Μπάσκετ Γυναικών

Β’ ΕΣΚΑ Γυναικών: Παγκράτι – Θρίαμβος Δάφνης 53-43

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι, η ομάδα μας πήρε σημαντική εντός έδρας νίκη απέναντι στο Θρίαμβο Δάφνης με 53-43 και έτσι σκαρφάλωσε στην 4η θέση της βαθμολογίας, με απολογισμό 5 νίκες – 4 ήττες.
Η ομάδα μας παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με 12-15, κατάφερε με επίθεση διαρκείας στα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου, να πάρει κεφάλι στο σκορ με 28-27.
Στο δεύτερο μέρος, οι εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν συνεχείς, με τις παίκτριες μας πάντως να καταφέρνουν να διατηρήσουν κεφάλι στο σκορ, αφού προηγούνταν στο 30ο λεπτό με 42-40.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο αγώνας μετατράπηκε σε παράσταση για ένα ρόλο, με την ομάδα μας να κρατάει το Θρίαμβο στους 3 πόντους και να καταφέρνει, όχι μόνο να κατακτήσει το ροζ φύλλο αγώνα, αλλά να επικρατεί και με μια σεβαστή διαφορά, κάτι που μπορεί να της φανεί ιδιαιτέρως χρήσιμο στο μέλλον.