Μπάσκετ Ανδρών

ΡΕΘΥΜΝΟ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 81-55

Βαριά ήττα με πολύ κακή εμφάνιση στο 2ο ημίχρονο για την ομάδα μας στο χθεσινό παιχνίδι με το Ρέθυμνο. Στο πρώτο ημίχρονο…όσο δεν άνοιγε ο ρυθμός και όσο το Ρέθυμνο ήταν άστοχο κρατούσαμε επαφή με το σκορ. Αρχικά βρεθήκαμε πίσω στο σκορ 9-2 (4΄) αλλά με ένα γρήγορο 10-0 προσπεράσαμε με 9-12 (8΄) για να κλείσει η πρώτη περίοδος με 17-16 υπέρ του Ρεθύμνου. Το ίδιο σκηνικό και στο β΄ δεκάλεπτο με τις δυο ομάδες σχεδόν να συμβαδίζουν στο σκορ (22-22 στο 14΄,32-28 στο 18΄) για να κλείσει το ημίχρονο με 38-36.

Κανείς δεν φανταζόταν το απίστευτο μπλακ άουτ του γ΄ δεκάλεπτου όπου η ομάδα μας πέτυχε μόλις 7 πόντους (δεκάλεπτο 19-7) με το σκορ στο 25΄να είναι 52-40.Σε αυτό το δεκάλεπτο η ομάδα μας είχε 1/2 βολές,3/11 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Το σκορ πλέον είχε διαμορφωθεί σε 57-43 και κάθε πιθανότητα ανατροπής είχε μηδενισθεί. Συνολικά στο β΄ ημίχρονο δεχτήκαμε ένα 43-19.  Σε πολύ κακή ημέρα τα ατού μας με τον Φώτη Βασιλόπουλο να έχει μόλις 1 πόντο ενώ και ο Νίκος Μίχαλος είχε 11 πόντους με 2/11 σουτ εντός παιδιάς. Σε κακή βραδιά και ο Κώστας Μαχαίρας με 6 πόντους σε 17΄λεπτά συμμετοχής και 4 λάθη. Μόνος διασωθείς της χθεσινής απογοητευτικής εμφάνισης ο Δημήτρης Λόλας με 9 πόντους και 11 rebounds ενώ προσπάθησαν και οι Δημάκος, Τζουγκαράκης.

Επόμενο παιχνίδι την Τετάρτη 22/12 στο Μετς (17:30) με τον Αρκαδικό.

Διαιτητές: Διαμάντης – Σιορέντας – Αργυρού.
Τα δεκάλεπτα: 17-16, 38-36, 57-43, 81-55.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Κουφός) Κυριακόπουλος 9 (3), Κούμουλος 10 (1), Γκρούντμπεργκ 5 (1), Σακελλαρίου 9 (1), Χαρισμίδης 2, Τσόχλας 8 (1), Μαγκουνής 12 (1), Θεοδωράκος Γ. 2 , Θεοδωράκος Ν. 4 (1), Λαγουδάκης, Λάτοβιτς 17 (2), Πολίτης 3 (1).
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Λιόγας): Σκουζής, Λόλας 9 (1), Βασιλόπουλος 1, Καράβολας 3, Πλουτέτσκι, Βαρδιάνος 9 (1), Δημάκος 6, Μίχαλος 11 (1), Μαχαίρας 6, Κοτρώτσιος 2, Τζουγκαράκης 8.