Αρχική Ανακοινώσεις Μπάσκετ Ανδρών
Μπάσκετ Ανδρών

Β' Εθνική (Νότος): ΑΟ Παγκρατίου - Μανδραϊκός 79-89

E-mail Εκτύπωση PDF

Στο κεκλεισμένων των θυρών παιχνίδι απέναντι στο Μανδραϊκό, η ομάδα μας γνώρισε την ήττα με 79-89, πραγματοποιώντας μια κακή αμυντικά εμφάνιση.

Οι αντίπαλοί μας μπήκαν φουριόζοι στο παιχνίδι καταφέρνοντας να προηγηθούν με 4-14 στο 4', με την ομάδα μας να αντιδρά και να μειώνει σε 21-24, με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Στο δεύτερο ημίχρονο, υπήρξαν πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα, με την ομάδα της Μάνδρας πάντως, να καταφέρνει να βρίσκεται μπροστά στο ημίχρονο με 39-44. Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες μας δεν μπήκαν ποτέ στο παρκέ, με τους αντιπάλους μας να φτάνουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και το σκορ στο 30' να διαμορφώνεται σε 56-70. Στην τελευταία περίοδο η διαφορά έφτασε μέχρι και στο +19(63-82), με τους παίκτες μας να καταφέρνουν απλά να μειώσουν σε 79-89, που ήταν και το τελικό σκορ.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ - ΓΣ ΜΑΝΔΡΑ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ 79-89
Δεκάλεπτα: 21-24, 39-44, 56-70, 79-89
Διαιτητές: Θεονάς-Ουσταμπασίδης
Παγκράτι (Κουστένης): Κούτρας , Καυκής 18 (1), Χριστόπουλος 14 (2), Γεωργοπαπαδάκος 8 (2), Γιαννίκος 7 (1), Τζατζάς , Λυτόπουλος 10 , Ξιούρας 5 (1), Μπένος 15 , Γερονίκος 2.
ΓΣ Μάνδρας Νικηφόρος (Μπεκές): Τζιβελέκας 24 (3), Κούσουλας 18 (1), Καραμπάτσος 2 , Γκαϊτάσοφ 9 (1), Παπαπέτρος , Βαφειάς 3, Γεωργοπαδάκος 15 (2), Ψυλέας 18 (2).

Β' Εθνική (Νότος): ΕΦΑΟΖ - Παγκράτι 102-107

Σε ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, η ομάδα μας κατάφερε να αποδράσει με το διπλό από το κλειστό του Ζωγράφου, αφού επικράτησε στη δεύτερη παράταση του ΕΦΑΟΖ με 102-107.

Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ κατά τη διάρκεια του ματς, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με 20-23, ενώ το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες σε απόσταση αναπνοής με το σκορ, στο 42-40. Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο μέρος, με το Φιλαθλητικό να βρίσκεται μπροστά με βραχεία κεφαλή στο 30' (61-60). Στο τελευταίο δεκάλεπτο,για 4η συνεχόμενη φορά, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην τελευταία επίθεση, με την ομάδα μας να προηγείται με 79-82, τον ΕΦΑΟΖ να ισοφαρίζει στα 10'' και τους παίκτες μας να αδυνατούν να ευστοχήσουν στο φινάλε, με το ματς να οδηγείται στην παράταση. Σε εκείνο το σημείο, η ομάδα μας κατάφερε να προηγηθεί εκ νέου με 90-94, ένα λεπτό πριν τη λήξη, ωστόσο οι παίκτες του Ζωγράφου, κατάφεραν να ισοφαρίσουν και πάλι το παιχνίδι, το οποίο οδηγήθηκε στη δεύτερη παράταση. Εκεί η ομάδα μας, φάνηκε πιο ψύχραιμη και κατάφερε να πάρει το δεύτερο διπλό στο φετινό πρωτάθλημα, με τελικό σκορ 102-107.

ΕΦΑΟΖ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ 102-107
Δεκάλεπτα: 20-23, 42-40, 60-61, 82-82 (κ.α.), 94-94 (α’ παρ.), 102-107
Διαιτητές: Τσαχάκης-Μαγκουνής
ΕΦΑΟΖ (Ζήβας): Παπαφλωράτος 2, Εμμανουηλίδης 30 (3), Γκαβασιάδης 33 (3), Κοψιάς 2, Γρατσιάτος 9 (1), Αλεξανδρόπουλος, Σαμοθράκης 9, Καστανιώτης, Σαρλής 2, Τσιτσιγιάννης 5 (1), Παπαρέγκας 10 (1).
Παγκράτι (Κουστένης): Κούτρας 6 (2), Καυκής 18 (2), Γιαννίκος 6, Γεωργοπαπαδάκος 24 (4), Λυτόπουλος 6, Τζατζάς15 (4), Χριστόπουλος 14 (2), Ξιούρας, Μπένος 18.

