Αρχική Ανακοινώσεις
Ανακοινώσεις

Πρώτο και αήττητο το Προ Μίνι στο τουρνουά της ΕΣΚΑ

E-mail Εκτύπωση PDF

Ακολουθώντας τα χνάρια του ΜΙΝΙ οι αθλητές του ΠΡΟ ΜΙΝΙ ξεκίνησαν να γράφουν τη δική τους Ιστορία συμπληρώνοντας την πρώτη σελίδα με μία σημαντική επιτυχία καθώς στο τουρνουά που διοργανώνει η ΕΣΚΑ κατέλαβαν ΑΗΤΤΗΤΟΙ την 1η θέση στον όμιλό τους με 18 νίκες.

Η επιτυχία αυτή ήταν το αποτέλεσμα της οργανωμένης δουλειάς όλων των παιδιών με τον προπονητή τους Κώστα Αντωνόπουλο και τον έφορο Σπύρο Γαλατσίδα.
Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους και για την επιτυχία τους αλλά και συνολικά για την μεγάλη βελτίωση που πέτυχαν την χρονιά αυτή.
Την ομάδα μας εκλέχτηκαν να εκπροσωπήσουν στο ALL STAR GAME που διοργανώνει η ΕΣΚΑ για την ηλικιακή κατηγορία των γεννημένων το 2006 την Κυριακή 20 Μαΐου και ώρα 7μμ στο κλειστό του Ηλυσιακού οι Κώστας Γαλατσίδας και Πέτρος Ποντικόπουλος.

Β' Εθνική (Νότος): ΑΟ Παγκρατίου - Ιωνικός Νικαίας 77-104

Το παιχνίδι με αντίπαλο τον πολύ ισχυρό Ιωνικό Νικαίας, ήταν εκ προοιμίου δύσκολο, με την ομάδα μας να καταφέρνει να είναι ανταγωνιστική για ένα ημίχρονο, αλλά τον Ιωνικό να επιβάλλει το ρυθμό του στο δεύτερο και να παίρνει τη νίκη με το ευρύ 77-104.
Τώρα η ομάδα μας κοιτάει μπροστά στα δύο εναπομείναντα παιχνίδια, στα οποία ζητάει μια νίκη, για να κλειδώσει την παραμονή.

Η ομάδα μας μπήκε δυνατά στον αγώνα και κατάφερε να κοντράρει στα ίσια τον Ιωνικό μέχρι το 8' και το σκορ στο 18-18. Η ομάδα της Νίκαιας όμως έτρεξε ένα σερί για να κλείσει το δεκάλεπτο μρποστά με 18-27. Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα μας βρήκε αρκετές επιθετικές λύσεις, όμως ήταν πολύ κακή αμυντικά, με αποτέλεσμα ο Ιωνικός να καταφέρει να προηγηθεί με 41-57 στο τέλος του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες μας έμειναν από δυνάμεις και με τον Ιωνικό να συνεχίζει να είναι εύστοχος, η διαφορά στο 30' ανέβηκε στη μέγιστη τιμή της, με το σκορ στο 55-87. Το τελευταίο δεκάλεπτο το οποίο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, έδωσε την ευκαιρία στον κόουτς Κουστένη να δώσει χρόνο στους "μικρούς", με την ομάδα μας στο τελευταίο πεντάλεπτο να έχει μ.ο ηλικίας τα 19 έτη.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 77-104
Δεκάλεπτα: 18-27, 41-57, 55-87, 77-104
Διαιτητές: Φραγκούλη-Ουσταμπασίδης
Παγκράτι (Κουτσένης): Κούτρας 9(1), Καυκής 9(1), Χριστόπουλος 7(1), Γεωργοπαπαδάκος 14(2) , Γιαννίκος 3(1), Σφηκάκης, Τζάτζας 9(3), Λυτόπουλος 2, Φάσουρας 3, Ξιούρας 4, Μπένος 15, Γερονικος 2
Ιωνικός Νικαίας (Γούναρης): Κοντραφούρης, Καράμπουλας 23, Κατράνης, Πετροδημόπουλος 6, Παλαιοχωρίτης 3(1), Μπατής 7(1), Βασιλόπουλος 24(5 τριπ., 13 ασ.), Κανονίδης 19(2), Κατούφας 9, Βασιλόπουλος Θοδ., Παπαδόπουλος 7(1), Κουντουράς 3(1)

Γ' ΕΠΣΑ (1ος Όμιλος) : ΑΟ Παγκρατίου - Φοίνικας Καλλιθέας 5-0

Μεγάλη σε έκταση νίκη πέτυχε η ομάδα μας, σε βάρος του Φοίνικα Καλλιθέας, με 5-0 και με αυτόν τον τρόπο προκρίθηκε, ως 4η στον όμιλο, στα μπαράζ ανόδου, όπου την Κυριακή 13 Μαϊου θα αντιμετωπίσει την Ένωση Βοτανικού.

