A2: Παγκράτι – Φάρος Κερατσινίου 66-74

Το πρώτο της παιχνίδι στο νέο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας έδωσε η ομάδα μας, η οποία σε σχεδόν κατάμεστο Μετς, ηττήθηκε από τον πανίσχυρο Φάρο Κερατσινίου με 74-66, αλλά κέρδισε τις εντυπώσεις στο τέλος με την αγωνιστικότητα του.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα μας να παρουσιάζεται αγχωμένη και να μένει πίσω με 0-13, με τον Κυριακόπουλο να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι της ομάδας μας στην σεζόν. Με τους Κακιούζη, Κομποδιέτα και Καράμπουλα να σκοράρουν κατά βούληση την επίθεση, και την ομάδα του Ανδρέα Πολέμη να παίζει εξαιρετική άμυνα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο τέλος του ημιχρόνου με 23-46, για να ανεβάσουν την διαφορά και στο +25 (23-48) στο 21′. Ωστόσο από εκείνο η ομάδα μας ξεκίνησε την αντεπίθεση της, και με 4 τρίποντα από Παναγιωταρά, Κυριακόπουλο και Παπαδιονυσίου μείωσε σε 50-58 στο τέλος της 3ης περιόδου, για να αυξήσει την πίεση της, και να μειώσει σε 66-68 στα 47” πριν το τέλος.

Στην επόμενη φάση οι διαιτητές χρέωσαν με φάουλ την επαφή του Παπαδιονυσίου με τον Καράμπουλα, με τον έμπειρο γκαρντ των φιλοξενούμενων να γράφει το 66-70. Ο Μοτσενίγος αστόχησε σε δυο βολές στα 18”, αλλά παρά το γεγονός ότι ο Μπατής αστόχησε σε τρεις βολές στη συνέχεια (ήταν δυο αλλά οι διαιτητές έδωσαν την δεύτερη σε επανάληψη!) η ομάδα μας δεν μπόρεσε να σκοράρει στην συνέχεια, γνωρίζοντας την ήττα, αλλά και το χειροκρότημα του κόσμου της.

Διαιτητές: Σκούτας – Παπαθανασίου – Καρδαρής
Τα δεκάλεπτα: 7-20, 23-46, 50-58, 66-74
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλαμπάκος): Κυριακόπουλος 11 (2), Παναγιωταράς 10 (2), Παπαδιονυσίου 12 (1), Φακοπουλίδης 2, Μοτσενίγος 6 (5 ριμπ.), Λεκκάκης, Αντωνάκης 4, Κουτρούλιας 10 (7 ριμπ.), Σαχπατζίδης 8 (8 ριμπ.), Μήτσιαλος 3, Δενδρινός, Περσίδης.
ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Πολέμης): Παπαδόπουλος 3 (1), Παπαμακάριος 9 (2 τριπ, 5 ας.), Καράμπουλας 9, Μπατής, Πετροδημόπουλος 6 (7 ριμπ.), Λιακόπουλος 12, Αγγελόπουλος 2, Κομποδιέτας 12 (3), Σκορδίλης 5, Κατούφας 1, Κακιούζης 15 (2).