Α2 Ανδρών: Πανερυθραϊκός – Παγκράτι 98-100

Στην τέταρτη εκτός έδρας νίκη της έφτασε η ομάδας μας, η οποία μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι «άλωσε» το κλειστό «Στ.Καλαϊτζής» της Νέας Ερυθραίας, κερδίζοντας τον Πανερυθραϊκό με 100-98 στην παράταση, έχοντας χάσει νωρίτερα την ευκαιρία να καθαρίσει από νωρίτερα τη νίκη, όταν και προηγήθηκε με 86-81 στα 15” πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Όπως σε κάθε παιχνίδι, έτσι και σε αυτό οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου, που στερήθηκαν των υπηρεσιών των Κυριακόπουλου, Μήτσιαλου και Σπανού, μπήκαν «μουδιασμένα» στο παρκέ, και έτσι βρέθηκαν αρχικά πίσω στο σκορ με 25-16, με τον Σοφρωνά με τρίποντο να ανεβάζει την διαφορά και στο +13 (42-29), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 46-36.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου η ομάδα μας με ένα γρήγορο σερί 0-10, ισοφάρισε σε 46-46 στο 23′, ενώ παρότι έμεινε πίσω στο σκορ με 52-49 στο 25′ χάρη σε τρίποντο του Προδρόμου από την κορυφή, κατάφερε να επιβάλει το γρήγορο παιχνίδι της και να προσπεράσει με 60-66 στο 30′ και 68-74 στο 35′ χάρη σε τρίποντο του Αντωνάκη με ταμπλό! Οι γηπεδούχοι με λει απ του Πρίτσου ισοφάρισαν σε 78-78 (37′), με την ομάδα μας να ξεφεύγει με 81-86 με καλάθι του Κουτρούλια. Ο Καλλιανιώτης με τρίποντο στα 14” μείωσε σε 84-86, με τον Αντωνάκη να αστοχεί σε δυο βολές στα 12”, με αποτέλεσμα ο Πρίτσος με 2/2 βολές στα 6” να στέλνει το παιχνίδι στην παράταση (86-86).

Σε έξτρα πεντάλεπτο, και παρά την απουσία του Κουτρούλια που είχε αποβληθεί με 5 φάουλ, ο Μπάρδας πέτυχε το 93-91 για τους γηπεδούχους, με την ομάδα μας να αντιδρά και με Σαχπατζίδη και Μοτσενίγο να προσπερνάει στο σκορ με 93-95, ενώ λίγο αργότερα ο Μοτσενίγος με βολές έγραψε το 96-99. Ο Γιαουρτόγλου με δυο βολές στα 3” μείωσε σε 98-99, με τον Μοτσενίγο να ευστοχεί σε μια, και να γράφει το τελικό 98-100.

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 98-100 (86-86 κ.α.)

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος, Μαγκλογιάννης, Τσαρούχα

Δεκάλεπτα: 25-16, 46-36, 60-66, 86-86, 98-100 (παρ.)

Πανερυθραϊκός(Χουχουλής): Δέλλιος 2, Μπάρδας 12 (3), Καλλιανιώτης 9 (3), Πρίτσος 7, Γεωργοπαπαδάκος 12 (4), Προδρόμου 11 (1), Γιαουρτόγλου 20 (4), Γεωργακόπουλος 3, Σολωμός 14, Αντωνίου 2, Γκαϊντάσοφ 3 (1), Σωφρονάς 3 (1)

Παγκράτι (Καλαμπάκος): Παναγιωταράς 2, Παπαδιονυσίου 16 (1), Φακοπουλίδης 10, Μοτσενίγος 28 (3), Αντωνάκης 14 (1), Λεκάκης 2, Κουτρούλιας 17 (1), Σαχπατζίδης 7, Περσίδης 4, Δενδρινός