Ακαδημίες

Νίκη και για τα δύο τμήματά μας!

Το ροζ φύλλο κατέκτησαν τόσο το παιδικό, όσο και το εφηβικό τμήμα στους αγώνες με τον Αίολο Ταύρο στο Μετς!

ΠΑΙΔΙΚΟ
Το παιχνίδι ξεκίνησε με ρεσιτάλ αστοχίας για τις δύο ομάδες, με το Παγκράτι να βρίσκεται μπροστά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 8-4. Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα μας βελτιώθηκε στον επιθετικό τομέα και κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά στο ημίχρονο, με το σκορ στο 25-14. Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες μας με αφοσίωση στην άμυνα κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά, με το σκορ στο 30′ να διαμορφώνεται σε 34-25. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Ταύρου, έκανε την αντεπίθεση της, κατάφερε να φτάσει το ματς στους 3 πόντους, όμως οι παίκτες μας με καθαρό μυαλό, έφτασαν στη νίκη με τελικό σκορ 40-35.

ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ – ΑΕ ΑΙΟΛΟΣ ΤΑΥΡΟΣ 2006 40-35
Δεκάλεπτα: 8-4, 25-14, 34-25, 40-35
ΠΑΓΚΡΑΤΙ(Βουρλιάς): ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ, ΣΟΡΕΝΣΕΝ 5(1), ΜΕΛΙΑΔΗΣ, ΤΡΑΚΑΣ, ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ 2, ΤΣΑΛΑΠΑΤΑΝΗΣ, ΕΥΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ-ΣΑΜΟΡΕΛΗΣ, ΛΙΑΝΑΣ 9, ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ 8(2), ΤΣΙΑΠΑΡΑΣ 10(1), ΤΑΟΥΛΑΙ, ΤΣΙΑΚΟΣ 6(2)

ΕΦΗΒΙΚΟ
Η ομάδα μας μπήκε νωθρά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα ο Αίολος να αιφνιδιάσει και να προηγηθεί με 4-10. Οι παίκτες μας σε εκείνο το σημείο αφυπνίστηκαν και αρχικά ισοφάρισαν σε 10-10 για να περάσουν μπροστά με τη λήξη του δεκαλέπτου και το σκορ στο 17-14. Στη δεύτερη περίοδο οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο με την παραγωγικότητα των ομάδων να είναι ιδιαιτέρως φτωχή και την ομάδα του Ταύρου να προηγείται στο ημίχρονο με 22-23. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα μας με ένα σερί 11-0, πέρασε μπροστά στο 25′ με 33-23, με τη διαφορά στο 30′ να εκτινάσσεται στους 17 πόντους και το σκορ στο 45-28. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες μας δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους, με τη διαφορά μάλιστα να φτάνει στο μέγιστό της στο 60-34, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.
Πρώτος σκόρερ με φοβερή εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση από το Μανιατόπουλο με 24 πόντους, 4 ριμπάουντ, 7 κλεψίματα, 3 ασίστ και 1 κόψιμο, ενώ ο Βούλγαρης συνέχισε σε ρυθμούς double-double σημειώνοντας 12 πόντους, μαζεύοντας 15 ριμπάουντ και συμπληρώνοντας τη στατιστική του με 2 κοψίματα και 3 κλεψίματα.

ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ – ΑΕ ΑΙΟΛΟΣ ΤΑΥΡΟΣ 2006 60-34
Δεκάλεπτα: 17-14, 22-23, 45-28, 60-34
ΠΑΓΚΡΑΤΙ(Ευχαγγελίδης): ΚΑΚΚΟΣ, ΡΑΛΛΗΣ 2, ΤΟΡΡΕΣ 8, ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ, ΝΤΟΜΑΛΗΣ 4, ΜΠΕΓΚΟ 4, ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ 4, ΨΑΡΡΗΣ, ΚΑΡΑ, ΜΑΝΙΑΤΟΠΟΥΛΟΣ 24(2), ΣΤΑΓΚΟΣ 2, ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ 12