Β' Εθνική (Νότος): ΑΟ Παγκρατίου - Διαγόρας Δρ. 69-70

Ακόμα μια χαμένη ευκαιρία για την ομάδας μας, η οποία για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική χάνει ματς στο νήμα, αυτή τη φορά από το Διαγόρα Δρυοπιδέων, με σκορ 69-70.

Η ομάδα μας παρατάχθηκε χωρίς τον τραυματία Μήτσιαλο και τον τιμωρημένο Χριστόπουλο, ενώ απουσία της τελευταίας στιγμής, ήταν και αυτή του Γιαννίκου, ο οποίος ταλαιπωρείται από ίωση.
Πάρα ταύτα, η ομάδα μας κατάφερε να ξεκινήσει πολύ ανταγωνιστικά τον αγώνα, προηγήθηκε με 15-9 στο 8ο λεπτό, όμως συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα των αντιπάλων μας (6/9), μας έφεραν πίσω στο σκορ στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, με 18-20. Στη δεύτερη περίοδο ο Διαγόρας συνέχισε να πυροβολεί κατα ρυπάς από τη γραμμή των 6.75, με αποτέλεσμα να παάρει μια μικρή διαφορά στο ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με 34-41. Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες μας δεν κατάφεραν άμεσα να κατεβάσουν τη διαφορά, με το Διαγόρα να διατηρεί τη διαφορά που είχε χτίσει και το παιχνίδι στο 30' να βρίσκεται στο 48-56. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως, η ομάδα μας έκανε την αντεπίθεσή της και με όπλο την άμυνα, κατάφερε να μειώσει σε 60-61 στο 37'. Οι αντίπαλοι μας μπόρεσαν να προσπεράσουν με 62-68 στα 58'' πριν τη λήξη, με τους παίκτες μας να προσπαθούν εκ νέου να φέρουν τούμπα το ματς, φτάνοντας στο 69-70 στα 2,5'' πριν τη λήξη, με τον Κουκά της ομάδας του Αιγάλεω να αστοχεί σε 2 βολές στο φινάλε, αλλά την ομάδα μας να μην καταφέρνει κάτι, στον ελάχιστο χρόνο που είχε απομείνει.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ 69-70
Δεκάλεπτα: 18-20, 34-41, 48-56, 69-70
Διαιτητές: Πλιάκας-Γρίβα
Παγκράτι(Κουστένης): Κούτρας 4, Καυκής 13 (1), Γεωργοπαπαδάκος 8, Τζατζάς 14 (4), Λυτόπουλος 3, Φάσουρας, Ξιούρας 3 (1), Μπένος 22, Γερονίκος 2
Διαγόρας Δρυοπιδέων (Σαμόλης): Κουκάς 25 (7), Λυκογιάννης 3 (1), Καραλής 5 (1), Κωνσταντώνης 3 (1), Πέττας 13 (2), Μαυροειδάκος 2, Καρασταμάτης 6 (2), Παπαδολιάς 2, Κατιάκος 11 (1).

Β' Εθνική (Νότος): ΓΣ Κορωπίου - ΑΟ Παγκρατίου 77-73

Ακόμα μια ήττα στις λεπτομέρειες για την ομάδα μας, η οποία παρατάχθηκε απέναντι στο Κορωπί, χωρίς τον τραυματία Μήτσιαλο και τον τιμωρημένο Χριστόπουλο, πάλεψε για τη νίκη, άλλα δεν κατάφερε να αποδράσει με αυτήν, αφού ηττήθηκε με 77-73.

Οι δυό ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το 9ο λεπτό, όπου το Κορωπί κατάφερε να μετατρέψει σε εκείνο το σημείο το 20-18, σε 38-20, με ένα 5-0 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και ένα επιμέρους 13-2, στο δεύτερο δεκαλέπτο. Αυτό που κατάφεραν οι παίκτες μας ήταν απλά να μειώσουν σε 44-30, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα μας ξεκίνησε να ψαλιδίζει τη διαφορά, την οποία έριξε αρχικά στους 10 πόντους στο 30' (63-53), ενώ στην τελευταία περίοδο κατάφερε με ένα επιθετικό ντεμαράζ να προηγηθεί και με 70-71 στο 38'.
Η ομάδα του Κορωπίου κατάφερε να επανακτήσει τα ηνία και προσπέρασε με 75-71, με τους παίκτες μας να μειώνουν σε 75-73 και να χάνουν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν ή ακόμα και να προσπεράσουν στην τελευταία επίθεση. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από βολές των αντιπάλων σε σχεδόν νεκρό χρόνο. Το θετικό που κρατάει η ομάδα μας από τον συγκεκριμένο αγώνα, είναι ότι υπερασπίστηκε το +17 του πρώτου γύρου και έτσι έχει τον πρώτο λόγο σε πιθανή ισοβαθμία.

ΓΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ – ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ 77-73
Δεκάλεπτα: 25-18, 44-30, 63-53, 77-73
Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος-Φασόλης
ΓΣ Κορωπίου(Ρουμελιώτης): Δενδρινός 8(2), Γκοντόπουλος 9 (1), Σερέτης 5, Αγόρης 8 (2), Σιμιτζής 18 (4), Σπανός 2, Γκίνης 6, Μαλτέσιος 12, Πετς 9, Δαρμής, Αγγελόπουλος, Παπαθεοδώρου
ΑΟ Παγκρατίου(Κουστένης): Κούτρας 1, Καυκής 13 (3), Γεωργοπαπαδάκος 5, Γιαννίκος, Τζατζάς 12 (2), Λυτόπουλος 2, Ξιούρας 15 (3), Μπένος 22, Γερονίκος 3 (1).

Β' Εθνική (Νότος): Τρίτωνας - ΑΟ Παγκρατίου 99-95

Στο ματς της χρονιάς, η ομάδα μας έχασε τεράστια ευκαιρία να φύγει με ένα υπερπολύτιμο διπλό από το κλειστό του Στρέφη, απέναντι στον Τρίτωνα, αφού ηττήθηκε στη δεύτερη παράταση με 99-95.

Το παιχνίδι μύριζε ντέρμπι από τις αρχές του, με την ομάδα μας να καταφέρνει να προηγηθεί με βραχεία κεφαλη στο πρώτο δεκάλεπτο και το σκορ στο 18-19. Ίδιο μοτίβο και στη δεύτερη περίοδο, με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να πάρει κάποια διαφορά και το παιχνίδι στο ημίχρονο να βρίσκεται στην απόλυτη ισορροπία (34-34). Στο δεύτερο μέρος, παρά τα 3 φάουλ του Καυκή και την διένεξη του Χριστόπουλου με το Βερτούδο του Τρίτωνα, που οδήγησε στην αποβολή και των δύο, οι παίκτες μας κατάφεραν να προηγηθούν με 50-57 στο 30'. Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα μας έφτασε μέχρι και το +10 (52-62), όμως ο Τρίτωνας με σερί 8-0, κατάφερε να μειώσει σε 60-62. Στα τελευταία λεπτά και παρότι η ομάδα μας βρέθηκε μπροστά με 69-74, οι αντίπαλοι μας κατάφεραν να ισοφαρίσουν το ματς σε 74-74, 10" πριν τη λήξη, με το Γεωργοπαπαδάκο να αστοχεί στο φινάλε και το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση. Εκεί, οι εναλλαγές σκορ και συναισθημάτων έδιναν και έπαιρναν, με τον Τρίτωνα να προηγείται με 82-79, την ομάδα μας να κάνει την ανατροπή, περνώντας μπροστά με 82-85, αλλά τελικά να δεχόμαστε εκ νέου την ισοφάριση στα τελευταία δευτερόλεπτα. Στην τελευταία φάση, η ομάδα μας είχε νέα ευκαιρία να κλέψει το ματς, όμως ο Καυκής αστόχησε υπό πίεση και έτσι οδηγηθήκαμε στη δεύτερη παράταση, όπου οι παίκτες μας πάλεψαν, άλλα γνώρισαν την ήττα με 99-95, με τον Τρίτωνα να πετυχαίνει τους 10 από τους 14 πόντους του στη δεύτερη παράταση με βολές.

ΤΡΙΤΩΝΑΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 99-95 (β’ παράταση)
Δεκάλεπτα: 18-19, 34-34, 50-57, 74-74, 85-85 (α’ παρ.), 95-95 (β’ παρ.)
Διαιτητές: Πόντας-Κονταράτος
Τρίτωνας (Μιχελάκος): Ευστρατίου 5 (1), Κούτουλας 9 (1), Καλατζής 11, Ντιμπ 36 (3), Θυμνιός 19, Γκαβανόπουλος, Κουκουνιάς 15, Βερτούδος , Τασσόπουλος 4
Παγκράτι (Κουστένης): Κούτρας, Καυκής 25 (3), Γεωργοπαπαδάκος 23 (3), Χριστόπουλος 8 (1), Γιαννίκος 9, Τζατζάς 7 (1), Λυτόπουλος 5, Μπένος 18, Γερονίκος.