Πρεμιέρα για Παιδικό και Εφηβικό

Τζάμπολ έκαναν χθες (19/9) τα πρωταθλήματα της ΕΣΚΑ με το παιδικό και το εφηβικό να μπαίνουν στην μάχη.

Το εφηβικό έδειξε την ποιότητα του επικρατώντας του ΓΣ Ηλιούπολης με 74-47, ενώ αντίθετα το παιδικό ηττήθηκε από τον ίδιο σύλλογο με 63-42. Και τα δυο παιχνίδια έλαβαν τόπο στο Μετς

ΠΑΙΔΙΚΟ

ΑΟ Παγκρατίου – ΓΣ Ηλιούπολης 42-63
Παγκράτι (Ευαγγελίδης) : Γκούσης, Μαϊδώνης, Καλταμπάνης, Σεπεντζής 7 (1), Παπαδέλης, Παπαδάκης Γ. 3, Πετροδασκαλάκης 2, Ζαρίφης 10, Τσιώνος 2, Σοφρωνάς 12, Δημητρόπουλος 4, Γεωργούλιας
ΕΦΗΒΙΚΟ

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του το εφηβικό τμήμα του συλλόγου, το οποίο επικράτησε του ΓΣ Ηλιούπολης με το ευρύ 74-47. Η ομάδα μας παρότι δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα και βρέθηκε πίσω με 6-13 στο 6′, κατάφερε με ένα 9-0, να προηγηθεί στο τέλος του δεκαλεπτου με 15-13. Το σερί διευρύνθηκε στη δεύτερη περίοδο σε 23-0 και με το σκορ στο 29-13 στο 15′ και στο 39-20 στο ημίχρονο, είχαν μπει οι βάσεις για μια εύκολη επικράτηση. Στην αρχή του δευτέρου μέρους, η ομάδα της Ηλιούπολης έδειξε σημάδια ανάκαμψης, όμως οι παίκτες μας κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα, με το σκορ στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου να είναι 53-38. Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα μας όχι μόνο δεν απειλήθηκε, αλλά έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή της, αφού κατάφερε να φτάσει τη διαφορά μέχρι και στο +30 (71-41), με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 74-47.

ΑΟ Παγκρατίου – ΓΣ Ηλιούπολης 74-47

ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ(Λιτόπουλος): Τόρρες 12(2), Γκοτζάι, Μπέγιο 2, Πελέκης 17(1), Τσιαπάρας, Κανελλόπουλος 8(1), Νταμπουάτε, Τσανάι 1, Γερονίκος 23(1), Τσαλαπατάνης, Ελευθεριάδης, Φάσουρας 11