Β’ Εθνική (Νότος): ΑΟ Παγκρατίου – Ίκαρος Νέας Σμύρνης 70-73

Με το αριστερό μπήκε στο 2018 η ομάδα μας, καθώς μετά από ένα κακό σε ποιότητα παιχνίδι, γνώρισε την ήττα στο κλειστό του Μετς, από τον Ίκαρο Νέας Σμύρνης με 70-73.

Στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, γίναμε μάρτυρες του ίδιου σκηνικού. Ο Ίκαρος κατάφερνε να χτίζει διαφορές και η ομάδα μας με δικά της μικρά σερί συνεχώς μειώνε, αλλά δεν μπορούσε να προσπεράσει. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης προηγήθηκε με 16-17 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ έκλεισε μπροστά το ημίχρονο με σκορ 35-39. Στην τρίτη περίοδο οι αντίπαλοι μας κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά της τάξεως των 7 πόντων(51-58), με τους παίκτες μας να κάνουν την αντεπίθεσή τους στο τελευταίο δεκάλεπτο και να περνάνε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, στο 39ο λεπτό με 66-64. Συνεχείς δικές μας λάθος επιλογές έφεραν τον Ίκαρο εκ νέου μπροστά με 67-70, όμως η ομάδα μας κατάφερε να ισοφαρίσει σε 70-70, με 30” να απομένουν. Το καλάθι που έκρινε το παιχνίδι σημειώθηκε 2” πριν τη λήξη, αφού οι παίκτες μας έκαναν λάθος στην τελευταία φάση και έχασαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν στην εκπνοή.
Πλέον η ομάδα μας με ρεκόρ 5-6, μπαίνει σε κίνδυνο, δεδομένου του πολύ δύσκολου προγράμματος που βρίσκεται μπροστά της.
Επόμενος αγώνας με τον πολύ δυνατό Ιωνικό Νικαίας, εκτός έδρας, στις 14/01.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ 70-73
Δεκάλεπτα: 16-17, 35-39, 51-58, 70-73
Διαιτητές: Μπούκας-Αναστασίου
Παγκράτι (Χούμπαυλης): Καυκής 10 (1), Γιαννίκος 12 (1), Γεωργοπαπαδάκος 13 (1), Λυτόπουλος 6, Τζατζάς, Χριστόπουλος 5 (1), Γερονίκος 6 (1), Ξιούρας 4 (1), Μπένος 14, Φάσουρας.
Ίκαρος Νέας Σμύρνης (Μάνος): Μελισσουργός 3, Βελιζιώτης 7 (1), Γραμματικός 22 (4), Σπυρόπουλος 14 (2), Βούζας 6, Λάβαρης 6 (2), Μιχαλόπουλος 2, Δαρμογιάννης, Ζούκας 11 (1), Ανέστης 2.