Μπάσκετ Ανδρών

Α2 Ανδρών: ΑΕ Λάρισας – Παγκράτι 99-76

Για μόλις ένα ημίχρονο άντεξε η ομάδα μας στο κλειστό της Νεάπολης της Λάρισας, όπου και ηττήθηκε από την ΑΕΛ με 99-76 και έμεινε στην μόλις μια νίκη στο πρωτάθλημα, αυτή της πρεμιέρας με αντίπαλο τον ΓΣ Λάρισας.

Έχοντας για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι τον Νίκο Λατρόβαλη στον πάγκο της, αλλά και τους Λυμπερόπουλο, Μπουρδάνο και Μήτσιαλο να απουσιάζουν, η ομάδα μας προηγήθηκε με 36-39 στο 18′, αλλά από εκεί και πέρα κατέρρευσε.

Έτσι, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 47-39 με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα σερί 11-0, το οποίο συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, όπου οι «βυσσινί» είχαν 8/9 τρίποντα, φτάνοντας σε μια άνετη νίκη.

ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 99-76
Δεκάλεπτα: 22-20, 47-39, 83-54, 74-71
Διατητές: Πουρσανίδης Κ.-Ξενικάκης-Τζίμα
ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Σαρημπαλίδης 15 (5), Καρατάσιος, Σταμπουλής 6 (2), Παπαχρήστος 7 (1), Δεληγιώργης 12 (1), Κουτίνας, Πολίτης 15 (3), Τσιλούλης 12 (2), Μαλτέτσιος 18, Φιλιπόπουλος 6, Τσούτσος 5 (1), Θορστέινσον 3.
Παγκράτι (Λατρόβαλης): Κοντόγιωργας, Παύλος 10 (2), Καράβολας 15 (1), Ψαρόπουλος 12 (2), Χόρτσας 2, Λεκάκης 2, Εζόμο 7, Ράντετις 16 (2), Σκούφης 3 (1), Ραλλάτος 7 (1), Λυμπερέας 2.