Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για παιδικό και εφηβικό…

Τόσο το παιδικό όσο και το εφηβικό μας τμήμα δεν κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα από το κλειστό του Απόλλωνα και έκαναν αμφότερα τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους. Το παιδικό παρουσιάστηκε κατώτερο των περιστάσεων και γνώρισε την ήττα με 45-37, ενώ το εφηβικό, που είχε τεράστια παράπονα από τη διαιτησία, έχασε την ευκαιρία να περάσει στην πρώτη θέση του ομίλου, καθώς ηττήθηκε με 51-48.

ΠΑΙΔΙΚΟ
Σε άλλο γήπεδο έμοιαζε να βρίσκεται η ομάδα μας στο πρώτο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας μόλις ένα καλάθι και κυνηγώντας από νωρίς στο σκορ, το οποίο διαμορφώθηκε σε 12-2 στο 10’. Στην δεύτερη περίοδο, οι παίκτες μας ανέβασαν στροφές στην επίθεση, όμως δέχτηκαν ευκολά καλαθιά στην άμυνα, με το ημίχρονο να λήγει 25-15. Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Απόλλωνα κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με το σκορ στο 30’ να είναι 39-25. Στην τελευταία περίοδο η ομάδα μας κατάφερε να μειώσει σε 42-37, όμως δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή γνωρίζοντας την ήττα με τελικό σκορ 45-37.
Πρώτος σκόρερ για ακόμα μια φορά ο Τόρρες ο οποίος πέτυχε 18 πόντους, ενώ βοήθησε και ο Ψαρρής με 7 πόντους.

ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ – ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ 45-37

ΤΟΡΡΕΣ 18(1), ΛΑΓΟΣ, ΜΠΕΓΙΟ, ΚΙΝΤΑΡΗ 2, ΚΑΤΩΠΟΔΗΣ, ΨΑΡΡΗΣ 7(1),ΤΣΑΝΑΙ, ΠΕΛΕΚΗΣ 4, ΜΑΥΡΟΜΑΤΗΣ, ΚΟΛΥΔΑΣ 4, ΝΤΑΜΠΟΥΑΤΕ 2, ΜΙΧΑΛΑΡΗ

Τα δεκάλεπτα: Α(12-2) Β(13-13) Γ(14-10) Δ(6-12)

ΕΦΗΒΙΚΟ
Στο ντέρμπι για την πρωτιά του ομίλου, οι δυο ομάδες μπήκαν προσεκτικά στο παρκέ με καμία από τις δυο να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ και το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με 8-11. Στο ίδιο μοτίβο και η δεύτερη περίοδος, με τις ομάδες να πηγαίνουν καλάθι-καλάθι , αλλά με τον Απόλλωνα να καταφέρνει να πάρει κεφάλι στο σκορ με τη λήξη του ημίχρονου, με 23-21. Δείγμα του ντέρμπι, το γεγονός ότι στο πρώτο μέρος το προβάδισμα άλλαξε 9 φορές χεριά, ενώ 4 φορές υπήρξε ισοπαλία στο σκορ. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα μας πίεσε και κατάφερε να πάρει μια μικρή διαφορά στο 30’ με το σκορ στο 31-35. Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με σερί 0-5 από πλευράς μας και κάπου εκεί ξεκίνησαν τα φαλτσοσφυρίγματα. Ο διαιτητής του αγώνα υπέδειξε 2 φορές ανύπαρκτα «3 δευτερόλεπτα» στην ομάδα μας, δεν σφύριζέ τουλάχιστον 3 καθαρά φάουλ στην επίθεση μας και με την ομάδα μας να βγαίνει εκτός ρυθμού, ο Απόλλωνας κατάφερε με ένα σερί 14-0 να περάσει μπροστά με 45-40. Η ομάδα μας κατάφερε να επιστρέψει, ισοφαρίζοντας σε
47-47, ενώ με το σκορ στο 49-48 και 15 δευτερόλεπτα να μένουν στο χρονόμετρο, δεν καταλογίστηκε φάουλ σε τρικλοποδιά(!) που θα μας έστελνε στις βολές. Το σκορ τελικά διαμορφώθηκε σε 51-48 με την ομάδα μας να αστοχεί στο τελευταίο σουτ. Πρώτος σκόρερ ο Φωτεινάκης με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 5 ασιστ, ενώ σημαντικές βοήθειες έδωσαν και οι Σκέντζος με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και Βούλγαρης με 10 πόντους, 15 ριμπάουντ, 1 κόψιμο.
Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον Απόλλωνα για τη θερμή φιλοξενία του και να σημειώσουμε ότι τα παράπονα και η πικρία που μας άφησε αυτή η ήττα δεν έχουν σχέση με το σωματείο του.

ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ – ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ 51-48
ΚΑΚΚΟΣ, ΡΑΛΛΗΣ, ΜΠΕΓΙΟ, ΣΚΕΝΤΖΟΣ 12(1), ΣΤΑΓΚΟΣ 1, ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ, ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ, ΦΩΤΕΙΝΑΚΗΣ 17(2), ΚΟΥΒΕΛΗΣ, ΜΑΝΙΑΤΟΠΟΥΛΟΣ 8, ΑΡΑΒΙΑΚΗΣ, ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ 10

Τα δεκάλεπτα: Α(8-11) Β(15-10) Γ(8-14) Δ(20-13)