Αρχική Ανακοινώσεις Μπάσκετ Ανδρών
Μπάσκετ Ανδρών

Β' Εθνική (Νότος): ΚΑΟ Κορίνθου - ΑΟ Παγκρατίου 79-69

E-mail Εκτύπωση PDF

Δεν τα κατάφερε η ομάδα μας να πετύχει την δεύτερη εκτός έδρας νίκη της στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής, καθώς ηττήθηκε στην Κόρινθο από τον τοπικό ΚΑΟΚ με 79-69, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής.

Tο παιχνίδι ήταν κλειστό ως και το 36', όταν η ομάδα μας βρέθηκε πίσω με 69-66, αλλά αφενός ένα σερί 10-3 των γηπεδούχων και αφετέρου η δική μας αστοχία από την περιφέρεια ήταν ικανοί λόγοι να δώσουν τη νίκη στην ομάδα της Κορίνθου.

Επόμενο παιχνίδι την Κυριακή 26/11 με τον Πρωτέα Βούλας στο Μετς

ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ - ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ 79-69
Δεκάλεπτα: 19-17, 30-32, 53-53, 79-69
Διαιτητές: Μαντήλας-Μαγκάφας

ΚΑΟ Κορίνθου (Νικητόπουλος): Πράττης, Κωσνταντίνου 1, Σακελλαράκης 14, Μακρής 11 (3), Κατσαμάκης 8 (1), Κεφαλάς 11 (2), Καρούζος 13 (3), Σκορδάς 4, Γιανναλέτσος 17 (1), Αντωνόπουλος, Δανιήλ.

Παγκράτι (Χούμπαυλης): Γιαννίκος 12, Καυκής 12 (2), Χριστόπουλος 6 (1), Γεωργοπαπαδάκος 7 (1), Τζάτζας 3 (1), Μήτσιαλος 12, Λυτόπουλος 4, Ξιούρας 2, Μπένος 11, Γερονίκος, Φάσουρας.

Β' Εθνική (Νότος): ΑΟ Παγκρατίου - ΑΟ Πανελευσινιακός 63-56

Στην τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα έφτασε η ομάδα μας, η οποία επικράτησε αρκετά δύσκολα του Πανελευσινιακού με 63-56 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής.

Το παιχνίδι, όπως φαίνεται και από την εξέλιξη του σκορ ήταν "κλειστό" σε όλη την διάρκειά του , με την ομάδα μας να παίρνει μια μικρή διαφορά στο σκορ με +4 (49-45) στο 37', και να σφραγίζει τη νίκη της με τρίποντο του Ξιούρα στο 39' (57-51). Την επόμενη αγωνιστική (19/11) η ομάδα μας αγωνίζεται στην Κόρινθο με την τοπική ομάδα.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ - ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 63-56
Δεκάλεπτα : 13-17, 26-31, 40-42, 63-56
Διαιτητές : Σκούτας - Ραχιώτης
Παγκράτι (Χούμπαυλης) : Γιαννίκος 11 (1), Καυκής 12 (1), Χριστόπουλος 2, Γεωργοπαπαδάκος 10, Κούτρας 2, Μήτσιαλος 9 (1), Λυτόπουλος 6, Ξιούρας 5 (1), Μπένος 4, Γερονίκος 2.
Πανελευσινιακός (Τσαουσίδης) : Αβραμίδης 11 (1), Νικολακόπουλος 7 (1), Κελαϊδής 3, Ηλιάδης 9, Ρόκας, Ζούμπος 3 (1), Τζιάλλας 14, Στέφος 4, Δούκας, Ματζιώρης 5.

Β' Εθνική (Νότος): ΑΟ Παγκρατίου - Ηράκλειο 0ΑΑ 66-67

Ένα παιχνίδια μέσα από τα χέρια της έχασε η ομάδα μας, η οποία ηττήθηκε από το Ηράκλειο στο κλειστό του Μετς με 67-66, έχοντας πολλά παράπονα από την διαιτησία, εκδίδοντας και σχετική ανακοίνωση.

Στο πρώτο ημίχρονο, και ειδικότερα στην δεύτερη περίοδο η ομάδα μας ήταν εξαιρετική, και τρέχοντας ένα επιμέρους σερί 27-12, προηγήθηκε με +12 (42-30), δείχνοντας να κυριαρχεί στο παιχνίδι.
Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να επιστρέψουν το παιχνίδι, μέσω άμυνας ζώνης, και τα κατάφεραν έχοντας σε πολύ καλή κατάσταση τον Μποχωρίδη. Έτσι, με δικό του τρίποντο ισοφάρισε για πρώτη φορά στο παιχνίδι σε 61-61, και προσπέρασε με μακρινό σουτ του Σταμπουλή για το 61-64 στο 38'. Η ομάδα μας με του πρώτο καλάθι του Καυκή (τρίποντο) στα 34'' προσπέρασε και πάλι στο σκορ με 66-65, για να ξαναμπεί μπροστά το Ηράκλειο με δυο βολές του Μποχωρίδη στα 24''. Στην τελευταία φάση ο Γιαννίκος επιχείρησε με ντράιβ να σκοράρει, αλλά σε μια φάση που υπάρχει παράβαση του Μποχωρίδη, οι διαιτητές δεν είχαν την ίδια άποψη. ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΗΡΑΚΛΕΙΟ 66-67
Δεκάλεπτα: 15-18, 42-30, 58-52, 66-67
Διαιτητές : Καλογερόπουλος – Τάτσης
Παγκράτι (Χούμπαυλης) : Γιαννίκος 6 (2), Καυκής 3 (1), Χριστόπουλος 4, Γεωργοπαπαδάκος 19 (4), Κούτρας 6 (2), Μήτσιαλος 7, Λυτόπουλος 6, Σφηκάκης, Μπένος 9, Γερονίκος 6
Ηράκλειο (Μακράκης) : Σταμπουλής 12 (2), Μποχωρίδης 23 (5), Πετράκης, Λιανός 13 (1), Πρωτογεράκης 2, Καλατζής, Χάλαρης 6, Παπαδάκης, Λάκκας 11.

