Β’ Εθνική (Νότος): Τρίτωνας – ΑΟ Παγκρατίου 99-95

Στο ματς της χρονιάς, η ομάδα μας έχασε τεράστια ευκαιρία να φύγει με ένα υπερπολύτιμο διπλό από το κλειστό του Στρέφη, απέναντι στον Τρίτωνα, αφού ηττήθηκε στη δεύτερη παράταση με 99-95.

Το παιχνίδι μύριζε ντέρμπι από τις αρχές του, με την ομάδα μας να καταφέρνει να προηγηθεί με βραχεία κεφαλη στο πρώτο δεκάλεπτο και το σκορ στο 18-19. Ίδιο μοτίβο και στη δεύτερη περίοδο, με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να πάρει κάποια διαφορά και το παιχνίδι στο ημίχρονο να βρίσκεται στην απόλυτη ισορροπία (34-34). Στο δεύτερο μέρος, παρά τα 3 φάουλ του Καυκή και την διένεξη του Χριστόπουλου με το Βερτούδο του Τρίτωνα, που οδήγησε στην αποβολή και των δύο, οι παίκτες μας κατάφεραν να προηγηθούν με 50-57 στο 30′. Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα μας έφτασε μέχρι και το +10 (52-62), όμως ο Τρίτωνας με σερί 8-0, κατάφερε να μειώσει σε 60-62. Στα τελευταία λεπτά και παρότι η ομάδα μας βρέθηκε μπροστά με 69-74, οι αντίπαλοι μας κατάφεραν να ισοφαρίσουν το ματς σε 74-74, 10″ πριν τη λήξη, με το Γεωργοπαπαδάκο να αστοχεί στο φινάλε και το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση. Εκεί, οι εναλλαγές σκορ και συναισθημάτων έδιναν και έπαιρναν, με τον Τρίτωνα να προηγείται με 82-79, την ομάδα μας να κάνει την ανατροπή, περνώντας μπροστά με 82-85, αλλά τελικά να δεχόμαστε εκ νέου την ισοφάριση στα τελευταία δευτερόλεπτα. Στην τελευταία φάση, η ομάδα μας είχε νέα ευκαιρία να κλέψει το ματς, όμως ο Καυκής αστόχησε υπό πίεση και έτσι οδηγηθήκαμε στη δεύτερη παράταση, όπου οι παίκτες μας πάλεψαν, άλλα γνώρισαν την ήττα με 99-95, με τον Τρίτωνα να πετυχαίνει τους 10 από τους 14 πόντους του στη δεύτερη παράταση με βολές.

ΤΡΙΤΩΝΑΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 99-95 (β’ παράταση)
Δεκάλεπτα: 18-19, 34-34, 50-57, 74-74, 85-85 (α’ παρ.), 95-95 (β’ παρ.)
Διαιτητές: Πόντας-Κονταράτος
Τρίτωνας (Μιχελάκος): Ευστρατίου 5 (1), Κούτουλας 9 (1), Καλατζής 11, Ντιμπ 36 (3), Θυμνιός 19, Γκαβανόπουλος, Κουκουνιάς 15, Βερτούδος , Τασσόπουλος 4
Παγκράτι (Κουστένης): Κούτρας, Καυκής 25 (3), Γεωργοπαπαδάκος 23 (3), Χριστόπουλος 8 (1), Γιαννίκος 9, Τζατζάς 7 (1), Λυτόπουλος 5, Μπένος 18, Γερονίκος.