Νέα ήττα για τους Νέους

Δεν τα κατάφερε η ομάδα των Νέων, η οποία όμως είχε να αντιμετωπίσει πολλά περισσότερα από τον Ίκαρο Καλλιθέας. Σαν να μην έφτανε ο τραυματισμός του Δημητράτου την περασμένη αγωνιστική, ήρθε και ο τραυματισμός του Φερατεάι μόλις στα 30’’ του αγώνα για να κάνει ακόμα δυσκολότερο το έργο της ομάδας μας, η οποία έμεινε με μοναδικό play maker τον Καραϊνδρο, ο οποίος αναγκάστηκε να βγάλει όλο το 40λεπτο!

Η πρώτη περίοδος ήταν αναγνωριστική, με τις δυο ομάδες να μπαίνουν με αμυντικό προσανατολισμό στο παρκέ και το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τον Ίκαρο Καλλιθέας μπροστά με 10-11. Στη δεύτερη περίοδο, οι ομάδες ανέβασαν ρυθμό στην επίθεση και μετά το 24-24 στο 18’, οι αντίπαλοι μας έτρεξαν ένα 0-7 σερί, για να κλείσουν το ημίχρονο στο 24-31. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Ικάρου κατάφερε να παίρνει συνεχώς διάφορες κοντά σε διψήφιο νούμερο (29-40,34-43) με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει 40-53. Στην τελευταία περίοδο, όπως ήταν αναμενόμενο, η ομάδα μας έμεινε από δυνάμεις και δεν κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ, χάνοντας τελικά με σκορ 51-66. Παρόλαυτα οι παίκτες μας(και ειδικότερα ο Καραϊνδρος) καταχειροκροτήθηκαν για την υπερπροσπάθεια.
Καλύτερος παίκτης και πρώτος σκόρερ ο Καραϊνδρος με 20 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 ασσίστ, ενώ βοήθησαν και οι Φωτεινάκης με 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και Φιλιππόπουλος με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 κόψιμο.

ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ – ΑΕ ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 51-66
ΦΕΡΑΤΑΙ, ΚΑΡΑΙΝΔΡΟΣ 20, ΓΚΙΝΗΣ, ΦΩΤΕΙΝΑΚΗΣ 12(2), ΜΠΕΓΙΟ, ΣΚΕΝΤΖΟΣ, ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ 7, ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ, ΦΙΛΙΠΠΟΠΟΥΛΟΣ 10, ΛΥΜΠΕΡΕΑΣ, ΜΑΡΜΑΤΑΚΗΣ 2

Τα δεκάλεπτα: Α(10-11) Β(14-20) Γ(16-22) Δ(11-13)