Μπάσκετ Ανδρών

Β’ Εθνική (Νότος): ΑΟ Παγκρατίου – Διαγόρας Δρ. 69-70

Ακόμα μια χαμένη ευκαιρία για την ομάδας μας, η οποία για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική χάνει ματς στο νήμα, αυτή τη φορά από το Διαγόρα Δρυοπιδέων, με σκορ 69-70.

Η ομάδα μας παρατάχθηκε χωρίς τον τραυματία Μήτσιαλο και τον τιμωρημένο Χριστόπουλο, ενώ απουσία της τελευταίας στιγμής, ήταν και αυτή του Γιαννίκου, ο οποίος ταλαιπωρείται από ίωση.
Πάρα ταύτα, η ομάδα μας κατάφερε να ξεκινήσει πολύ ανταγωνιστικά τον αγώνα, προηγήθηκε με 15-9 στο 8ο λεπτό, όμως συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα των αντιπάλων μας (6/9), μας έφεραν πίσω στο σκορ στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, με 18-20. Στη δεύτερη περίοδο ο Διαγόρας συνέχισε να πυροβολεί κατα ρυπάς από τη γραμμή των 6.75, με αποτέλεσμα να παάρει μια μικρή διαφορά στο ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με 34-41. Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες μας δεν κατάφεραν άμεσα να κατεβάσουν τη διαφορά, με το Διαγόρα να διατηρεί τη διαφορά που είχε χτίσει και το παιχνίδι στο 30′ να βρίσκεται στο 48-56. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως, η ομάδα μας έκανε την αντεπίθεσή της και με όπλο την άμυνα, κατάφερε να μειώσει σε 60-61 στο 37′. Οι αντίπαλοι μας μπόρεσαν να προσπεράσουν με 62-68 στα 58” πριν τη λήξη, με τους παίκτες μας να προσπαθούν εκ νέου να φέρουν τούμπα το ματς, φτάνοντας στο 69-70 στα 2,5” πριν τη λήξη, με τον Κουκά της ομάδας του Αιγάλεω να αστοχεί σε 2 βολές στο φινάλε, αλλά την ομάδα μας να μην καταφέρνει κάτι, στον ελάχιστο χρόνο που είχε απομείνει.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ 69-70
Δεκάλεπτα: 18-20, 34-41, 48-56, 69-70
Διαιτητές: Πλιάκας-Γρίβα
Παγκράτι(Κουστένης): Κούτρας 4, Καυκής 13 (1), Γεωργοπαπαδάκος 8, Τζατζάς 14 (4), Λυτόπουλος 3, Φάσουρας, Ξιούρας 3 (1), Μπένος 22, Γερονίκος 2
Διαγόρας Δρυοπιδέων (Σαμόλης): Κουκάς 25 (7), Λυκογιάννης 3 (1), Καραλής 5 (1), Κωνσταντώνης 3 (1), Πέττας 13 (2), Μαυροειδάκος 2, Καρασταμάτης 6 (2), Παπαδολιάς 2, Κατιάκος 11 (1).