Ανακοίνωση (vid)

Το πάλευε από την αρχή του αγώνα, αλλά τελικά χρειάστηκε μέχρι και την τελευταία φάση για να πετύχει τον στόχο του, που ήταν ξεκάθαρα η ήττα του Παγκρατίου στον αγώνα της Κυριακής (5/11) με το Ηράκλειο. Ο λόγος για τον διαιτητή Πέτρο Τσάτση, που με την απόφασή του να μην καταλογίσει πασιφανέστατο φάουλ που γίνεται πάνω στον αθλητή του ΑΟΠ, Ανδρέα Γιαννίκο στην τελευταία φάση του αγώνα, αφενός στέρησε από την ομάδα μας το δικαίωμα να εκτελέσει βολές που πιθανά να της χάριζαν τη νίκη ή το δικαίωμα σε παράταση, και αφετέρου εξέθεσε ανεπανόρθωτα τόσο την διαιτητική του επάρκεια (λέμε τώρα..) όσο και αυτούς που τον έκριναν ικανό να διαιτητεύει αγώνες Β εθνικής.

Το βίντεο που κυκλοφόρησε στο διαδίκτυο και χάρισε άφθονο γέλιο σε όλη την μπασκετική Ελλάδα, δείχνει τον εν λόγω διαιτητή να κλείνει τα μάτια σε εκπληκτικό τάκλιν του αμυνόμενου που γίνεται ακριβώς μπροστά του, κι ενώ όλοι οι παίκτες, αμυνόμενοι κι επιτιθέμενοι, σίγουροι για τον καταλογισμό του φάουλ σταματούν την φάση περιμένοντας το σφύριγμά του, εκείνος το αρνείται θεωρώντας πως δεν υπήρξε κανένα φάουλ. Αυτή η φάση που τελικά έκρινε και το νικητή δεν μπορεί να θεωρηθεί ένα απλό διαιτητικό λάθος του διαιτητή Τσάτση, καθώς σωρεία λανθασμένων σφυριγμάτων εις βάρος του Παγκρατίου είχαν προηγηθεί από τον ίδιο καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Η ζημιά που υπέστη η ομάδα μας από την ανεπάρκεια ή την σκοπιμότητά του κου Τσάτση δεν σώνεται πλέον. Προειδοποιούμε όμως τους έχοντες την ευθύνη της διαιτησίας στο πρωτάθλημα , πως καλό θα είναι να έχουν το νου τους στον εν λόγω κύριο των ανύπαρκτων ικανοτήτων και των παράξενων προθέσεων.....

Για να δείτε το σχετικό video κάντε κλικ ΕΔΩ

Β' Εθνική (Νότος) : ΓΣ Μανδραϊκός - ΑΟ Παγκρατίου 87-91

Πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε η ομάδα μας, η οποία όχι μόνο κατάφερε να ξεπεράσει το -32 από τον ΕΦΑΟΖ, αλλά επικράτησε μέσα στην πολύ δύσκολη έδρα της Μάνδρας, του Μανδραϊκού με 91-87 στην παράταση.
Οι παίκτες του Νάσου Χούμπαυλη, καθοδηγούμενοι από τους Καυκή, Γεωργοπαπαδάκο και Γιαννίκο κρατούσε συνεχώς το προβάδισμα ως το 30' (59-56), με τους γηπεδούχους να προσπερνούν με 66-61 και 70-65 στο 37'. Ωστόσο ο «μασκοφορέμενος» Σάκης Γεωργοπαπαδάκος με συνεχόμενο τρίποντα έβαλε μπροστά την ομάδα μας με 78-75 στο 1'09'', με τον Ψυλέα με δικό του τρίποντο να στέλνει το παιχνίδι στην παράταση (78-78).
Εκεί μίλησε η διάθεση των παικτών μας, οι οποίοι με βολές του Μήτσιαλού έφτασαν στο 90-87 στα 11'', κρατώντας το πολύτιμο διπλό, και φτάνοντας το ρεκόρ τους στο 2-2.

ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 87-91 (78-78 κ.αγ.)
Δεκάλεπτα: 16-22, 33-36, 56-59, 78-78, 87-91
Διαιτητές: Μηλαπίδης-Αντωνιάδης
Μανδραϊκός (Μπεκές): Τζιβελέκας 11 (1), Κωτσόπουλος, Κούσουλας25 (6), Καραμπάτσος 11 (2), Γκαϊτάσοφ 9 (1), Μουστόπουλος 14, Βαφιάς, Γεωργοπαπαδάκος, Ψυλέας 17 (3).
Παγκράτι (Χούμπαυλης): Ξιούρας, Καυκής 15 (2), Γιαννίκος 20 (2), Γεωργοπαπαδάκος 20 (4), Μήτσιαλος 16, Λυτόπουλος 12 (2), Χριστόπουλος 6 (2), Μπένος 2.