Η ομάδα μας άνοιξε το σκορ στο 28ο λεπτό με το Ρίζο, με το 1-0 να παραμένει μέχρι και τη λήξη του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες μας ήταν καταιγιστικοί και πέτυχαν 4 γκολ μέσα σε 20 αγωνιστικά λεπτά. Το 2-0 έκανε ο Παγουρας στο 47', για να ακολουθήσει ο Γιούτσος στο 56' πετυχαίνοντας το 3-0. Στο 70' ο Ρίζος με το δεύτερο του προσωπικό γκολ, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0, για να κλείσει τη θριαμβευτική μέρα ο Κοντογιάννης στο 71', διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 5-0.

ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 5-0
Σκόρερ: 28',70' Ρίζος, 47' Παγουρας, 56' Γιούτσος, 71' Κοντογιάννης/-
ΑΟ Παγκρατίου(Ακριτίδης): Κελαϊδίτης, Χαλκιαδάκης, Γιούτσος, Μηνόπουλος, Κρεμόπουλος (58' Ψωμάς), Τσιρίμπας (58' Αδάμης), Διαμαντής, Κοντογιάννης, Ρίζος, Στρατής , Γούλας (46' Παγουρας)

Β' Εθνική (Νότος): Ίκαρος Νέας Σμύρνης- ΑΟ Παγκρατίου 73-81

Στο μαραθώνιο της φετινής Β' Εθνικής, η ομάδα μας δείχνει να έχει δυνάμεις στην πιό κρίσιμη καμπή, αφού επικράτησε με 73-81 του Ικάρου, στη Νέα Σμύρνη, φτάνοντας τις 4 συνεχόμενες νίκες (και 5 στα τελευταία 6 παιχνίδια), κάνοντας το μεγαλύτερο βήμα για παραμονή στην κατηγορία. Η ομάδα μας μάλιστα κάλυψε και το -3, από την ήττα στο ΜΕΤΣ, στον πρώτο γύρο.

Οι παίκτες μας μπήκαν για ακόμα μια φορά φουριόζοι στο παρκε και με άψογη επιθετική λειτουργία, έφτασαν να προηγούνται με 17-27 στο δεκάλεπτο και 32-45 στο ημίχρονο. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης όμως, αντέδρασε και κατάφερε να φέρει τούμπα το παιχνίδι, περνώντας μπροστά με 56-55 στο 29'. Η ομάδα μας όμως έχτισε ξανά μια διαφορά στην τελευταία περίοδο, την οποία μπόρεσε να διατηρήσει μέχρι το τέλος του παιχνιδιού και έτσι έφτασε σε μια ακόμα νίκη με τελικό σκορ 73-81.
Η ομάδα μας πλέον βρίσκεται πολύ κοντά στην οριστική παραμονή της στη Β' Εθνική.

ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 73-81
Δεκάλεπτα : 17-27, 32-45, 56-61, 73-81
Διαιτητές : Στρέμπας-Παπαφωτίου
Ίκαρος Νέας Σμύρνης (Καρακώστας) : Γοργόνης 8 (1), Μελισσουργός 5, Βελιζιώτης 2, Γραμματικός 9 (1), Σπυρόπουλος 3 (1), Βούζας 14, Δροκοφίκης 11 (2), Μιχαλόπουλος, Δαρμογιάννης 2, Ζούκας 19 (1), Ανέστης.
Παγκράτι (Κουστένης) : Κούτρας 5 (1), Καυκής 23 (2), Γιαννίκος 4, Γεωργοπαπαδάκος 22 (2), Λυτόπουλος 7, Σφηκάκης, Τζατζάς 6 (2), Χριστόπουλος 6 (2), Μπένος  8, Φάσουρας.

Γ' ΕΠΣΑ (1ος Όμιλος) : Διαγόρας Αιγάλεω - ΑΟ Παγκρατίου 1-0

Ήττα με 1-0 για την ομάδα μας απέναντι στο Διαγόρα στο Αιγάλεω. Με αυτή την ήττα η ομάδα μας δεν μπορεί να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από την 4η θέση του πρωταθλήματος. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Παπαγεωργίου στο 76'.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΑΙΓΑΛΕΩ - ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ 1-0
Σκόρερ: 76' Παπαγεωργίου/-
ΑΟ Παγκρατίου(Ακριτίδης): Κελαϊδίτης, Γιούτσος, Ψωμάς, Μηνόπουλος, Κρεμόπουλος, Τσιρίμπας, Διαμαντής, Κοντογιάννης, Ρίζος, Στρατής , Γούλας (63' Αδάμης)