυχαίνει το 81-77. Ο Αποστολίδης με τρίποντο στο 1:49” πριν το τέλος ήταν αυτός που ουσιαστικά έγειρε την πλάστιγγα προς τους γηπεδούχους, διαμορφώνοντας το 89-81, με το τελικό 93-84 να έρχεται φυσιολογικά.

Τα δεκάλεπτα: 31-16, 50-40, 72-66, 93-84
Διαιτητές: Διαμαντής – Κωνσταντινόπουλος – Δημόπουλος
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Ζαφειρούδης): Κυριακόπουλος 13 (2/8 τριπ. – 9 ασίστ), Μάρτζος, Χίμπερτ 17 (7/11 διπ. – 1/3 τριπ. – 6 ριμπ.), Μουρατίδης, Αποστολίδης 22 (3/5 τριπ. – 14 ριμπ. – 7 ασίστ), Καραδολάμης 6, Συμεωνίδης 2, Αναγνωστόπουλος 14 (8 ριμπ.), Σκλάβος 19 (2/6 τριπ.), Γαρμπής, Μπέσκας, Αργυρός.
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλαμπάκος): Λάκκας 3 (5 ασίστ), Κοβάσεβιτς 13 (3/7 τριπ), Δέδες 17 (3/3 διπ. – 3/5 τριπ.), Παππάς 2 (6 ασίστ), Ψαρόπουλος 10, Ράπτης 14 (5 ριμπ.), Παπαντωνάκος 16 (1/5 τριπ.), Κουτρούλιας 7 (1/8 διπ. – 1/2 τριπ., 7 ριμπ.), Ντιαλλό 2, Χατζηνικόλας, Φωτεινάκης.