Μπάσκετ Ανδρών

Κύπελλο Ανδρών: Παγκράτι-Απόλλων Πάτρας 64-62

Μετά την πρόκριση επί του ΕΦΑΟΖ η ομάδας μας φιλοξένησε στο κλειστό του Μετς τον Απόλλωνα Πατρών, ο οποίος αποτελεί ομάδα της Α2 Ανδρών και μετά το 64-62 κατάφερε να πανηγυρίσει μια ακόμα πρόκριση, στην δεύτερη αγωνιστική της πρώτης φάσης του θεσμού.

Με τον Νάσο Χούμπαυλη να έχει στην διάθεση του, τους Γιαννίκο και Ξιούρα ξεκίνησε με έμφαση στην άμυνα, και έτσι προηγήθηκε με 11-8 στο πρώτο δεκάλεπτο, κλείνοντας το ημίχρονο με ένα επιμέρους σερί από το 17′ και μετά 13-4, στο 33-26, με 11 πόντους του Χριστόπουλου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, παρά το γεγονός ότι η ομάδα μας δεν πέτυχε πόντο στα πρώτα έξι λεπτά, κράτησε τους Πατρινούς στους μόλις 4 πόντους (33-30), ενώ με τρίποντο του Ξιούρα έφτασε στο +6 (36-30). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 38-35, με την ομάδα μας να έχει μόλις 5 πόντους, και τον Απόλλωνα κανένα τρίποντο.

Οι Πατρινοί κατάφεραν να προσπεράσουν για πρώτη φορά στο 35′ με τον Μαστρογιαννόπουλο (42-45), αλλά στην αντεπίθεση που επιχείρησαν είχε συνεχόμενες απαντήσεις ο Γεωργοπαπαδάκος. Έτσι με τρίποντο ισοφάρισε σε 45-45, ενώ με τον ίδιο τρόπο μείωσε σε 50-52 στο 37′. Στο 1’54” πριν το τέλος με γκολ-φάουλ διαμόρφωσε το 53-52, ενώ με τρίποντο ο Γιαννίκος στο 1’20” διαμόρφωσε το 56-53. Ο Γεωργοπαπαδάκος έφτασε τους 11 πόντους στα τελευταία πέντε λεπτά γράφοντας με 2/2 βολές το 58-53 στα 43”. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι είχαν απαντήσεις, και έτσι ο Τσιάρας με 3/3 βολές στα 11” μείωσε σε 61-59, για να απαντήσει ο Γιαννίκος με 2 βολές στα 8” (63-58). Στα 2” ο Μαστρογιαννόπουλος πέτυχε νέο τρίποντο για το 63-62, για να ολοκληρώσει τη νίκη με μια βολή ο Γεωργοπαπαδάκος.

Επόμενος αντίπαλος στον θεσμό ο Αμύντας στο κλειστό του Μετς την Τετάρτη (20/9).

Παγκράτι-Απόλλων Πάτρας 64-62

Διαιτητές: Μακρής, Μπανασάκης (Βιδάλης)
Δεκάλεπτα: 11-8, 33-26, 38-35, 64-62
Παγκράτι (Χούμπαυλης): Ξιούρας 3(1), Καυκής 7(1), Γιαννίκος 12(2), Γεωργοπαπαδάκος 14(2), Τόρες, Μήτσιαλος 5, Τζάτζας, Λυτόπουλος 4, Φασουράς, Χριστόπουλος 11(1), Μπένος 4, Γερονίκος 2.
Απόλλων Πάτρας (Παπαδόπουλος): Κασπίρης, Γόντικας 16, Αποστολίδης 2, Κιτσούλης 11, Μαστρογιαννόπουλος 21(2), Χείλαρης, Παπαβασιλόπουλος, Βρμπαντς 2, Αναγνωστόπουλος 2, Μπαζίνας, Τσιάρας 8(1), Σίνης.