Πρωτιά για το εφηβικό μας τμήμα!

Την πρώτη θέση κατέκτησε στον 2ο όμιλο της Β’ κατηγορίας της ΕΣΚΑ, η ομάδα του εφηβικού μας, η οποία επικράτησε μετά απο ένα μεγάλο θρίλερ του ΠΑΟ Κουκάκι με 56-57.
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να πάρει διαφορά μεγαλύτερη των 4 πόντων και το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με την ομάδα από το Κουκάκι να προηγείται 16-14 και το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες στην ισοπαλία, 31-31. Στο δεύτερο μέρος, οι αγχωμένες επιλογές των παικτών μας, έδωσαν την ευκαιρία στην αντίπαλο να χτίσει μια διαφορά, που άγγιξε το διψήφιο, με το σκορ στο 30′ να ειναι 49-40.
Στην τελευταία περίοδο όμως, οι παίκτες μας έδειξαν σθένος και με ηρεμία στην επίθεση και σκυλίσια άμυνα, κατάφεραν να φέρουν τα πάνω-κάτω στο ματς και να κατακτήσουν τη νίκη, με 56-57.
Πρώτος σκόρερ ο Μπέγιο, ο οποίος μέτρησε 22 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 κόψιμο, 1 κλέψιμο, 2 ασίστ, ενώ βοήθειες έδωσαν και οι Πελέκης με 10 πόντους, Μανιατόπουλος με 9 και Τόρρες με 8 πόντους. Ειδική μνεία στο Νταμπουάτε, ο οποίος έκανε το κρίσιμο κόψιμο στο τελευταίο σουτ του Κουκακίου.

Στόχος της ομάδας πλέον είναι η άνοδος στη Α’ Κατηγορία! Στην Β’ φάση η ομάδα μας θα αντιμετωπίσει την ομάδα ΑΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ, την Τρίτη 23 Φεβρουαρίου, στις 21.45, στο ΜΕΤΣ.

Η νίκη, η πρόκριση και η πρωτιά, αφιερώνονται σε 3 ανθρώπους του συλλόγου μας, για 3 πολύ διαφορετικές καταστάσεις μεταξύ τους.
1) Στον Ηλία Αγγάνη, για τη γέννηση του παιδιού του! Να είναι γερό και καλότυχο!
2) Στο Βαγγέλη Βούλγαρη, που λόγω προβλήματος υγείας, αναγκάστηκε να μείνει εκτός αγωνιστικών χώρων! Ευχόμαστε περαστικά και καλή επάνοδο στα παρκέ!
3) Στο Θωμά Σταύρου, πρώην μέλος του συλλόγου, που έφυγε τόσο ξαφνικά. Ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα τον σκεπάσει!

ΠΑΟ ΚΟΥΚΑΚΙ – ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ 56 – 57
Δεκάλεπτα: 16-14, 31-31, 49-40, 56-57

ΠΑΓΚΡΑΤΙ(Ευαγγελίδης): ΤΟΡΡΕΣ 8(1), ΡΑΛΛΗΣ, ΜΠΕΓΙΟ 22(3), ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ, ΝΤΟΜΑΛΗΣ, ΜΙΧΑΛΑΡΗ, ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ, ΠΕΛΕΚΗΣ 10(1), ΣΠΥΡΗ 6(2), ΜΑΝΙΑΤΟΠΟΥΛΟΣ 9, ΝΤΑΜΠΟΥΑΤΕ 2, ΤΖΟΡΜΠΑΤΖΑΚΗΣ