Β’ Εθνική (Νότος): ΑΟ Παγκρατίου – Ιωνικός Νικαίας 77-104

Το παιχνίδι με αντίπαλο τον πολύ ισχυρό Ιωνικό Νικαίας, ήταν εκ προοιμίου δύσκολο, με την ομάδα μας να καταφέρνει να είναι ανταγωνιστική για ένα ημίχρονο, αλλά τον Ιωνικό να επιβάλλει το ρυθμό του στο δεύτερο και να παίρνει τη νίκη με το ευρύ 77-104.
Τώρα η ομάδα μας κοιτάει μπροστά στα δύο εναπομείναντα παιχνίδια, στα οποία ζητάει μια νίκη, για να κλειδώσει την παραμονή.

Η ομάδα μας μπήκε δυνατά στον αγώνα και κατάφερε να κοντράρει στα ίσια τον Ιωνικό μέχρι το 8′ και το σκορ στο 18-18. Η ομάδα της Νίκαιας όμως έτρεξε ένα σερί για να κλείσει το δεκάλεπτο μρποστά με 18-27. Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα μας βρήκε αρκετές επιθετικές λύσεις, όμως ήταν πολύ κακή αμυντικά, με αποτέλεσμα ο Ιωνικός να καταφέρει να προηγηθεί με 41-57 στο τέλος του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες μας έμειναν από δυνάμεις και με τον Ιωνικό να συνεχίζει να είναι εύστοχος, η διαφορά στο 30′ ανέβηκε στη μέγιστη τιμή της, με το σκορ στο 55-87. Το τελευταίο δεκάλεπτο το οποίο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, έδωσε την ευκαιρία στον κόουτς Κουστένη να δώσει χρόνο στους “μικρούς”, με την ομάδα μας στο τελευταίο πεντάλεπτο να έχει μ.ο ηλικίας τα 19 έτη.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 77-104
Δεκάλεπτα: 18-27, 41-57, 55-87, 77-104
Διαιτητές: Φραγκούλη-Ουσταμπασίδης
Παγκράτι (Κουτσένης): Κούτρας 9(1), Καυκής 9(1), Χριστόπουλος 7(1), Γεωργοπαπαδάκος 14(2) , Γιαννίκος 3(1), Σφηκάκης, Τζάτζας 9(3), Λυτόπουλος 2, Φάσουρας 3, Ξιούρας 4, Μπένος 15, Γερονικος 2
Ιωνικός Νικαίας (Γούναρης): Κοντραφούρης, Καράμπουλας 23, Κατράνης, Πετροδημόπουλος 6, Παλαιοχωρίτης 3(1), Μπατής 7(1), Βασιλόπουλος 24(5 τριπ., 13 ασ.), Κανονίδης 19(2), Κατούφας 9, Βασιλόπουλος Θοδ., Παπαδόπουλος 7(1), Κουντουράς 3(1)