Αρχική Ανακοινώσεις Μπάσκετ Γυναικών
Μπάσκετ Γυναικών

Β' ΕΣΚΑ Γυναικών: Παγκράτι - Αχαρνής 41-37

E-mail Εκτύπωση PDF

Στον αγώνα κατάταξης για την 4η-5η θέση, η ομάδα μας επικράτησε με 41-37 επί του Αχαρνής και κατέκτησε την 4η θέση του ομίλου της Β' κατηγορίας γυναικών ΕΣΚΑ. Η ομάδα μας βρισκόταν πίσω στο σκορ για 30', όμως με όπλο την άμυνα της στην 4η περίοδο, κατάφερε να κατακτήσει το ροζ φύλλο αγώνα και να κλείσει με νίκη τη φετινή χρονιά.

ΑΟΠ 41
Αχαρνής 37
Διαιτητές: Ζιώγας, Βελέντζας
Δεκάλεπτα: 11-12, 18-21, 31-34, 41-37.
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Αδάμ): Βροχίδου Π. 2, Τροιζή 15 (2), Βροχίδου Σ. 3 (1), Αντωνογιαννάκη 3, Οικονόμου, Ζιώγα, Σκυλακάκη 7, Μπαουράκη 2, Ζαραφίδου 9 (1), Βλατάκη.
AΧΑΡΝΗΣ (Μουρμούρης Ι., Μουρμούρης Π.): Τσέρο 2, Γκούτη, Ντουραντώνη, Πολιτίδου 4 (1), Νικολούλια 5 (1), Αντώνη 8 (2), Μαστρογιαννοπούλου 4, Γαλανοπούλου, Περέντη, Σαβουλίδου 5 (1), Γκιζάνη 9, Τσούκα.

Β' ΕΣΚΑ Γυναικών: ΑΟ Πεύκης - Παγκράτι 61-46

Η ομάδα μας είχε δύσκολο έργο εξ αρχής στη σειρά αγώνων play-off με την Πεύκη, αφού εκτός από μειονέκτημα έδρας, κουβαλούσε επίσης και το 0-2 από την κανονική διάρκεια.
Οι παίκτριες μας πάλεψαν τον αγώνα, προσπάθησαν να κάνουν την υπέρβαση, αλλά τελικά ηττήθηκαν με 61-46 (σκορ που δεν αντιπροσωπεύει την εξέλιξη του αγώνα) και δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν την άνοδό τους στην Α' ΕΣΚΑ.

Πεύκη 61
ΑΟΠ 46

Διαιτητές: Ουσταμπασίδης, Πετράκης
Δεκάλεπτα: 15-9, 32-23, 44-35, 61-46.
ΠΕΥΚΗ (Θεμελής): Αργυροπούλου, Καλπαδάκη 2, Μίχου 9, Λάζου Σ. 6, Ανδριανοπούλου 21 (7), Γάλλου, Φλίγκου 3, Δουκίδη 14, Λάζου Μ., Σελούλη 6 (1), Σεμένογλου, Παπαϊωάννου.
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Αδάμ): Βροχίδου Π. 18 (1), Τροιζή 7 (1), Οικονόμου 2, Βροχίδου Σ., Ζιώγα, Αντωνογιαννάκη 11, Σκυλακάκη 6, Μπαουράκη, Ζαραφίδου 2, Βλατάκη.

Β' ΕΣΚΑ Γυναικών: Αγ. Νικ. Παλλήνης- Παγκράτι 39-77

Νίκη για την ομάδα μας στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος, που την φέρνει στην τέταρτη θέση του πρωταθλήματος Β' κατηγορίας γυναικών και ως εκ τούτου και στα play-off, όπου θα αντιμετωπίσει τον ΑΟ Πεύκης με μειονέκτημα έδρας. Η σειρά θα ξεκινήσει με την ομάδα μας να βρίσκεται στο 0-2 στις νίκες, αφού η ομάδα της Πεύκης επικράτησε και στα δύο ματς της κανονική περιόδου.

