Νίκη για τους παίδες, «διπλή» ήττα για τους εφήβους

Εύκολο απόγευμα είχε η ομάδα του παιδικού η οποία δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει με 46-64, στο κλειστό του Ψυχικού, επι της ομώνυμης ομάδας. Αντίθετα το εφηβικό γνώρισε την ήττα με 73-56 και δεν κατάφερε να υπερασπιστεί και τη διαφορά των 4 πόντων, με την οποία είχε επικρατήσει στο ΜΕΤΣ , πέφτοντας στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

ΠΑΙΔΙΚΟ
Δεν σηκώνει ιδιαίτερη κριτική το παιχνίδι των παίδων. Η ομάδα μας μπήκε με μεγάλη διάθεση στο παρκέ, για να πάρει εξ’ αρχής μια διαφορά ασφάλειας, με το σκορ στο δεκάλεπτο να διαμορφώνεται σε 11-20. Στη δεύτερη περίοδο, η οποία δεν διεκδικεί και δάφνες ποιότητας, οι παίκτες μας κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά, την οποία είχαν πάρει, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μπροστά, με 18-28. Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο μέρος, με την ομάδα μας να βρίσκεται μπροστά με 34-47 στο 30’, για να κατακτήσει τελικά τη νίκη, με σβηστές ουσιαστικά μηχανές και τελικό σκορ 46-64.
Πρώτος σκόρερ ο Πελέκης με 19 πόντους, ενώ έδωσαν βοήθειες και οι Τόρρες με 12 πόντους και Νταμπουάτε με 8 πόντους.

ΑΕ ΨΥΧΙΚΟΥ – ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ 46-64
ΤΟΡΡΕΣ 12, ΛΑΓΟΣ 5(1), ΜΠΕΓΙΟ 4, ΚΙΝΤΑΡΗ 2, ΚΑΡΑ, ΨΑΡΡΗΣ, ΤΣΑΝΑΙ, ΠΕΛΕΚΗΣ 19, ΜΑΥΡΟΜΑΤΗΣ 5(1), ΚΑΤΩΠΟΔΗΣ 3(1), ΝΤΑΜΠΟΥΑΤΕ 8, ΜΙΧΑΛΑΡΗ 6

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: Α(11-20) Β(7-8) Γ(16-19) Δ(12-17)

ΕΦΗΒΙΚΟ
Έναν από τους πιο σημαντικούς αγώνες, αν όχι τον σημαντικότερο, έδινε η ομάδα των εφήβων με αντίπαλο το Ψυχικό. Οι παίκτες μας, ήθελαν να παραμείνουν στη δεύτερη θέση του ομίλου, αλλά τελικά δεν «παρουσιάστηκαν» ποτέ στο παρκέ με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα. Στο πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι πήγαινε πόντο- πόντο, με τις δυο ομάδες να έχουν τρομερό ρυθμό στην επίθεση και το προβάδισμα να αλλάζει συνολικά 13 φορές χεριά, με το σκορ στο 10’ να διαμορφώνεται σε 22-20. Στη δεύτερη περιόδο η ομάδα του Ψυχικού, με έναν Σκάνδαλο να οργιάζει με 30 πόντους συνολικά στο πρώτο μέρος, κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά στο ημίχρονο, με το σκορ στο 44-32. Στο δεύτερο μέρος, η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +19 για την ομάδα των βορείων προάστειων (53-34), με το σκορ στο 30’ να είναι 58-44. Στην τελευταία περίοδο, το Ψυχικό με ένα 7-0 προηγήθηκε με 65-48, με την ομάδα μας να μειώνει σε 66-56 στο 37’, αλλά να μην μπορεί να κάνει τίποτα περισσότερο, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 73-56. Το Ψυχικό πλέον μας έπιασε στη βαθμολογία και η διαφορά των 17 πόντων με την οποία νίκησε, υπερκάλυψε τους 4 πόντους με τους οποίους είχε ηττηθεί στο Παγκράτι και πλέον έχει εκείνο το πάνω χέρι στο θέμα πρόκριση.
Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ο Μανιατόπουλος με 22 πόντους, 2 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ενώ βοήθησαν και οι Φωτεινάκης με 9 πόντους ,2 κλεψίματα, 1 κόψιμο και Στάγκος με 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 κόψιμο, 1 ασίστ.

ΑΕ ΨΥΧΙΚΟΥ – ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ 73-56
ΣΤΑΓΚΟΣ 8, ΡΑΛΛΗΣ, ΜΠΕΓΙΟ 2, ΣΚΕΝΤΖΟΣ, ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ, ΚΟΥΒΕΛΗΣ, ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ 2, ΚΑΛΗ 3(1), ΦΩΤΕΙΝΑΚΗΣ 9(1), ΜΑΝΙΑΤΟΠΟΥΛΟΣ 22(1), ΣΠΥΡΗ 3(1), ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ 7

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: Α(22-20) Β(22-12) Γ(14-12) Δ(15-12)