Αγ. Νικ. Παλλήνης 39
Παγκράτι 77
Διαιτητές: Αντωνόπουλος, Μακρής
Δεκάλεπτα: 9-18, 15-35, 25-54, 39-77.
ΑΓ. ΝΙΚ. ΠΑΛΛΗΝ. (Καλογερόπουλος): Μελίστα, Χατζηνικολάου, Λαψάνα 10 (1), Σκούρα, Σαρδέλλη, Γκόσιου 12 (2) , Μπενέτου 2, Μουσάδη, Ασημακοπούλου, Γιώτα 2, Στεφανίδου 3, Οικονομοπούλου 10 (1).
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Αδάμ): Βροχίδου Β. 4 (1), Τροιζή 25 (4), Οικονόμου 2, Βροχίδου Σ. 9 (3), Ζιώγα 8 (2), Αντωνογιαννάκη 8, Σκυλακάκη 4, Μπαουράκη 12, Ζαραφίδου 3 (1), Βλατάκη 2.

Β' ΕΣΚΑ Γυναικών: Θρίαμβος Δάφνης - Παγκράτι 52-58

Σπουδαία νίκη για την ομάδα μας, η οποία επικράτησε εκτός έδρας με 58-52 του Θριάμβου Δάφνης και έκανε σημαντικό βήμα για τη συμμετοχή της στα πλέι-οφ ανόδου.

Η ομάδα μας πήρε εξ αρχής το προβάδισμα, προηγήθηκε με 9-17 στο πρώτο δεκάλεπτο και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 29-34. Στο δεύτερο μέρος οι παίκτριες μας κατάφεραν να διατηρήσουν μια διαφορά ασφαλείας, βρέθηκαν να προηγούνται με 35-43 στο 30', ενώ παρά την προσπάθεια του Θριάμβου στην τέταρτη περίοδο, η ομάδα μας κατάφερε να αποδράσει με ακόμα ένα ροζ φύλλο αγώνα.

Θρίαμβος 52
Παγκράτι 58
Διαιτητές: Πλιάκας, Ορφανός
Δεκάλεπτα: 9-17, 29-34, 35-43, 52-58.
ΘΡΙΑΜΒΟΣ (Τόλιας): Ζέρβα 16 (1), Βελάνα, Τζιοβάρα 7, Χασαπίδου 2, Kίνα 13 (1), Ελευθεριάδου 11 (3), Δασκαλογιάννη, Παναγιωτοπούλου, Καρακανά, Λαγού, Χρυσοχόου, Κυρούδη 3 (1).
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Αδάμ): Βροχίδου Β. 6 (1), Τροιζή 15 (3), Οικονόμου 8, Βροχίδου Σ. 6 (2), Ζιώγα 9 (2), Αντωνογιαννάκη 5, Σκυλακάκη 2, Μπαουράκη 3, Ζαραφίδου 2, Βλατάκη 2.

Β' ΕΣΚΑ Γυναικών: Παγκράτι - Πεύκη 37-49

Οδυνηρή ήττα για την ομάδα μας, η οποία έχασε στο Μετς από την Πεύκη, υποχώρησε στην 5η θέση της βαθμολογίας και πλέον όχι μόνο κινδυνεύει η συμμετοχή στα πλέι-οφ, αλλά ακόμα και σε περίπτωση που την καταφέρει, θα μπει στη διαδικασία με μεγάλο μειονέκτημα.

Η ομάδα μας ήταν πολύ κακή επιθετικά στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με το σκορ στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου να είναι 5-13. Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα μας προσπάθησε να ανεβάσει στροφές, αλλά η ευστοχία της Πεύκης, την έφερε μπροστά στο ημίχρονο με 15-29. Η ομάδα μας, με όπλο την άμυνά της, κατάφερε να μειώσει στο τρίτο δεκάλεπτο, φτάνοντας τη διαφορά στους 5 (29-34), όμως έμεινε από δυνάμεις στην τελευταία περίοδο και γνώρισε την ήττα με 37-49.